Scholz: Občané si musejí v životě poradit, s vyššími účty za topení ale budou mít problémy

Německý kancléř Olaf Scholz označil rostoucí náklady na vytápění za sociální výbušninu. Řekl to v rozhovoru s německou veřejnoprávní televizí ARD. K tématu pandemie pak uvedl, že na podzim a v zimě už podle něj nebudou potřeba stejná drastická opatření proti šíření covidu-19 jako v předchozích letech.

Olaf Scholz

Scholz ohledně rostoucích cen za vytápění přislíbil v dlouhodobějším horizontu další úlevy. Řekl přitom, že rostoucí ceny energií ho velmi znepokojují. "Protože občané si musejí v životě poradit, a když se najednou zvýší účet za topení o pár set eur, tak je to suma, se kterou si mnozí opravdu neporadí. Jsou to sociální výbušniny," řekl kancléř.

Předseda německé vlády zdůraznil, že chce se sociálními partnery, vědci a spolkovou centrální bankou projednat kroky proti inflaci. Na pondělí je v kancléřství naplánovaná jejich schůzka. Konkrétnější ohledně plánovaných kroků ale Scholz být nechtěl.

"Nemělo by docházet k dalšímu zavírání škol a já si nemyslím, že potřebujeme takové uzávěry, jaké jsme měli v posledních letech," pokračoval kancléř. Občany starší 60 let pak vyzval, aby se nechali očkovat i čtvrtou dávkou proti covidu-19.

Čtyřiašedesátiletý kancléř v rozhovoru také uvedl, že je jedním ze sedmi procent lidí v Německu, kteří už dostali druhé přeočkování po dvou dávkách základního očkování. Šéf vlády lidem doporučil nečekat na novou vakcínu, která bude pravděpodobně k dispozici až v říjnu.

"Ne všichni by měli čekat," řekl. Poukázal na to, že on sám se ještě covidem-19 nenakazil. "To, že jsem se nechal očkovat čtyřikrát, je možná důvod, proč se to nestalo," domnívá se Scholz.

Kancléř také řekl, že jeho vláda pokračuje v jednáních o pomoci německému plynárenskému gigantu Uniper. Ten se dostal do problémů kvůli nedostatku plynu a jeho vysokým cenám v důsledku omezování dodávek suroviny z Ruska do Evropy. Scholz naznačil, že na stole jsou i nástroje, které se za koronavirové pandemie použily na záchranu velkých společností, jako je Lufthansa. Berlín tehdy národnímu leteckému dopravci poskytl záchranný balík za devět miliard eur (223 miliard Kč).

Scholz rovněž uvedl, že Německo debatuje se svými spojenci o bezpečnostních zárukách pro Ukrajinu po skončení války. Ty ale podle něj nebudou stejné jako pro člena Severoatlantické aliance.

Kancléř se také bránil kritice svého stylu komunikace, který je podle některých příliš úsporný. Řekl, že nechce přicházet s planými sliby. "Jsem přesvědčen, že mám pravdu, když se nepočítám mezi politiky, kteří každý týden něco ohlásí, a asi z 90 procent z toho nic není," řekl Scholz v rozhovoru s ARD.

Témata: Německo | Olaf Scholz

Gazprom znovu zastaví dodávky plynu do EU. Jeho cena je rekordní

19.08.2022 21:53 Aktualizováno Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a…

Putin a Si Ťin-pching pojedou na summit G20 na Bali

19.08.2022 21:53 Aktualizováno Čínský prezident Si Ťin-pching a jeho ruský protějšek Vladimir Putin se hodlají zúčastnit…

Američtí spisovatelé četli v New Yorku z díla Salmana Rushdieho

19.08.2022 21:46 V New Yorku se dnes sešli američtí spisovatelé a četli z díla svého kolegy Salmana Rushdieho, který…

Člena Islámského státu ze skupiny The Beatles v USA odsoudili na doživotí

19.08.2022 20:42 Soud v americké Alexandrii poslal na doživotí do vězení nejznámějšího člena Islámského státu (IS)…

Kvůli suchu, které trvá už dva roky, je na východě Afriky ohroženo hladem…

19.08.2022 20:11 Kvůli mimořádnému suchu, které trvá už dva roky, je na východě Afriky ohroženo hladem 22 milionů…

Putin a Macron spolu hovořili o situaci kolem Záporožské jaderné elektrárny

19.08.2022 18:19 Ruský prezident Vladimir Putin v dnešním telefonátu se svým francouzským protějškem Emmanuelem…

Scholz opět odmítl, že by měl vliv na daňové řízení s hamburskou bankou

19.08.2022 16:41 Aktualizováno Německý kancléř Olaf Scholz opět odmítl, že by jako někdejší starosta Hamburku měl jakýkoli vliv na…

Elektřina vyrobená v Záporožské jaderné elektrárně patří Ukrajině, řekl…

19.08.2022 16:31 Elektřina vyrobená v Záporožské jaderné elektrárně patří Ukrajině a tato zásada by měla být plně…

Tchaj-wan se snaží osvobodit 333 občanů vylákaných podvodníky do Kambodže

19.08.2022 15:52 Tchaj-wan se snaží osvobodit 333 svých občanů, které do Kambodže vylákaly zločinecké skupiny…

Dcera ruského politika z exilu: Diktatura padne, ve vlasti jsem nemohla…

19.08.2022 15:41 Dcera ruského politika, který navrhl poslat odpůrce války proti Ukrajině do Donbasu k odklízení…

Související:

Nejnovější