Německo pomáhá Ukrajině čelit ruské invazi stejným způsobem jako Spojené státy nebo Británie. V rozhovoru se zahraničními novináři to dnes v Berlíně prohlásil německý kancléř Olaf Scholz. Zdůraznil, že Německo bude v podpoře Ukrajiny postupovat v přísné shodně se spojenci a že cílem je zabránit vojenskému střetu Severoatlantické aliance s Ruskem.
"Pokud jde o dodávky zbraní, učinili jsme historické rozhodnutí," řekl Scholz k tomu, že se Německo rozhodlo poskytnout zbraně ukrajinské armádě k boji proti ruským invazním silám. Kancléř odmítl kritiku, že by německá pomoc nebyla dostatečná.
"Jednáme ve shodě s našimi spojenci. Když se podíváte, co dělají USA nebo Francie nebo Británie, tak dělají přesně to samé," řekl Scholz.
Kancléř připomněl, že Berlín dodá Ukrajině systém protivzdušné obrany IRIS-T a poskytne jí také sedm samohybných houfnic PzH 2000, na kterých se ukrajinští dělostřelci v Německu cvičí. Německo rovněž přislíbilo předat ukrajinské armádě samohybné protiletecké systémy Gepard. Scholz rovněž řekl, že vedle této přislíbené výzbroje již Německo na Ukrajinu poslalo řadu dalších zbraní a zbrojního materiálu včetně těžkých zbraní.
"Také máme program řetězové výměny," uvedl Scholz o programu, ve kterém chce Německo nahradit spojencům z východního křídla NATO výzbroj ze sovětské éry, kterou předají Ukrajincům. "Již jsme se dohodli s Českem a jednáme s Řeckem," dodal.
V květnu Německo ohlásilo, že Česku daruje 15 svých tanků Leopard 2A4, které mají být náhradou za tanky T-72, které Praha podle dostupných informací poslala Ukrajině. České ministerstvo obrany začne s Německem vyjednávat také o nákupu dalších až 50 Leopardů v modernější verzi 2A7.
Nepopsatelná ztráta není ani po půlroce o nic menší. Dokazují to srdcervoucí slova vdovy Nikoly Hezucké, která prožívá první výročí svatby bez milovaného manžela. Ze svých pocitů se vypsala na instagramovém profilu.
Kuba Ryba je frontmanem populární kapely Rybičky 48, ale rád se také vyjadřuje k veřejnému dění. V těchto dnech si nebral servítky kvůli oslavě narozenin Leoše Mareše na Čapím hnízdě, kde nechyběla řada hvězdných hostů.
Manželství Milana Baroše s matkou jeho dětí skončilo už před časem, ale zjevně se nepodařilo jim vypořádat úplně všechno. Proto se jistou věcí zabýval soud. Kauza má nakonec nečekané rozuzlení. Jeden z dvojice bývalých partnerů se z boje stáhl.
Patricie Solaříková ví, že život přináší radosti i starosti. Obojí nabídlo manželství, které skončilo rozvodem. Sympatická herečka se nyní v myšlenkách vrátila do jednoho z nejtěžších období v životě, jak to sama pojmenovala.
Česku se ani v neděli nevyhnou bouřky. Potvrzuje to dnešní aktualizovaná výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), která zvyšuje stupeň nebezpečí bouřek během odpoledne a večera. Meteorologové nadále varují i před požáry.
Dara Rolins prodává svůj dům u Prahy, přičemž fanoušci vědí, že s partnerem si staví hnízdečko lásky v Itálii. Lidé se tak začali obávat, že nadobro opustí Česko, respektive Slovensko. Populární zpěvačka nyní vysvětlila, jak to bude.
Na americké Aljašce začal soud v případu tragické smrti miliardáře Petra Kellnera, který zemřel před více než pěti lety při havárii helikoptéry během takzvaného heliskiingu. Pozůstalí žalují společnost, která celý dobrodružný výlet zajišťovala.
I poslední den meteorologického jara přinese bouřky. Podle meteorologů mohou být ty nedělní silnější než sobotní. Problémy má opět dělat zejména vítr. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zajímavé věci se dějí na poli televizních talk show v Česku. Zatímco Prima ukončila oblíbených 7 pádů Honzy Dědka, veřejnoprávní Česká televize představila nový pořad tohoto divácky oblíbeného formátu. Co o novince v tuto chvíli víme?
Dlouho se sice Karel Gott nechtěl ženit, přesto měl nakonec početnou rodinu. A od čtvrtka platí, že všechny čtyři dcery našeho historicky nejslavnějšího zpěváka jsou dospělé. Už i nejmladší Nelly Sofie totiž měla osmnáctiny.
Britská policie se i po opakované výzvě potýká s nedůvěrou případných svědků v případu vyšetřování bývalého prince Andrewa. Ženy, které údajně mají informace o činech králova bratra, podle právního zástupce nechtějí s policisty spolupracovat. Americký advokát Brad Edwards to řekl BBC.
České televizní diváky v uplynulých dnech zaskočila zpráva o tom, že na Primě skončí talk show 7 pádů Honzy Dědka. Pouze na Primě, projekt má jinde pokračovat. Moderátor nicméně přiznal, že konec v jedné ze dvou velkých komerčních televizí nečekal.