Scholz čelí stále většímu tlaku na obnovení hraničních kontrol s Českem

Šéf sdružení německých zemských okresů (DLT) Reinhard Sager kvůli přílivu migrantů požaduje po spolkové vládě zavedení stálých kontrol na hranicích s Českem. Sager, který je členem opoziční Křesťanskodemokratické unie (CDU), to řekl v rozhovoru pro dnešní vydání deníku Die Welt.

Německá policie

Stejný požadavek v Zemském sněmu předložili poslanci konzervativní unie CDU/CSU, která je největší opoziční silou v parlamentu. Vláda sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze tak čelí stále rostoucímu tlaku, aby obnovila trvalou ostrahu hranic s Českem.

Sager v úterý společně s dalšími zástupci spolkových zemí, okresů a obcí jednal o migrační situaci se spolkovou ministryní vnitra Nancy Faeserovou. Ta oznámila, že prodlužuje o půl roku stávající kontroly na hranici s Rakouskem a že policie výrazně zintenzivňuje namátkové kontroly na pomezí s Českem. Regionům rovněž přislíbila ubytovací a finanční podporu.

"Vedle financí jde také o omezení nelegální migrace, která se dnes děje především po balkánské trase," řekl Sager deníku Die Welt. Spolková vláda podle něj musí ukázat cesty, jak je možné účinně omezit nezákonné vstupy do země přes Česko, Rakousko a další státy. "K tomu patří i pokračování v kontrolách na hranicích s Rakouskem a zavedení kontrol na hranicích s Českem," dodal Sager.

Balkánská migrační trasa vede do Německa především přes Rakousko. Kvůli četnějším kontrolám na rakousko-německé a rakousko-maďarské hranici se ale migranti snaží do Německa dostat přes Slovensko a Česko. Česká republika proto dočasně obnovila stálé kontroly na česko-slovenské hranici. V Německu ale i tak sílí hlasy volající po zavedení kontrol s Českem.

Takzvaná nelegální migrace proto byla jedním z témat, o kterých v úterý na okraj Berlínské bezpečnostní a klimatické konference jednali český ministr zahraničí Jan Lipavský s německou kolegyní Annalenou Baerbockovou. O situaci chce s Faeserovou hovořit také český ministr vnitra Vít Rakušan, a to při čtvrtečním a pátečním jednání ministrů vnitra EU v Lucemburku.

Trussová se domnívá, že v čele britské vlády neuspěla kvůli ekonomickému…

05.02.2023 18:22 Bývalá britská premiérka Liz Trussová je přesvědčena, že v čele vlády neuspěla kvůli mocnému…

Zelenskyj podle Scholze souhlasí s tím, že západní zbraně nemají být…

05.02.2023 17:02 Aktualizováno Kyjev nepoužije přislíbené zbraně dlouhého dostřelu k útokům na Rusko, pouze na ruské jednotky na…

Putin podle Bennetta slíbil, že nedá zavraždit Zelenského

05.02.2023 12:51 Ruský prezident Vladimir Putin údajně slíbil bývalému izraelskému premiérovi Naftalimu Bennettovi,…

Rusové zasáhli dům v centru Charkova, jeden zraněný

05.02.2023 09:55 Aktualizováno Ruské síly podnikly raketový útok na centrum Charkova na východě Ukrajiny a zasáhly tam bytový dům,…

USA se postaraly o špionážní balón, jak slíbil Biden. Sestřelily ho nad…

04.02.2023 21:33 Aktualizováno Spojené státy dnes sestřelily nad Atlantickým oceánem čínský balón, který byl podle nich vybavený…

Demokraté schválili nové pořadí primárek, úpravy navrhoval i Biden

04.02.2023 20:38 Vedení americké Demokratické strany dnes schválilo nové pořadí stranických shromáždění a primárek…

Papež je v Jižním Súdánu, setkal se s vysídlenými dětmi

04.02.2023 19:37 Papež František se dnes v Jižním Súdánu setkal s tamními dětmi vysídlenými kvůli ozbrojeným…

Kvůli válce na Ukrajině potřebuje humanitární pomoc 17,7 milionu lidí

04.02.2023 17:02 Kvůli válce na Ukrajině potřebuje humanitární pomoc 17,7 milionu lidí a 7,5 milionu Ukrajinců…

Sunak telefonicky hovořil se Zelenským o urychlení pomoci Ukrajině

04.02.2023 16:22 Britský premiér Rishi Sunak dnes telefonicky hovořil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem…

Ukrajina a Rusko si vyměnily 179 zajatců, výměnu podle Moskvy umožnily SAE

04.02.2023 15:18 Aktualizováno Rusko propustilo ze zajetí 116 ukrajinských zajatců, uvedl dnes šéf ukrajinské prezidentské…

Související:

Nejnovější