Pokud chce Rusko na Ukrajině udržet ofenzivní povahu operace, musí podle Pavla Crhonka z Centra bezpečnostních a vojenskostrategických studií Univerzity obrany doplnit zásoby. Schopnosti ruské logistiky se podle něj dostaly za hranu udržitelnosti ruských sil nasazených na Ukrajině. Crhonek to dnes napsal ČTK. Rusko zaútočilo na Ukrajinu před dvěma týdny. Podle dostupných zdrojů má ruská armáda při postupu potíže právě i v logistice.
Podle Crhonka je logistika ruské armády dlouhodobě budována spíše s ohledem na "aktivní obranu". Má podle něj vysokou schopnost bojovat na vlastním území nebo v blízkosti svých hranic. Nemá ale schopnosti podporovat trvalou pozemní ofenzívu bez operační pauzy. Tvrzení podle něj podporuje několik faktorů. Za prvé je to vysoká závislost ruských ozbrojených sil na železnici. "Rusko je jedinečné v tom, že má železniční brigády a z logistického hlediska jsou ruské síly vázány na železnici od továrny po armádní sklad a pokud možno až na úroveň divize/brigády. Žádný jiný evropský národ nevyužívá železnice v takové míře jako ruská armáda," uvedl Crhonek.
V neprospěch využití železnice k možnému zásobování ale podle něj hovoří především její vysoká zranitelnost, jak se přesvědčili už Němci za druhé světové války. To znamená, že schopnost ruské armády podporovat zásobovací cyklus po železnici podle Crhonka končí na hranicích Ruska. A ruská armáda je nucena za hranicemi ruské železniční sítě nucena spoléhat se především na zranitelné nákladní automobily.
Druhým faktorem hovořícím v neprospěch logistiky ruských jednotek je jejich velikost a množství, kdy schopnosti ruských logistických jednotek jsou nižší, než je standardem v NATO. Z toho vyplývá omezená možnost přepravy materiálu, ať už jde o munici, pohonné hmoty nebo potraviny. S využíváním těžké techniky, jako je dělostřelectvo, raketová nebo tanková technika, se množství přepravovaných zásob k zabezpečení podpory ofenzivních ruských sil navíc dramaticky zvětšuje.
Třetím faktorem je podle experta taktika ukrajinských sil, které se zaměřují právě na ničení logistických a zásobovacích konvojů. "Již z povahy působnosti zásobovacích vozidel, která ve valné většině nejsou obrněná, navíc přepravující vysoce explozivní nebo hořlavé materiály, jako je například munice a pohonné hmoty, představují obecně v každém konfliktu 'snadný' cíl. Tím zásadně snižují schopnosti ruské logistiky účinně podporovat jejich manévrové jednotky," uvedl Crhonek.
Jako další faktor expert zmiňuje přímo zásobování palivem a vodou, kdy každá ruská logistická brigáda má pro tyto účely taktický potrubní prapor. Ty mají podle Crhonka mají nižší propustnost než stejné jednotky v NATO, ale mohou být rozmístěny do tří až čtyř dnů po obsazení nového terénu. Do té doby jsou pro operační zásobování zapotřebí právě nákladní automobily s pohonnými hmotami. "Je otázkou, jakým způsobem lze tyto schopnosti uplatnit právě na Ukrajině vzhledem k již zmiňované zranitelnosti a povaze ofenzivního způsobu vedení konfliktu ze strany Ruska," uvedl Crhonek.
Problémy se zásobováním pohonnými hmotami vyvrcholily podle něj pravděpodobně v tažení ruských sil na Kyjev, kdy se mohutná kolona vojenské techniky zastavila asi 20 kilometrů před Kyjevem. "Informační zdroje udávají nejen problém s doplněním pohonných hmot, ale navíc s vybitými bateriemi ve vojenské technice, čímž se tato stává nepoužitelná," uvedl Crhonek.
Obecně se podle něj s rostoucí vzdáleností od ruských hranic zvětšuje i takzvané zásobovací rameno a tím se prodlužuje celkový zásobovací cyklus. "Všechny tyto prvky, to znamená velikost logistických/zásobovacích jednotek, množství přepravovaných zásob, zásobovací rameno, navíc umocněno velkou spotřebou všech druhů zásob z důvodu překonávání tvrdého odporu ukrajinských sil ukazují, že logistika hraje v konfliktu na Ukrajině velkou roli a je jednou z možných příčin, proč ruské síly nepostupují v takovém tempu, jak bylo nejspíš původně plánováno," uvedl Crhonek.
Schopnosti ruské logistiky se podle něj dostaly za hranu udržitelnosti ruských sil nasazených na Ukrajině. "V následujících dnech, pokud chce Rusko udržet ofenzivní povahu operace, lze předpokládat zvýšení logistického úsilí k obnově bojeschopnosti ruských sil a doplnění zásob tak, aby vůbec bylo schopné v konfliktu pokračovat," uvedl Crhonek.
Princ Harry rezignoval na pozici v charitě, kterou sám pomáhal zakládat. Mohou za to spory mezi zakladateli organizace a předsedkyní představenstva. Informovala o tom britská BBC.
Michal David se nechtěně ocitl v centru dění během mely, která se strhla na plese na Kanárech. Nikdo z aktérů nechce z incidentu dělat velkou věc, jen jeden ostatně prozradil jakékoliv podrobnosti. Co se tedy stalo?
Se zesnulým Aloisem Švehlíkem se během kariéry potkala řada skvělých českých herců. Jednou takovou osobností je Veronika Žilková, kterou tak včerejší smutná zpráva nemohla nezasáhnout.
Meghan Markle, vévodkyně ze Sussexu, oslavila britský Den matek sdílením své rodinné tradice na Instagramu. V příspěvku zveřejnila fotografii domácího koláče ozdobeného plátky pomeranče a jedlými květy, s popiskem: "Naše rodinná tradice. Mothering Sunday ve Velké Británii."
Hokejovou Spartu zasáhla během bojů v extraligovém play-off smutná zpráva. Pražský klub a celý český hokej totiž přišel o jednu ze svých legend. Ve věku 78 let zemřel bývalý skvělý útočník a mistr světa Jiří Kochta. Stalo se tak po dlouhém boji s nemocí.
Pověst slavných osobností může někdy utrpět bez jejich vědomí. Stačí třeba, aby se neznámí podvodníci vydávali za Helenu Vondráčkovou a vylákali z důvěřivých lidí peníze. Takový případ aktuálně řeší policisté z Královéhradeckého kraje. Informovali o tom na webu.
Dominika Gottová se ve Finsku drží stranou zájmu, což jí vyhovuje, protože v Česku by jako dcera legendárního zpěváka Karla Gotta byla pod neustálým drobnohledem. Ze severu Evropy nyní přišly zajímavé novinky o jejím zdravotním stavu.
Slovensko se po nedávném smrtícím útoku medvěda na člověka rozhodlo vyhlásit mimořádnou situaci v 55 okresech po celé zemi. Schválila to vláda na návrh ministra životního prostředí Tomáše Taraby (za SNS). Stát chce nechat odstřelit 350 jedinců a snížit medvědí populaci pod 1000 kusů.
Návrat Pavla Nedvěda do českého fotbalu, který by jistě potěšil i jeho snoubenku Daru Rolins, se přiblížil. Někdejší kapitán reprezentace figuruje ve skupině zájemců o vstup do prvoligového fotbalového klubu v Hradci Králové.
Česko se s legendárním hercem Aloisem Švehlíkem rozloučí dva týdny po jeho smrti. Oznámilo to Národní divadlo, v jehož prostorách proběhne veřejně přístupné poslední rozloučení. Švehlík zemřel ve středu po půlnoci, bylo mu 85 let.
Baby boom v českém šoubyznyse pokračoval i během probíhajícího týdne na přelomu března a dubna. Karlos a Lela Vémolovi v úterý oznámili, že se stali trojnásobnými rodiči. Dočkali se druhého syna. Slovenka nyní poprvé prozradila, jaký byl porod.
Václav Vydra a Jana Boušková jsou za běžných okolností nerozlučnou dvojicí v osobním i pracovním životě. To druhé ale v současnosti neplatí, protože Bouškovou vyřadily z natáčení Prostřena zdravotní potíže. Zaskakuje za ní Jana Paulová, která nyní prozradila, jak svůj záskok bere.