Scholz má podle Baerbockové při cestě do Číny dodržovat koaliční smlouvu

Nadcházející cestu německého kancléře Olafa Scholze do Číny provázejí spory ve vládní koalici. Ministryně zahraničí za Zelené Annalena Baerbocková sociálnědemokratického šéfa vlády vyzvala, aby se při jednáních v Pekingu řídil koaliční smlouvou. Ta stanovuje, že Čína je sice partnerem v globálních otázkách, ale také systémovým soupeřem.

Annalena Baerbock

Scholz se v uplynulých dnech stal terčem kritiky svých koaličních partnerů kvůli načasování cesty a také kvůli tomu, že v údajném rozporu s bezpečnostními zájmy země prosadil prodej hamburského přístavu do čínských rukou.

Scholz má přijet do Pekingu na svou první návštěvu Číny ve funkci kancléře v pátek. Bude prvním západním předsedou vlády, který se osobně sejde s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem po jeho znovuzvolení předsedou Komunistické strany Číny.

Podle kritiků by se Německo mohlo stát dalším prohlubováním spolupráce s Čínou ještě závislejším na této autoritářské zemi, podobně jako bylo Německo závislé na ruských nerostných surovinách v době invaze na Ukrajinu. Kromě Zelených zaznívají kritické hlasy vůči Scholzově politice k Číně také od koaličních svobodných demokratů (FDP). S cestou vyjadřují nesouhlas také některé organizace na ochranu lidských práv.

"Kancléř rozhodl o načasování cesty," řekla dnes Baerbocková v uzbeckém hlavním městě Taškentu, kam zavítala při své středoasijské cestě. "Nyní je zásadní, aby poselství, které jsme společně vytyčili v koaliční dohodě, (...) byla předána také v Číně," dodala.

Baerbocková také uvedla, že Pekingu je potřeba dát jasně najevo, že základem spolupráce jsou pro Německo spravedlivé podmínky hospodářské soutěže a dodržování lidských práv i práva mezinárodního. "V koaliční smlouvě jsme jasně uvedli, že Čína je pro nás partnerem v globálních otázkách, že se v globalizovaném světě nemůžeme oddělit, ale že Čína je také konkurentem a stále více systémovým soupeřem," řekla spolková ministryně. Dodala, že politika německé vlády vůči Číně musí vycházet z tohoto strategického chápání.

Minulý týden Scholzův kabinet vyřešil kompromisní dohodou spor o to, zda povolit čínské rejdařské firmě Cosco nákup podílu v terminálu hamburského přístavu. Scholz podle médií prosazoval schválení původně navrženého 35procentního podílu i přesto, že úřad Baerbockové i další ministerstva pod vedením Zelených a FDP s prodejem nesouhlasily. Vláda nakonec povolila prodat jen podíl menší než 25 procent, což čínskou firmu vylučuje z rozhodování o personálních a strategických otázkách.

Zástupce OSN musel kvůli ruským raketám jednat v Kyjevě v krytu

05.12.2022 21:45 Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk se při návštěvě Kyjeva setkal s ochránci lidských…

Začal odvolací soud s bývalým francouzským prezidentem Sarkozym kvůli…

05.12.2022 20:57 Ve Francii dnes začal odvolací soud s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym v případu…

Dron zničil na letišti Engels dva bombardéry, u Rjazaně vybuchla cisterna

05.12.2022 20:42 Aktualizováno Dvě ruská armádní letiště se dnes stala terčem útoků. Moskva z nich vpodvečer obvinila Ukrajinu,…

Apple uvažuje o přesunu části výroby tabletů iPad z Číny do Indie

05.12.2022 20:26 Americká technologická společnost Apple jedná s indickými představiteli o možnosti přesunu části…

Na Ukrajině platil poplach, ruské střely zabily dva lidi u Záporoží

05.12.2022 20:22 Aktualizováno Rusko dnes kolem poledne znovu podniklo vzdušné útoky na Ukrajinu. V Záporožské oblasti na jihu…

Německá policie uzavřela trhy v Düsseldorfu kvůli hrozbě útokem

05.12.2022 19:13 Aktualizováno Policie v západoněmeckém Düsseldorfu dnes odpoledne na několik hodin uzavřela vánoční trhy v centru…

V Německu po napadení mužem z Eritreje zemřela školačka

05.12.2022 18:48 Život 14leté dívky a těžké zranění o rok mladší spolužačky si dnes ráno vyžádal útok muže v…

Labouristé by rádi zrušili jednu z komor britského parlamentu

05.12.2022 18:26 Britská opoziční Labouristická strana navrhuje zrušení Sněmovny lordů, nevolené horní komory…

Putin přijel osobně zkontrolovat Kerčský most

05.12.2022 17:57 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin dnes přijel osobně zkontrolovat Kerčský most, který spojuje Ruskem…

Putin podepsal novelu zákona, která zpřísňuje zákaz propagace LGBT+ témat

05.12.2022 15:23 Ruský prezident Vladimir Putin dnes podle očekávání podepsal novelu zákona, která zpřísňuje zákaz…

Související:

Nejnovější