Šanghaj uvedla, že má epidemii covidu pod kontrolou

Čínská finanční metropole Šanghaj dnes oznámila, že se jí podařilo dostat epidemii nemoci covid-19 pod kontrolu. Město s 26 miliony obyvatel strávilo měsíc v uzávěře a v mnoha čtvrtích lidé stále nemohou opouštět domovy. Čínský prezident Si Ťin-pching v dnešním projevu k nejvyšším představitelům země zdůraznil, že Čína nemá v boji s koronavirem v úmyslu ukončit politiku nulové tolerance. Zároveň varoval před kritizováním a zpochybňováním tohoto přístupu.

Šanghaj

Čínská reakce na pandemii je "vědecká a efektivní", prohlásil prezident, který dnes vystoupil před stálým výborem politbyra ústředního výboru Komunistické strany Číny. "Vyhráli jsme bitvu ve Wu-chanu a určitě budeme schopni vyhrát i bitvu v Šanghaji," uvedl Si. Ve Wu-chanu byl nový typ koronaviru objeven vůbec poprvé, město ale jeho šíření poměrně rychle zastavilo.

Šanghaj za posledních 24 hodin zaznamenala 4269 nových případů nákazy koronavirem, o den dříve jich bylo 4651. Naprostá většina infekcí je bezpříznakových. Úmrtí lidí nakažených koronavirem je za poslední den hlášeno 12, o den dříve to bylo 13.

"Denní přírůstky nákaz koronavirem v Šanghaji od 22. dubna neustále klesají. Situace se postupně zlepšuje a epidemii máme nyní pod kontrolou," prohlásil místostarosta města Wu Čching na dnešní tiskové konferenci.

Wu ale zároveň varoval, že zatímco komunitní přenos nákazy byl potlačen, existuje riziko obnovy šíření infekce. "Nemůžeme polevit, vítězství můžeme dosáhnout jedině vytrvalostí," prohlásil.

Pro zhruba 2,3 milionu obyvatel Šanghaje platí nadále přísný lockdown, dalších více než 16 milionů lidí bydlí v oblastech, které byly označeny za méně rizikové. Lidé tam teoreticky mají mít možnost vycházet ven a pohybovat se v blízkém okolí svých domů.

Mnoho lidí si ale stěžuje, že přístup místních úředníků je různý a že v některých méně rizikových lokalitách, kde se již několik týdnů nevyskytly žádné pozitivní případy, stále není obyvatelům dovoleno opouštět své domovy.

Ekonom Lukáš Kovanda ve svém komentáři uvedl, že dvoutýdenní lockdown v Šanghaji připraví čínskou ekonomiku o dvě procenta hrubého domácího produktu. 

ON-LINE 89. den války: Ruská armáda chce podniknout útok na Slovjansk

23.05.2022 22:20 Aktualizováno Rusko na Ukrajině soustředí své síly u východoukrajinského Severodoněcku, od Izjumu chystá další…

Česko nedávno poskytlo Ukrajině helikoptéry, tanky a rakety, řekl šéf…

23.05.2022 22:02 Aktualizováno Česká republika nedávno věnovala ukrajinské armádě bojové helikoptéry, tanky a raketové systémy,…

Biden: USA by mohly vojensky zasáhnout v případě útoku na Tchaj-wan

23.05.2022 21:58 Aktualizováno Spojené státy by byly ochotny vojensky zasáhnout v případě útoku na ostrov Tchaj-wan, který si Čína…

Bek poprvé vedl jednání ministrů EU, rozhovory s Maďarskem vidí…

23.05.2022 19:49 Optimisticky vidí český ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek vývoj řízení, které vede…

Přenos opičích neštovic v neendemických zemích lze podle WHO zastavit

23.05.2022 19:43 Přenos opičích neštovic mezi lidmi v neendemických zemích, tedy mimo oblasti původního výskytu, lze…

Ruský diplomat v OSN dle médií odstoupil kvůli nesouhlasu s válkou

23.05.2022 19:39 Aktualizováno Představitel ruské mise při OSN v Ženevě Boris Bondarev dnes odstoupil kvůli nesouhlasu s válkou na…

UNHCR: Z Ukrajiny před válkou uprchlo více než 6,5 milionu lidí

23.05.2022 17:50 Z Ukrajiny před válkou uprchlo do zahraničí už více než 6,5 milionu lidí. Vyplývá to z nejnovějších…

Zuckerberg čelí žalobě kvůli skandálu s Cambridge Analytica

23.05.2022 17:39 Generální prokurátor federálního okrsku District of Columbia Karl Racine dnes podal žalobu na šéfa…

Americký kavárenský řetězec Starbucks odchází po téměř 15 letech z Ruska

23.05.2022 16:12 Americký kavárenský řetězec Starbucks odchází po téměř 15 letech z ruského trhu. Firma to podle…

Čtyři unijní státy vyzývají k využití zmrazených ruských aktiv na obnovu…

23.05.2022 15:51 Slovensko, Litva, Lotyšsko a Estonsko v úterý vyzvou k zabavení ruských aktiv zmrazených Evropskou…

Související:

Nejnovější