Scholz se stal novým německým kancléřem, prezident jmenoval ministry

Sociální demokrat Olaf Scholz se dnes složením kancléřského slibu stal oficiálně novým německým kancléřem, po 16 letech tak skončila éra konzervativní šéfky vlády Angely Merkelové. Nástupu do funkce předcházela řada formálních kroků. Dopoledne Spolkový sněm zvolil Scholze kancléřem, Scholz volbu přijal a následně ho do funkce jmenoval prezident Frank-Walter Steinmeier. Ten také dnes odpoledne jmenoval novou vládu. Vicekancléřem je spolupředseda Zelených Robert Habeck a ministrem financí je šéf liberálních svobodných demokratů (FDP) Christian Lindner.

Olaf Scholz

Scholz je v dějinách spolkové republiky devátým německým kancléřem. Jeho předchůdci bylo pět konzervativců a tři sociální demokraté.

V 736členném Spolkovém sněmu potřeboval Scholz ke zvolení 369 hlasů. Ze 707 odevzdaných hlasů jich 395 bylo pro něj, 303 proti, šest poslanců se zdrželo a tři hlasy byly neplatné. Scholz tak získal více hlasů, než kolik jich bylo potřeba ke zvolení, zároveň jich bylo o 21 méně, než kolik mandátů má nastupující koalice. Tu vedle sociálních demokratů (SPD) tvoří Zelení a liberální svobodní demokraté (FDP).

Z výsledku, který oznámila předsedkyně Spolkového sněmu Bärbel Basová, ale nebylo patrné, kolik koaličních poslanců bylo přítomných. Televize n-tv uvedla, že nepřítomných bylo šest sociálnědemokratických poslanců. Podle místopředsedy SPD Kevina Kühnerta lze předpokládat, že chybějící koaliční hlasy byly z řad Zelených a FDP.

Scholz po hlasování své zvolení přijal. "Přijímáte volbu, pane Scholzi?", dotázala se Basová Scholze. "Ano," odpověděl nově zvolený kancléř.

Scholz poté odjel za prezidentem, který ho jmenoval do čela vlády. "Jménem Spolkové republiky Německo jmenuji podle článku 63 základního zákona Olafa Scholze spolkovým kancléřem," řekl Steinmeier. Tento krok od prezidenta vyžaduje základní zákon, což je obdoba ústavy. Před odchodem od prezidenta Scholz krátce jmenovací dekret ukázal na kamery.

Od prezidenta odjel Scholz zpět do parlamentu, kde složil kancléřský slib. Ten stvrdil svým podpisem pod základní zákon. Scholz se tak oficiálně stal novým německým kancléřem. Předávání moci tím ale neskončilo, prezident také jmenoval nové ministry.

"Nyní nesete odpovědnost za 83 milionů obyvatel Německa," prohlásil Steinmeier poté, co ministrům předal jmenovací dekrety. "Tento úkol přebíráte ve složité době," poznamenal s odkazem na pandemii nemoci covid-19. Dodal, že vláda má pro svou práci mandát od voličů a také většinu ve Spolkovém sněmu.

Nová vláda, kterou tvoří osm žen a osm mužů, musí ještě převzít ministerstva po svých předchůdcích. Předtím ale ministři složili přísahu do rukou předsedkyně Spolkového sněmu Bärbel Basové. Ta nejprve ministry v plénu představila a přečetla slib, který od nich vyžaduje práci pro blaho obyvatel a dodržování zákonů. Poté noví členové vlády po jednom před Basovou předstoupili a slib stvrdili prohlášením, že přísahají. Součástí přísahy je volitelný dovětek "k tomu mi dopomáhej bůh".

Vicekancléř Habeck je zároveň ministrem hospodářství a ochrany klimatu. Německá média tento post označují jako superministerstvo, neboť má být protiváhou tomu, že liberálové jako nejslabší člen koalice dostali druhý nejvýznamnější vládní post. Zeleným také připadlo ministerstvo zahraničí, které je rovněž považováno za důležitý úřad. Nově ho řídí Annalena Baerbocková, se kterou Habeck ekologickou stranu vede.

Ministryní vnitra je sociální demokratka Nancy Faeserová a zdravotnictví vede sociální demokrat, lékař a epidemiolog Karl Lauterbach, který je i přes svou podporu důrazných karanténních opatření u veřejnosti velmi populární. Sociálním demokratem je také Wolfgang Schmidt, který má na starosti úřad Scholzova kancléřství.

Zeleným připadlo pět ministerstev, mimo jiné životního prostředí a zemědělství. Zemědělství má na starosti Cem Özdemir, který k dnešní cestě za prezidentem zvolil kolo. Na něm také následně odjel do parlamentu.

Liberálové, kteří jsou nejmenším členem vládní koalice tvořené ještě sociálními demokraty (SPD) a Zelenými, dostali ještě ministerstva spravedlnosti, školství a dopravy. Součástí resortu dopravy je i oblast digitalizace, tedy jedna z priorit nové vlády.

Trojice stran se v koaliční smlouvě dohodla, že posílí rozvoj produkce elektrické energie z obnovitelných zdrojů, aby bylo možné uzavřít uhelné elektrárny ideálně do roku 2030. Nulové emise skleníkových plynů chce koalice do roku 2045. SPD, Zelení a FDP plánují velké investice do zdravotnictví a bydlení, přejí si posílit pravomoce Evropského parlamentu a prohloubit integraci Evropské unie. S Ruskem a Čínou chce nová vláda jednat konstruktivně, ale s důrazem na lidská práva.

Témata: Německo | Olaf Scholz

Ukrajina bude nově slavit Den vítězství 8. května

29.05.2023 22:30 Ukrajinský parlament odhlasoval, že Dnem památky a vítězství nad nacismem bude nově 8. květen. Na…

Macron: Znečištění plasty je časovaná bomba a katastrofa

29.05.2023 21:07 V Paříži se tento týden koná setkání Mezivládního vyjednávacího výboru pro plasty. Chce navrhnout…

Do vesmíru poletí první běloruská kosmonautka

29.05.2023 18:35 Součástí posádky, která v březnu příštího roku poletí na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), bude…

Dánsko poskytne Ukrajině další vojenskou pomoc

29.05.2023 16:39 Dánsko poskytne válkou zmítané Ukrajině další prostředky na vojenskou pomoc, konkrétně téměř 2,6…

Polsko bude vyšetřovat ruský vliv v zemi, Duda podepsal zákon

29.05.2023 15:46 Polský prezident Andrzej Duda v pondělí podepsal zákon ustavující vyšetřovací komisi, která se má…

Španělsko čekají v létě parlamentní volby

29.05.2023 13:05 Španělé půjdou k volbám dříve, než se původně čekalo. Premiér Pedro Sánchez v reakci na volební…

Satelit vám klidně vystřelíme, varuje Japonsko sousední KLDR

29.05.2023 08:58 KLDR v pondělí upozornila sousední Japonsko, že hodlá v následujících dnech vypustit satelit na…

Na Slovensku zemřela turistka před zraky dětí, spadla z chodníku

28.05.2023 21:25 Osmatřicetiletá žena v sobotu nepřežila pád ze Zbojnického chodníku v Malé Fatře na Slovensku.…

Prigožin: Kreml se mě snaží umlčet

28.05.2023 15:10 Zakladatel žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin v neděli prohlásil, že je přesvědčen, že…

Putin nařídil posílení ochrany ruských hranic

28.05.2023 09:06 Ruský prezident Vladimir Putin v neděli nařídil posílení ochrany hranic. Chce tak zajistit…

Související:

Nejnovější