Schillerová k rozpočtové novele: Je neúsporná, lidem a firmám nepomáhá

Vládní rozpočtová novela prohlubující letošní schodek na 330 miliard korun je "obrovsky neúsporná", a navíc nepomáhá lidem ani firmám, řekla dnes novinářům předsedkyně sněmovního klubu opozičního ANO Alena Schillerová. Poslanci hnutí budou při sněmovním projednávání úpravy letošního rozpočtu, jak ji navrhl koaliční kabinet Petra Fialy (ODS), překládat pozměňovací návrhy. Novelu jako celek ANO nepodpoří.

Alena Schillerová

Někdejší ministryně financí Schillerová poukazovala na to, že Fialova vláda má v porovnání s původním návrhem letošního státního rozpočtu někdejšího kabinetu Andreje Babiše (ANO) v příjmech o více než 127 miliard korun navíc. Navzdory tomu rozpočtové výdaje překročí dva biliony korun. "Nevidíme, že by byla tato obrovská čísla přetavena do pomoci občanům, do pomoci firmám," zdůraznila Schillerová. Ačkoli Fialův kabinet slíbil konsolidaci veřejných financí, pokračuje podle ní v zadlužování.

Návrh rozpočtu Babišovy vlády, který poslanci v souvislosti s povolební změnou politických sil neschvalovali, předpokládal deficit 377 miliard korun. V březnu Sněmovna schválila letošní rozpočet Fialovy vlády se schodkem 280 miliard korun. Fiala ve středu uvedl, že při přípravě rozpočtu nikdo nemohl vědět, že Rusko zahájí vojenskou invazi na Ukrajinu, která má přímý i nepřímý dopad na Česko i na jeho hospodaření. Schillerová se ale pozastavila nad tím, že reálně má jít na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny zhruba 22 miliard korun. Rozpočet schválený v březnu označila za "cár papíru". Fialova vláda podle Schillerové totiž nyní musí dorovnat škrty, které původně provedla.

"Určitě budeme mít pozměňovací návrhy, zatím jsme nediskutovali konkrétní," pokračovala Schillerová. Obecně zmínila, že stále chybí sedm miliard korun na opravy železnic. Místopředsedkyně Sněmovny a stínová ministryně vnitra za ANO Jana Mračková Vildumetzová mluvila mimo jiné o větší potřebě investic do obměny hasičské techniky a stínový ministr práce a sociálních věcí a poslanec ANO Aleš Juchelka o vyšší částce dofinancování sociálních služeb.

Příjmy návrhu novelizovaného rozpočtu činí 1,678 bilionu korun, výdaje 2,008 bilionu korun. Sněmovna by mohla projednat předlohu v září. Vláda má v dolní komoře většinu 108 z 200 hlasů, lze předpokládat, že bude schválena. Schillerová zdůraznila, že ANO nebude projednávání rozpočtové novely obstruovat.

Schillerová: Vláda by neměla čekat s pomocí v oblasti požáru 

Vláda by neměla čekat s pomocí v oblasti požáru v Národním parku České Švýcarsko, už by měla chystat konkrétní programy. Novinářům to dnes za opoziční ANO řekla předsedkyně poslaneckého klubu hnutí Alena Schillerová. Reagovala na vyjádření premiéra Petra Fialy (ODS) po středeční schůzi kabinetu, podle kterého až po dohašení a zjištění rozsahu škod bude možno říci, komu a v jaké výši bude třeba poskytnout pomoc.

"Vláda by neměla čekat, neměla by opět vyslat signál, že pak někdy se k tomu vrátí, až se vyčíslí škody. Měla by okamžitě jednat," uvedla Schillerová. Kabinet už by měl podle ní jednat i o konkrétních programech, které pomohou lokalitě, kraji a obcím k návratu k obvyklému životu.

Postiženým lidem by aktivně měli podle Schillerové pomáhat úředníci. "Protože lidi, kteří přišli například o střechu nad hlavou, nebo se museli kvůli nebezpečí odstěhovat, nemají myšlenky ani čas zjišťovat, kde jaký úřad sídlí. Měli by pomoci zprostředkovat jednání s pojišťovnami," řekla.

Oběti požáru mohou nyní žádat o dávku mimořádné okamžité pomoci 69.300 korun na osobu u úřadů práce. Ministerstvo životního prostředí připravilo na obnovu poničených míst zatím sto milionů korun. Obce budou moci peníze využít na opravu infrastruktury, včetně zabezpečení svahů poškozených požárem. Ministerstvo přispěje také na likvidaci odpadu po požáru, zatím na to vyčlenilo deset milionů korun. Obce mohou získat na odklízení škod pracovníky na veřejně prospěšné práce.

Hasiči u požáru v Národním parku České Švýcarsko zasahují pátý den. Evakuováno muselo být za tu dobu odhadem 500 lidí, mezi nimiž byli obyvatelé i turisti. Další evakuace podle hasičů zatím nehrozí. Oheň se od neděle rozšířil na plochu až 1200 hektarů. Požár nyní hasí 80 jednotek, tedy asi 450 hasičů.

Podávání žádostí o 5000 Kč provázely první den potíže

15.08.2022 21:00 Aktualizováno Úřady přijaly k dnešnímu večeru asi 92.000 žádostí o jednorázový příspěvek 5000 korun pro téměř 150…

Hasiči v Českém Švýcarsku i dnes našli místa se zvýšenou teplotou

15.08.2022 20:10 Hasiči v Českém Švýcarsku stále nacházejí pomocí dronů, termokamer či dalekohledů místa se zvýšenou…

První ukrajinští vojáci, kteří se zranili ve válce, se léčí v Česku

15.08.2022 18:05 První ukrajinští vojáci, kteří utrpěli zranění v současné válce s Ruskem, se léčí v Česku. Doléčení…

Válek slibuje od podzimu nové funkce aplikace Tečka

15.08.2022 17:23 Ministerstvo zdravotnictví chce na podzim představit nové funkce mobilní aplikace Tečka, která…

Soud zamítl stížnosti proti vazbě v kauze kolem pražského dopravního…

15.08.2022 17:11 Soud zamítl stížnosti proti vazbě u čtyř obviněných v kauze údajné korupce kolem pražského…

Lipavský se ve čtvrtek v Praze sejde s rumunským ministrem Aureskem

15.08.2022 15:42 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) bude ve čtvrtek v Praze jednat se svým rumunským protějškem…

Válek spouští novou očkovací kampaň. Doporučuje nošení respirátorů nebo…

15.08.2022 15:30 Aktualizováno Heslem nové kampaně ministerstva zdravotnictví na podporu pokračování očkování proti covidu-19 bude…

Prezident Zeman přijme příští úterý v Lánech premiéra Fialu

15.08.2022 15:13 Prezident Miloš Zeman přijme příští úterý na zámku v Lánech premiéra Petra Fialu (ODS), sdělil dnes…

Jurečka nevyloučil zopakování jednorázového příspěvku na dítě

15.08.2022 13:04 Aktualizováno Vicepremiér a ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) nevyloučil to, že by vláda mohla jednorázový…

Nejmladší obyvatele měl loni Středočeský kraj, následovala Praha

15.08.2022 12:20 Nejmladší obyvatelstvo měl loni Středočeský kraj. Průměrný věk Středočechů byl 41,5 roku. Následuje…

Související:

Nejnovější