Největší šanci stát se příštím německým kancléřem má sociálnědemokratický (SPD) kandidát Olaf Scholz. Dnes to na tiskové konferenci po jednání zemské poslanecké skupiny Křesťansko-sociální unie (CSU) v Berlíně řekl bavorský premiér a šéf CSU Markus Söder.
Naději, že konzervativní unie CDU/CSU pod vedením svého kancléřského kandidáta Armina Lascheta vládní koalici sestavila, vidí jako velmi slabou.
"Nejlepší vyhlídky stát se kancléřem má nyní Olaf Scholz," řekl Söder o Scholzovi, který je podle bavorského premiéra tím, kdo sedí na koni. Zpravodajská televize ntv již dříve s odvoláním na své zdroje informovala, že Söder členům zemské skupiny CSU řekl, že v podstatě nepočítá s vládní účastí CDU/CSU. Laschet se zatím nevzdává a o vládu usiluje, i když CDU/CSU skončila těsně druhá za sociální demokracií.
Vláda, ať už ji povede Laschet, nebo Scholz, se neobejde bez podpory Zelených a svobodných demokratů (FDP). Dalším řešením je pokračování velké koalice SPD a CDU/CSU, které ale teď není reálné. Söder jako pravděpodobné vidí, že vznikne vláda sociálních demokratů, Zelených a liberální FDP. To by znamenalo, že unie se po 16 letech vlády konzervativní kancléřky Angely Merkelové, která odchází z politiky, uchýlí do opozice.
Koaliční jednání Zeleným i FDP unie podle Södera nabídne. "Vnucovat se ale nebudeme," řekl. Už v pondělí Söder prohlásil, že vláda pod vedením unie nevznikne za každou cenu, protože CDU/CSU se nevzdá základních hodnot kvůli podílu na moci.
Laschet se podle médií potýká s vnitrounijním odporem, který ohrožuje jeho mocenské postavení uvnitř CDU/CSU. Laschet chtěl zvolit Ralpha Brinkhause z CDU předsedou poslanecké frakce CDU/CSU jen prozatímně po dobu koaličních rozhovorů, zatímco CSU a také mnozí představitelé CDU požadovali standardní roční mandát. Nakonec Laschet souhlasil s kompromisním funkčním obdobím na sedm měsíců, tedy do konce dubna. Brinkhause, který frakci dosud vedl, dnes večer poslanci unie zvolili svým předákem takřka jednomyslně až na dva zákonodárce, kteří se zdrželi. Německá média také uvádějí, že v zákulisí část unie požaduje, aby Laschet lídra unie opustil a jednání o možné vládní koalici převzal Söder.
Laschet rovněž čelí kritice za to, že zatím Scholzovi k volebnímu vítězství nepoblahopřál. Podle Lascheta kvůli těsnému a nepřesvědčivému výsledku nikdo jednoznačně nevyhrál. Pogratulovat Scholzovi chce naopak Söder, který dnes řekl, že SPD zkrátka dostala více hlasů než CDU/CSU. Dodal, že výsledek je potřeba respektovat, ne překrucovat.
Čas letí a letní prázdniny se pomalu chýlí ke konci. Děti už přespříští týden usednou zpátky do lavic, přestože počasí je bude lákat k pobytu venku. Naznačuje to alespoň aktuální měsíční výhled Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Policie se v úterý poprvé obsáhleji vyjádřila k případu pondělní vraždy seniorky na Kolínsku. Případ začal pro strážce zákona dopravní nehodou, kdy za volantem auta seděl cizinec, jemuž ale nepatřilo. Kriminalisté nyní zjišťují, zdali je dotyčný pachatelem násilného trestného činu.
Je to šest let, co se Libor Bouček potřetí oženil. Vzal si současnou manželku Gabrielu, která mu v uplynulých letech přivedla na svět dva potomky. Moderátor je za společně strávené roky vděčný, což dal najevo psaním, kterým dojal fanoušky.
Americký prezident Donald Trump připustil, že jeho ruský protějšek Vladimir Putin možná nestojí o uzavření dohody, která by zastavila boje na Ukrajině. Rusové už se ostatně ošívají, když je řeč o formátu případného jednání s Ukrajinci v čele s jejich prezidentem Volodymyrem Zelenským.
Baby boom v českém šoubyznyse pokračuje i na konci letních prázdnin. Veronika Khek Kubařová ve středu odhalila, že je už několik dní maminkou novorozeného syna. Gratulace se k sympatické herečce jen hrnou.
Kupovali jste v posledních dnech uzená kuřecí stehna? Pokud ano, pak byste měli zkontrolovat, zdali nejde o vadnou šarži od firmy Vodňanská drůbež. Ve výrobku byly zjištěny bakterie Listeria monocytogenes, které mohou způsobit onemocnění.
V případu předloňské smrti populárního herce Matthewa Perryho nastává další zvrat. Žena, která je jednou z pětice obviněných, souhlasila s přiznáním viny. Informoval o tom web DW. Perry, jehož celosvětově proslavil sitcom Přátelé, zemřel předloni na podzim.
Podle premiéra Petra Fialy (ODS) je kromě bezpečnostních záruk pro Ukrajinu nutné pracovat i na dalších protiruských sankcích pro případ, že Moskva nebude chtít válku ukončit. Fiala to uvedl na sociální síti po pondělních jednáních v Bílém domě.
Tropické teploty si dnes podle ČHMÚ.cz užijeme tento týden naposledy. Ve zbylých dnech mohou denní maxima klesnout i po 20 stupňů.
Díky virálnímu videu na TikToku se na internetu znovu objevil roztomilý moment mezi princeznou Kate a princem Williamem, který se odehrál před více než deseti lety. V dubnu 2014 navštívili manželé, tehdy ještě vévoda a vévodkyně z Cambridge, Austrálii a Nový Zéland. Během jejich pobytu na Novém Zélandu se utkali v závodě lodí v přístavu v Aucklandu.
Hollywoodská legenda Tom Hanks přiznal, že jeho vůbec nejoblíbenějším filmem je kultovní sci-fi snímek 2001: Vesmírná odysea. Herec prozradil, že se na film, který vznikl před více než padesáti lety, dívá stále dvakrát ročně.
Záhadou je pro fanoušky zdravotní stav Sary Sandevy, která během prázdnin odřekla účast ve dvou divadelních představeních na letních scénách. Nikdy jsme se ale nedozvěděli, co přesně jí je. Nyní se herečka a partnerka Jakuba Prachaře alespoň konečně ukázala.