Scholz: Běženci z Ukrajiny mohou v Německu hned pracovat a děti do školy

Váleční uprchlíci z Ukrajiny dostanou v Německu ihned povolení k pobytu i k práci a ukrajinské děti mohou okamžitě nastoupit do škol. Dnes to po jednání s premiéry spolkových zemí prohlásil německý kancléř Olaf Scholz. Kancléř a zemští ministerští předsedové zároveň odsoudili ruskou invazi na Ukrajinu a plnou odpovědnost za ni připsali ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Olaf Scholz

"Uprchlíkům chceme co nejrychleji a nebyrokraticky pomoci," řekl Scholz. Ukrajinci, kteří mají biometrické pasy, vízum pro vstup do evropského schengenského prostrou bez vnitřních hraničních kontrol nepotřebují. Německo ale z humanitárních důvodů od ukrajinských běženců nevyžaduje víza, pokud takové pasy nemají. Scholz dnes zdůraznil, že přijímání běženců bude co nejsnadnější. "Mohou hned pracovat a děti mohou okamžitě nastoupit do škol," řekl.

"Pomoc uprchlíkům je celostátním úkolem. Můžeme postupovat jen společně," řekl premiér Severního Porýní-Vestfálska Hendrik Wüst. Společný postup se podle něj týká i přerozdělování běženců v rámci Německa a také financí. Scholz uvedl, že o finanční stránce uprchlické krize bude jednat spolková vláda s regiony v rámci pracovní skupiny. Jasno o finančních otázkách bude podle kancléře do 7. dubna.

O nezbytnosti pomoci spolkové vlády hovořila i berlínská primátorka Franziska Giffeyová, která uvedla, že po metropoli mohou nápor běženců v příštích dnech zažít i další německá města. "Denně do Berlína přichází přes 10.000 uprchlíků," řekla. Dodala, že je to mimořádný nápor na ubytovací kapacity, který nelze dlouhodobě řešit dobrovolnickou nabídkou.

Z Ukrajiny utíkají miliony lidí, Evropa zažívá nejrychlejší uprchlickou vlnu od druhé světové

Z Ukrajiny k dnešnímu dni uprchlo před ruskou invazí více než tři miliony lidí, většinou žen a dětí. Převážná část z nich míří do Polska, které eviduje na svém území podle UNHCR zhruba dva miliony Ukrajinců.

V rámci Evropy jde o nejrychlejší uprchlickou krizi od druhé světové války. Podle serveru The Guardian to uvedl Filippo Grandi, komisař Úřadu Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky.

Řada zemí kvůli krizi uprchlíkům otevřela své hranice. Do Česka za první tři týdny ruské invaze přišlo přes 270 tisíc lidí z Ukrajiny a stát schválil zákony, které jim mají usnadnit přístup k práci, zdravotnímu pojištění a ke studiu.

I v Německu dostanou uprchlíci z Ukrajiny ihned povolení k pobytu i k práci a ukrajinské děti mohou okamžitě nastoupit do škol. Dánsko také přijalo zákon, který umožní uprchlíkům z Ukrajiny začít pracovat, chodit do školy a pobírat sociální dávky, a to prakticky ihned po příjezdu do země.

Podobně i Polsko umožní uprchlíkům z Ukrajiny legálně pracovat nebo získat sociální a zdravotní pojištění. Některé země, jako Maďarsko, ale svůj přístup k lidem z Ukrajiny teprve přehodnocují a na plánu, jak se vyrovnat s potenciálním nárůstem migrace, budou teprve pracovat.

Putin je připraven jednat o míru, řekl to Macronovi a Scholzovi

28.05.2022 18:53 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin dnes v osmdesátiminutovém telefonickém rozhovoru se svým…

Dívka popsala tragickou střelbu v USA, pomazala se krví spolužáka a dělala…

28.05.2022 18:38 Jedenáctiletá Miah Cerrillová, která přežila střelbu na základní škole v texaském městečku Uvalde,…

Porošenka nenechali pohraničníci opustit Ukrajinu

28.05.2022 18:30 Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko se dnes neúspěšně pokusil vycestovat ze země na jednání…

První případ opičích neštovic ohlásilo Irsko

28.05.2022 17:14 Irsko dnes ohlásilo první případ nákazy opičími neštovicemi. Informovala o tom agentura Reuters.…

Řecko od ledna zabránilo asi 40 000 ilegálních přechodů z Turecka

28.05.2022 15:28 Řecko od začátku roku zabránilo na své pozemní hranici s Tureckem ilegálnímu přechodu asi 40.000…

Na večírku v USA se střílelo, žena útočníka zabila

28.05.2022 15:04 Žena v americkém státě Virginie zastřelila muže, který začal poloautomatickou zbraní střílet po…

Ukrajina na jaře osela o pětinu menší plochu než v loňském roce

28.05.2022 13:55 Na Ukrajině na jaře kvůli ruské invazi oseli o pětinu menší plochu než loni. Na svém webu o tom s…

Pyrotechnici čistí od munice oblíbené jezero u Kyjeva

28.05.2022 13:37 Ukrajinští pyrotechnici čistí před začátkem koupací sezony oblíbené jezero u Kyjeva od nevybuchlé…

Čína uvolní protikoronavirové uzávěry v částech Pekingu

28.05.2022 12:40 Čína uvolní protikoronavirové uzávěry v některých částech Pekingu. Jejich obyvatelé mohou přestat…

ON-LINE 94. den války: Ruská ofenziva na Donbasu pokračuje, ostřelování…

28.05.2022 11:45 Aktualizováno Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v noci na dnešek v reakci na dobytí města Lyman na severu…

Související:

Nejnovější