Existuje prostor pro debatu na evropské úrovni o zákazu vstupu ruským turistům, ale je důležité neztěžovat odpůrcům Kremlu možnost uprchnout z Ruska. Řekl to dnes při návštěvě Norska německý kancléř Olaf Scholz v souvislosti s debatou o plošném zastavení vydávání víz do zemí Evropské unie ruským občanům kvůli ruské agresi vůči Ukrajině.
"Důležité je, abychom chápali, že je mnoho lidí, kteří utíkají z Ruska, protože nesouhlasí s ruským režimem," řekl Scholz podle agentury Reuters po setkání s představiteli severských zemí v Oslu.
"Všechna rozhodnutí, která přijímáme, by neměla komplikovat opuštění země s cílem dostat se pryč od ruského vedení a ruské diktatury," prohlásil německý kancléř. "Toto není válka ruských lidí. Je to Putinova válka a v tom musíme mít naprosto jasno," citovala Scholze agentura AP.
Vydávání turistických víz Rusům už dříve omezily Lotyšsko, Litva, Polsko nebo Česko. Mnohé země EU ale žádosti Rusů o vydání víz stále přijímají. Premiérky Estonska a Finska se minulý týden vyslovily pro to, aby Evropa plošně přestala Rusům turistická víza poskytovat a české předsednictví toto téma hodná nastolit na neformální schůzi ministrů zahraničí EU 31. srpna v Praze. Scholz už minulý týden prohlásil, že si těžko dokáže představit úplné přerušení vydávání víz Rusům.
Finská premiérka Sanna Marinová dnes v Oslu řekla, že o tématu je třeba diskutovat. "Není to černo-bílá otázka, má odstíny šedé," řekla politička na společné tiskové konferenci státníků. "Ruští občané válku nezačali, ale zároveň si musíme ujasnit, že válku podporují," řekla Marinová podle agentury DPA. "Nepovažuji za správné, aby ruští občané cestovali jako turisté do EU a do schengenského prostoru a prohlíželi si památky, zatímco Rusko na Ukrajině zabíjí lidi," zopakovala Marinová svůj už dříve vyjádřený názor.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
V Moskvě začala velká vojenská přehlídka u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Nechybí na ni ruský prezident Vladimir Putin, dorazila i řada zahraničních politiků, včetně slovenského premiéra Vladimira Putina.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.
Řeporyjský starosta a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný byl ve středu nepravomocně odsouzen k třem měsícům za mřížemi, protože porušil podmínku. Ještě v den, kdy padlo rozhodnutí, se Česko dočkalo první reakce odsouzeného.