Scholz vítězství Macrona vnímá jako proevropský signál, evropští lídři zasílají gratulace

Emmanuelu Macronovi dnes poblahopřála řada evropských lídrů k obhájení francouzského prezidentského mandátu. Britský premiér Boris Johnson napsal, že se těší na další spolupráci, podle premiéra Itálie Maria Draghiho je výsledek úžasnou zprávou pro celou Evropu. Ke gratulacím se velmi rychle připojili rovněž ministerští předsedové Belgie, Nizozemska, či Lucemburska.

Olaf Scholz

Krátce po zveřejnění prvních projekcí dnešního rozhodujícího klání francouzských prezidentských voleb gratulovali Emmanuelu Macronovi ke znovuzvolení šéfové institucí Evropské unie. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že se těší na pokračování "skvělé spolupráce". Předseda Evropské rady Charles Michel konstatoval, že evropský blok může v "bouřlivém období" dalších pět let počítat s aktivní rolí Francie.

Zatímco Macron dával během prvního pětiletého období jasně najevo zájem o posilování role EU, jeho soupeřka Marine Le Penová razila nacionalistickou rétoriku a z jejího možného úspěchu měli unijní činitelé obavy.

"V tomto bouřlivém období potřebujeme pevnou Evropu a Francii, která se bude plně angažovat v zájmu suverénnější a strategičtější Evropské unie," uvedl v první reakci na předběžný výsledek voleb Michel, von der Leyenová napsala, že díky Macronovu znovuzvolení "společně posuneme kupředu Francii i Evropu".

Úlevu dávali najevo i europoslanci z hlavních politických skupin, kteří z velké většiny doufali v Macronovo vítězství. "Silná EU potřebuje silnou Francii," blahopřála současnému prezidentovi šéfka EP Roberta Metsolaová.

"Gratuluji Emmanuelu Macronovi k jeho znovuzvolení prezidentem Francie. Francie je jedním z našich nejbližších a nejdůležitějších spojenců. Těším se na pokračující spolupráci při řešení nejdůležitějších problémů pro naše dvě země i celý svět," napsal Johnson na twitteru.

"Vítězství Emmanuela Macrona ve francouzských prezidentských volbách je úžasnou zprávou pro celou Evropu," uvedl v oficiálním prohlášení Draghi. Macron ve volbách porazil krajně pravicovou političku Marine Le Penovou, která zastává výrazně euroskeptické názory.

Nizozemský premiér Mark Rutte zaslal prostřednictvím twitteru Macronovi "vřelé gratulace" ve francouzštině. "Mám radost, že budeme pokračovat v naší rozsáhlé a konstruktivní spolupráci v EU a NATO a že ještě posílíme již tak skvělé vztahy mezi našimi zeměmi," napsal.

Ke gratulacím se připojili i belgický premiér Alexander De Croo a jeho lucemburský protějšek Xavier Bettel, kteří jsou stejně jako Macron centrističtí politici.

Voliči Emmanuela Macrona vyslali jasný proevropský signál, je přesvědčen německý kancléř Olaf Scholz, který francouzské hlavě státu na twitteru gratuloval ke znovuzvolení. Sjednocená Evropa je největším vítězem francouzských prezidentských voleb, míní také německý ministr financí Christian Lindner.

"Félicitations, srdečné blahopřání milý prezidente Emmanueli Macrone," napsal Scholz na adresu čtyřiačtyřicetiletého politika, který ve druhém kole voleb přesvědčivě porazil krajně pravicovou soupeřku Marine Le Penovou, když získal kolem 58 procent hlasů. "Těším se, že budeme pokračovat v naší dobré spolupráci," poznamenal Scholz také.

Vrcholní slovenští politici uvítali znovuzvolení Macrona prezidentem Francie

Vrcholní politici Slovenska blahopřáli Emmanuelu Macronovi ke znovuzvolení francouzským prezidentem. Výsledky rozhodujícího kola hlasování, po kterém Macronova vyzývatelka Marine Le Penová uznala porážku, označili za dobrou zprávu pro Evropu.

"Těším se na pokračování naší práce společně s Francií pro silnou a jednotnou EU," napsala na twitteru slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

"Populismus a destrukce byly poraženy. Je to skvělá zpráva pro Evropu a zodpovědná volba," uvedl předseda slovenské vlády Eduard Heger.

Podle šéfa slovenské diplomacie Ivana Korčoka znovuzvolení Macrona dokazuje zájem francouzských voličů o evropskou budoucnost země, jakož i o její silné angažování na mezinárodní scéně.

"Je to dobrá zpráva pro Evropu, která čelí novým a kolosálním výzvám, jako jsou obnova míru na Ukrajině, energetická bezpečnost Evropské unie či klimatická změna," napsala slovenská vicepremiérka Veronika Remišová.

Část ruských vědců maří kolegům schvalujícím válku šanci dostat se do…

27.05.2022 21:51 Část ruských akademiků se snaží zabránit tomu, aby byli do Ruské akademie věd zvoleni ti kolegové,…

Johnson po skandálu s večírky zmírnil etický kodex pro členy kabinetu

27.05.2022 21:50 Aktualizováno Britský premiér Boris Johnson zmírnil etický kodex, kterým by se měli řídit členové jeho kabinetu,…

V Litvě se má konat konference, jejímž tématem je zbavení Putina moci

27.05.2022 20:29 Aktualizováno Kritici ruského prezidenta Vladimira Putina, bývalí vrcholní politici, odborníci, novináři či…

Vedení texaské policie připustilo, že policisté dlouho otáleli se zásahem…

27.05.2022 19:57 Vedení texaské policie dnes po třech dnech sílící kritiky připustilo, že policisté udělali špatné…

ON-LINE 93. den války: Ruské jednotky v Donbasu obnovily ofenzívu

27.05.2022 19:14 Aktualizováno Ruské jednotky ve směru na město Slovjansk v Donbasu na východě Ukrajiny ostřelují pozice…

Trump neuspěl se snahou přerušit vyšetřování své firmy newyorskou…

27.05.2022 18:50 Americký federální soud dnes zamítl žalobu exprezidenta Donalda Trumpa, jíž se snažil dosáhnout…

Rusko nepřeruší dodávky plynu do Rakouska, řekl Nehammer po konfrontaci s…

27.05.2022 18:00 Rusko bude nadále v plné míře dodávat plyn do Rakouska, řekl rakouský kancléř Karl Nehammer po…

V USA sílí kritika policie, jak přibývají zprávy o zásahu proti střelci z…

27.05.2022 16:11 Aktualizováno Bezpečnostní složky v Texasu čelí sílící kritice a otázkám kvůli způsobu, jakým v úterý zasahovaly…

Válka na Ukrajině vyhnala asi 12 milionů lidí, uvedl Zelenskyj

27.05.2022 15:48 Aktualizováno Ruská agrese vůči Ukrajině podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vyhnala z domovů asi…

Jednání Turecka, Finska a Švédska o NATO výrazně nepokročila

27.05.2022 15:36 Aktualizováno Středeční jednání mezi Tureckem, Finskem a Švédskem o rozšíření NATO neudělala žádný výraznější…

Související:

Nejnovější