Schodek státního rozpočtu ke konci dubna stoupl na 100,1 miliardy korun z březnových 59,1 miliardy korun. Loni ke konci dubna rozpočet vykázal schodek 192 miliard korun, což byl nejhorší dubnový výsledek od vzniku ČR. Informovalo o tom dnes ministerstvo financí. Na celý letošní rok počítá v březnu schválený státní rozpočet se schodkem 280 miliard korun.
"Zhruba poloviční deficit proti minulé vládě není výsledek k sebechvále, ale potvrzuje to náš závazek krotit neudržitelné tempo zadlužování, které minulý kabinet před volbami nastartoval. V důsledku této populistické rozdávací politiky jsme se loni zadlužovali nejrychleji v celé Evropské unii," řekl dnes ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).
Celkové příjmy rozpočtu ke konci dubna meziročně stouply o 37,5 miliardy na 479,3 miliardy korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení stouply meziročně o 47,3 miliardy na 422,4 miliardy korun. Celkové výdaje rozpočtu ke konci dubna pak meziročně klesly o 54,4 miliardy na 579,4 miliardy korun.
Stanjura dále uvedl, že je třeba vnímat plnění rozpočtu také v kontextu války na Ukrajině a potřeby novelizovat rozpočet kvůli dodatečným výdajům na zvládání uprchlické krize, pomoc domácnostem, obranu a bezpečnost. "Zejména na pomoc domácnostem s vysokými cenami energií využijeme meziročně zhruba o pětinu vyšší daňové příjmy, jejichž vývoj odpovídá naší predikci," dodal ministr.
Ekonomové se začínají shodovat v tom, že udržet deficit za celý rok pod 280 miliardami korun bude téměř nemožné. Proto také očekávají v avizované novele zákona o státním rozpočtu i navýšení schodku rozpočtu. "Vláda si zkomplikovala rozpočtovou situaci neadresným řešením energetické krize, kdy pomáhá i lidem, kteří pomoct nepotřebují, což je velmi nákladné. Očekávám proto novelu zákona o státním rozpočtu a navýšení deficitu," uvedl například ekonom Deloitte Václav Franče.
Ekonom Komerční banky Jaromír Gec pro letošní rok prozatím očekává schodek státního rozpočtu zhruba 310 miliard korun. "Současný odhad objemu dodatečných prostředků, které budou vydány na pomoc válečným uprchlíkům, plánované zvýšené výdaje na obranu, snížení spotřební daně z paliv, zrušení silniční daně a navýšení existenčního a životního minima činí celkem téměř 80 miliard korun, se kterými letošní rozpočet dosud nepočítal. Minimálně ta část z dodatečných výdajů, která přímo souvisí s uprchlickou krizí, tedy asi 54 miliard korun, by však měla být ze značné části financována ze zdrojů EU," vypočetl.
Analytik Raiffeisenbank Vratislav Zámiš zároveň upozornil na to, že rozpočet dokáže pokrýt část nečekaných výdajů spojených s pomocí domácnostem a válkou na Ukrajině díky vyšším inflačním příjmům. "Přesto se plánovaný 280miliardový rozpočet v následujících měsících ocitne pod tlakem," uvedl.
Inkaso daně z přidané hodnoty ke konci dubna meziročně stouplo o 20,4 miliardy na 108,6 miliardy korun. Na dani z příjmu firem rozpočet meziročně získal o 2,8 miliardy korun více, celkem 31 miliard korun. Na dani z příjmu fyzických osob rozpočet inkasoval ke konci dubna 28,7 miliardy korun, meziročně o 3,3 miliardy více.
V případě výdajů klesly běžné i kapitálové výdaje. Na běžných výdajích stát ke konci dubna vydal 550,9 miliardy korun, meziročně o 44 miliard méně. Kapitálové výdaje meziročně klesly o 10,4 miliardy na 28,5 miliardy korun.
Na sociálních dávkách stát vyplatil ke konci dubna 245,7 miliardy korun, meziročně o 11 miliard korun více. Z toho na důchody putovalo 188,4 miliardy korun.
Za celý loňský rok skončil státní rozpočet v rekordním schodku 419,7 miliardy korun.
Bývalý generální ředitel České televize Jan Souček neuspěl se snahou o návrat do čela jednoho z veřejnoprávních médií. Soud zamítl žalobu, kterou se Souček domáhal zneplatnění svého odvolání z funkce.
Den matek je minulostí a na sociálních sítích byl plný kratších i rozsáhlejších vyznání. V mnoha případech se o ně postaraly známé osobnosti, například taková Agáta Hanychová.
Charlotte Gottová je z generace, která si více než kterákoliv jiná uvědomuje, že přítomnost na sociálních sítích je pro popularitu klíčová. Fanoušky se proto rozhodla potěšit dalším videem ze zákulisí svého prvního rozhovoru.
Pražská policie v několika případech zahájila úkony trestního řízení v souvislosti s nedohraným sobotním derby pražských "S" na stadionu Slavie v pražském Edenu. Jedním z případů je napadení sparťanského brankáře Jakuba Surovčíka.
Jaromír Soukup se s prohrou v soudním sporu s bývalou partnerkou Agátou Hanychovou nehodlá smířit. Podle podnikatele vyšla influencerka velkolepá lež, proto se proti rozsudku odvolá. Ve věci tak zjevně nešlo o poslední soudní rozhodnutí.
Česko v pondělí místy zasáhnou silné bouřky, které bude doprovázet zejména silný déšť. Může spadnout až 50 milimetrů srážek. Vyplývá to z dnes vydané výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Exprezident Miloš Zeman a herečka Jiřina Bohdalová si navzájem pravidelně přejí k narozeninám, protože jsou dobří přátelé. V uplynulých dnech byl na řadě Zeman, který opět prokázal, jak dobře se umí vyjadřovat.
Čeští hokejisté už v pátek vstoupí do letošního mistrovství světa ve švýcarských městech Curych a Fribourg. Fanoušci se včera večer po posledním přípravném duelu dozvěděli, kdo se pokusí rozšířit sbírku medailí.
Jiřina Bohdalová se k nedávným 95. narozeninám dočkala nejrůznějších dárků. Za jeden z nich by se daly považovat i poštovní známky s její podobiznou, o které je mezi lidmi obrovský zájem. Nejde přitom o úplně levnou záležitost.
Přestože Taylor Swift a Travis Kelce zatím úzkostlivě tají datum i místo své svatby, světoví experti na design a plánování luxusních oslav už mají o podobě jejich svatební tabule jasno. Shodují se, že recepce bude velkolepou vizuální oslavou jejich milostného příběhu, která v sobě spojí Taylorinu zálibu v romantice a Travisův uvolněný šarm.
Princezna z Walesu se chystá na zásadní životní i pracovní milník. Příští týden odcestuje na svou první sólovou zahraniční cestu od doby, kdy jí byla diagnostikována rakovina. Podle královských pobočníků se Kate cítí dobře, je plná energie a velmi se těší na návrat k mezinárodním povinnostem.
Americká celebrita Kim Kardashian podlehla kouzlu Broadwaye. Poté, co jako jedna z producentek uvedla svou první divadelní hru „The Fear Of 13“, si zážitek z představení zopakovala hned dvakrát po sobě. Zatímco první návštěvu absolvovala v neděli v doprovodu své rodiny, v úterý se rozhodla do divadla James Earl Jones Theater vyrazit znovu, tentokrát se svým přítelem, hvězdou Formule 1 Lewisem Hamiltonem.