Saúdská Arabka byla odsouzena k 45 letům vězení, protože používala sociální sítě

Saúdskoarabský soud odsoudil ženu k 45 letům vězení za údajné poškozování země prostřednictvím aktivit na sociálních sítích, informovala agentura AP. Jedná se již o druhý takový rozsudek během tohoto měsíce, který přitáhl pozornost médií.

Ilustrační fotografie.

Núra bint Saíd Kahtáníová, o které je známo jen málo informací, nemá podle AP žádnou zjevnou aktivistickou minulost. Podle oficiálního obvinění se její případ týká používání sociálních médií. Saúdští představitelé však na žádost o komentář nereagovali.

Rozsudek byl vynesen nedlouho poté, co byla podobným způsobem odsouzena saúdskoarabská doktorandka na univerzitě v anglickém Leedsu Salma Šihábová k 34 rokům vězení za to, že měla účet na sociální síti Twitter, sledovala účty disidentů a aktivistů a sdílela jejich příspěvky. Soud vynesl 45letý trest na základě zákonů země o boji proti terorismu a kybernetické kriminalitě. Tento soud se přitom obvykle zabývá politickými a národněbezpečnostními případy.

Soudci obvinili Kahtáníovou z narušování soudržnosti společnosti a destabilizace společenské struktury, jak se uvádí v obžalobě s odkazem na její aktivity na sociálních sítích. Kahtáníová měla podle obžaloby urážet veřejný pořádek prostřednictvím informační sítě.

Zatím není jasné, co obviněná žena na internetu přesně zveřejnila ani kde se konalo její slyšení. Podle washingtonské organizace Democracy for the Arab World Now (DAWN) byla ve vazbě od 4. července 2021.

"Je velmi těžké ignorovat skutečnost, že jsme svědky těchto rozsudků v době, kdy korunní princ Muhammad bin Salmán získal v mezinárodní sféře větší legitimitu," uvedla Allison McManusová, ředitelka výzkumu washingtonské skupiny pro lidská práva Freedom Initiative. Rozsudky na sociálních sítích vyvolaly novou nevoli vůči zásahům prince Muhammada proti disentu, a to i přesto, že ultrakonzervativní islámská země přiznala ženám nové svobody, jako je právo řídit.

Americký prezident Joe Biden se letos v červenci vydal do království, aby se setkal mimo jiné s princem Muhammadem, kterého prý konfrontoval s otázkou lidských práv. Biden při nástupu do prezidentské funkce sliboval, že ze Saúdské Arábie udělá diplomatického vyvrhele kvůli vraždě saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího v roce 2018.

Bulharsko doporučilo občanům, aby odjeli z Ruska a necestovali do něho

27.09.2022 17:10 Bulharské ministerstvo zahraničí dnes doporučilo občanům Bulharska v Rusku, aby tuto zemi opustili.…

V Polsku byl uveden do provozu plynovod Baltic Pipe, přivede plyn z Norska

27.09.2022 16:49 Aktualizováno V Polsku byl dnes slavnostně uveden do provozu plynovod Baltic Pipe, který se stane důležitou…

Měřicí stanice zachytily silné výbuchy v místech následných úniků plynu z…

27.09.2022 16:06 Aktualizováno Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy v místech, kde z…

Kancléř Scholz kvůli nákaze koronavirem odložil jednání o energiích

27.09.2022 15:23 Středeční společné jednání německého kancléře Olafa Scholze s premiéry spolkových zemí o inflačních…

Možnosti, jak vycestovat z Ruska, se lidem utíkajícím před odvody tenčí

27.09.2022 13:48 Od minulé středy, kdy ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil první mobilizaci v Rusku od druhé…

Merz kritizoval ukrajinské běžence, nyní se omluvil

27.09.2022 12:38 Předseda německé Křesťanskodemokratické unie (CDU) a šéf parlamentní opozice Friedrich Merz v…

Sonda trefila asteroid. NASA testuje obranu Země

27.09.2022 11:52 Aktualizováno Sonda DART americké vesmírné agentury NASA zasáhla dnes podle plánu měsíc planetky Didymos, šlo o…

Miliony Britů si kvůli rostoucím nákladům musí hledat druhou či další práci

27.09.2022 11:46 Nejméně 5,2 milionu lidí v Británii se rozhodlo najít si druhou práci nebo i několik dalších…

Země V4 se chtějí angažovat při opravě ukrajinské techniky

27.09.2022 11:28 Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko se chtějí angažovat při opravě ukrajinské techniky či při…

V Japonsku se státním pohřbem rozloučili se zavražděným expremiérem…

27.09.2022 10:29 Aktualizováno Modlitbami a čestnou salvou dnes Japonsko uctilo památku bývalého premiéra Šinzóa Abeho. Abe zemřel…

Související:

Nejnovější