Saúdská Arábie a další členové OPEC+ dobrovolně sníží těžbu ropy

Těžba ropy
Těžba ropy, foto: Pixabay
ČTK 2. dubna 2023 17:54 | akt. 2. dubna 2023 18:54
Sdílej:

Saúdská Arábie a další členové skupiny OPEC+ překvapivě oznámili dobrovolné snížení těžby ropy o dalších zhruba 1,15 milionu barelů denně. Cílem tohoto kroku je podle nich podpořit stabilitu trhu s ropou. Rozhodnutí zřejmě zvýší ceny ropy, protože se očekávalo, že skupina se bude držet snížení o dva miliony barelů denně, na kterém se dohodla koncem loňského roku, uvedla agentura Reuters.

Těžba se má snížit od května. OPEC+ zahrnuje členy Organizace zemí vyvážejících ropu a další přední producenty v čele s Ruskem. Skupina se na celosvětových dodávkách ropy na trhy podílí zhruba 40 procenty.

Kromě zvýšení cen ropy zřejmě rozhodnutí o snížení těžby dále zhorší vztahy mezi Rijádem a Washingtonem, protože svět se potýká s vysokou inflací, kterou částečně způsobila válka na Ukrajině. OPEC+ loni v říjnu popudil Spojené státy a další západní země, když se rozhodl od listopadu snížit těžbu o dva miliony barelů denně, což představuje přibližně dvě procenta světové poptávky. Spojené státy chtěly, aby naopak skupina těžbu zvýšila, a pomohla tak snížit ceny pohonných hmot, což by podpořilo globální ekonomiku. V prosinci pak skupina ponechala těžební politiku beze změny a uvedla, že řádné zasedání jejích členů se uskuteční až v červnu.

Saúdskoarabské ministerstvo energetiky dnes uvedlo, že od května do konce letošního roku sníží těžbu o 500.000 barelů denně. SAE nově sníží těžbu o 144.000 barelů denně, Kuvajt o 128.000 barelů denně a Irák o 211.000 barelů denně. Alžírsko uvedlo, že sníží produkci o 48.000 barelů denně a Omán o 40.000 barelů denně. Těžba Kazachstánu má klesnout o 78.000 barelů denně.

Ruský vicepremiér Alexandr Novak dnes potvrdil, že Moskva prodlouží dobrovolné snížení o 500.000 barelů denně do konce roku 2023. Moskva oznámila snížení těžby v únoru po zavedení cenového stropu na svoji ropu západními zeměmi. Po tomto jednostranném kroku Ruska představitelé USA uváděli, že jeho spojenectví s ostatními členy OPEC slábne. Dnešní rozhodnutí ale ukazuje, že spolupráce je stále silná.

Cena severomořské ropy Brent v březnu klesla o pět procent a americké lehké ropy WTI o dvě procenta. Oba kontrakty zaznamenaly nejvyšší měsíční pokles od listopadu. Cena ropy Brent se v březnu kvůli krachu velkých bank propadla až na nejnižší hodnotu od roku 2021, později část ztrát smazala a uzavřela měsíc těsně pod 80 dolary za barel. Ještě na začátku října, tedy před oznámením snížení těžby skupinou OPEC+, se prodávala za zhruba 95 USD za barel.

Témata:
Stalo se
Světové celebrity
Princ Andrew

Epsteinova oběť to paláci vytmavila. Má jasno, že monarchie chránila Andrewa

Buckinghamský palác je v úzkých. Podle zjištění novinářů již před šesti lety obdržel emaily, které mají dokazovat, že bývalý princ Andrew sdílel tajné vládní informace s nepovolanými osobami. Odhalení vyvolalo reakce, včetně vyjádření jedné z obětí finančníka Jeffreyho Epsteina. 

Krimi
Policie ČR, ilustrační foto

Pražská kriminálka vyšetřuje vraždu cizince. Má jít o izraelského podnikatele

Pražské oddělení vražd od středy vyšetřuje případ s přesahem do zahraničí. V hlavním městě byl totiž zavražděn úspěšný izraelský podnikatel. Kriminalisté už mají potvrzeno, že se na úmrtí byznysmena z oblasti hazardu podílela jiná osoba, po které se pátrá. 

České celebrity
Zdeněk Pohlreich

Pohlreich znovu natáčí Ano, šéfe. Kuchař to vysvětlil svérázně

Zdeněk Pohlreich si svou osobitostí i tím, jak kultivoval tuzemský trh s restauracemi, získal mnoho fanoušků. Ti se domnívali, že oblíbený pořad Ano, šéfe se loni vrátil jen na jednu řadu. Podle nejnovějších informací se však pracuje na dalších epizodách. 

Sport
Ilustrační foto

Generálka s Guatemalou. Češi nastoupí do posledního zápasu před MS

Po hokejové horečce se pomalu blíží ta fotbalová. Čeští reprezentanti, kteří se po 20 letech vrací na fotbalový šampionát, už za týden nastoupí do prvního zápasu na turnaji. Ještě předtím je ale čeká generálka. Hrát se již bude v Severní Americe, kam v uplynulých dnech tým odcestoval.