Ukrajinská pohraniční stráž nedovolila bývalému ukrajinskému prezidentovi Petrovi Porošenkovi opustit Ukrajinu v souvislosti s plánovaným setkáním s maďarským premiérem Viktorem Orbánem, informovala v sobotu Ukrajinská bezpečnostní služba (SBU).
Porošenko veřejně sdílel video ze hraničního přechodu s Polskem, kde tvrdil, že mu bylo zabráněno přejít hranice, přestože měl oficiální povolení k vycestování do zahraničí.
SBU zdůvodnila rozhodnutí pohraniční stráže tím, že exprezident plánoval setkání s Orbánem, jehož postoje Kyjev kritizuje jako "protiukrajinské". Navíc tvrdila, že Moskva měla zájem využít toto setkání k informačním a psychologickým operacím proti Ukrajině.
Porošenko, který vedl Ukrajinu v letech 2014-2019 a nyní působí jako opoziční poslanec, uvedl, že chtěl cestovat do Polska, kde měl zprostředkovat ukončení protestů řidičů kamionů blokujících hraniční přechody s Polskem.
Následně zamýšlel navštívit Spojené státy, kde plánoval získat podporu pro Ukrajinu v boji proti ruské vojenské agresi.
Místopředseda ukrajinského parlamentu Olexandr Kornijenko potvrdil zrušení Porošenkova povolení opustit zemi a uvedl, že k tomu vedl dopis, jehož obsah však odmítl komentovat.
Není to poprvé, kdy Ukrajina brání Porošenkovi v cestování, loni v květnu mu bylo zakázáno vycestovat na zasedání parlamentního shromáždění NATO v Litvě. Porošenko, který vede opoziční stranu Evropská solidarita, pravidelně kritizuje současnou vládu prezidenta Zelenského.
Oba se střetli v prezidentských volbách v roce 2019, kdy Zelenskyj překvapivě porazil Porošenka v souboji o prezidentské křeslo.
Radostnou novinku před probíhajícím víkendem oznámila třiatřicetiletá herečka Kateřina Klausová. Stala se totiž maminkou. V prvních okamžicích si ještě některé detaily nechala pro sebe. Nyní už víme další podrobnosti o novorozeném miminku.
Česko dnes zasáhly silné bouřky, které zanechaly největší spoušť v Dalešicích na Jablonecku. Na místě zasahuje několik jednotek hasičů. Bahno a přívalové srážky zaplavily nejméně šest domů v obci. Varování před bouřkami platí až do sobotního večera.
Hynek Čermák nezůstal po oznámení o rozpadu manželství s hereckou kolegyní Veronikou Mackovou dlouho sám. Partnerku má sice novou, ale na jiné křestní jméno si zvykat nemusí. Vyšlo to najevo, když se dvojice poprvé ukázala společně na veřejnosti.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zkritizoval ruský přístup k mírovým jednáním. Uvedla to BBC. Moskva mezitím potvrdila, že posílá diplomatickou delegaci na pondělní rozhovory do tureckého Istanbulu. Kyjev nicméně požaduje, aby mu Rusové předem sdělili, co chtějí navrhovat.
Komunální politik a někdejší novinář Pavel Novotný definitivně potvrdil, že nastoupí do vězení. Odpykat si má tři měsíce za mřížemi, protože porušil podmínku. Novotný zároveň sdělil, že rezignuje na funkci starosty pražské městské části Řeporyje.
Sobotou začíná série bouřkových dní, které hrozí nejen o víkendu, ale i na začátku příštího týdne. Sobotní bouřky mohou být ojediněle i silné, varovali meteorologové. Zároveň nebudou ještě tak tak plošně rozsáhlé jako v následujících dnech.
Pravděpodobnost historicky nejlevnějšího motoristického léta české historie se po dnešku dále zvyšuje. Uskupení tradičních těžařů ropy OPEC+ se dnes dohodlo na dalším zvýšení těžby ropy. Od července tak produkce ropy v rámci daného uskupení vzroste o dodatečných 411 tisíc barelů denně, stejně jako v květnu a jak se to chystá nyní od června.
Z Hollywoodu přišla smutná zpráva. Ve věku 87 let zemřela slavná americká herečka Loretta Switová, která se do paměti českých diváků zapsala především jako šťabajzna Margaret Houlihanová v legendárním televizním seriálu M.A.S.H.
Roman Vojtek před několika týdny vyděsil fanoušky, když přiznal, že jeden z jeho čtyř potomků měl vážné zdravotní potíže po nehodě při zimních radovánkách. Nyní prozradil novinky o stavu syna Benedikta. Stoprocentní to stále ještě není.
Dagmar Patrasová se jen pomalu vyrovnává s odchodem blízkého, ačkoliv tušila, že milovaná dcera Anička už podruhé zákeřnou rakovinu neporazí. Aktuálně se známá herečka nachází v péči odborníků. Její manžel Felix Slováček to jenom kvituje.
Příští týden bude v Česku už prakticky letní. Podle ČHMÚ.cz se denní maxima dostanou až téměř ke třiceti stupňům.
Americká zpěvačka Miley Cyrus (32) překvapila fanoušky upřímným přiznáním o zdravotních problémech, které ji přiměly ukončit koncertní kariéru. Jak uvedla v rozhovoru pro Apple Music, živé vystupování už pro ni není udržitelné, pokud si chce zachovat zdraví i charakteristický hlas.