Sankce a averze kupců vůči ropě z Ruska se plně projeví od května

Dopad západních sankcí a averze kupců vůči ruské ropě se plně projeví od května, uvedla dnes Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Výraznému deficitu by však podle ní měl zabránit pokles poptávky v souvislosti s pandemickou situací v Číně, zvyšování produkce skupiny OPEC+ a bezprecedentní čerpání nouzových zásob Spojenými státy a jejich spojenci.

Těžba ropy.

"Zatím předpokládáme, že ztráty v tomto měsíci vzrostou v průměru na 1,5 milionu barelů denně, protože ruské rafinerie dále omezují produkci a kupci se vyhýbají (ruské ropě)," uvedla IEA ve své měsíční zprávě o ropě.

"Od května by mohlo dojít k výpadku téměř tří milionů barelů denně, protože se naplno projeví dopad rozšiřujícího se dobrovolného embarga zákazníků ve vztahu k Moskvě," dodala.

Odstavení ruské ropy probíhá pomaleji, než agentura IEA odhadovala minulý měsíc. Měla tehdy za to, že ztráta tří milionů barelů ropy denně se projeví už v dubnu.

Agentura dále snížila svůj odhad globální poptávky po ropě pro letošní rok o 260.000 barelů denně. Přihlédla přitom k protipandemickým uzávěrám v Číně a nižší poptávce po ropě v prvním čtvrtletí, než se čekalo, a to zejména ze strany Spojených států. Nyní očekává průměrnou poptávku 99,4 milionu barelů denně.

Témata: ropa | Rusko

Ceny potravin v České republice konečně zaznamenaly pokles, tvrdí SOCR

02.10.2023 21:20 Ceny potravin v České republice zaznamenaly pokles, zejména v segmentech, kde panuje větší…

Obchody ujišťují, že ceny potravin s nižší DPH klesnou

07.09.2023 18:57 Zástupci osmi významných obchodních řetězců se během dnešního jednání na ministerstvu zemědělství…

Inflace v eurozóně zůstala na svém, činí 5,3 procenta

31.08.2023 13:18 V srpnu se míra inflace v eurozóně nezměnila a setrvala na úrovni 5,3 procenta, oznámil dnes v…

Související:

Nejnovější