Schůzka ministrů APEC skončila bez prohlášení kvůli rozdílnému názoru na ruskou invazi

Schůzka ministrů obchodu členských zemí Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) dnes skončila bez vydání společného prohlášení. Důvodem je rozdílný názor členů na ruskou invazi na Ukrajinu, uvedla agentura Kjódó.

Schůzka Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC)

Dvoudenní zasedání v thajském Bangkoku se zaměřilo na to, jak podpořit hospodářský růst ve světě po skončení pandemie nemoci covid-19. Thajský ministr obchodu Jurin Laksanawisit na tiskové konferenci uvedl, že zástupci jednotlivých zemí se shodli na potřebě snížit obchodní bariéry a potvrdili svůj závazek zrealizovat do roku 2040 dohodu o volném obchodu v rámci celé APEC. A to i navzdory tomu, že se nepodařilo najít společnou řeč ohledně války na Ukrajině.

Japonsko a Spojené státy se snažily do společného prohlášení zahrnout výrazy odsuzující ruskou invazi. Ostatní členové, včetně Ruska, se ale podle úředníků postavili proti.

"Při koordinaci formulací ohledně Ruska zde byly velké rozdíly mezi členskými ekonomikami," řekl japonský ministr obchodu Kóiči Hagiuda. Ten sám na zasedání invazi odsoudil jako porušení mezinárodního práva.

Na protest proti invazi také odešli představitelé pěti zemí - Japonska, Austrálie, kanady, Nového Zélandu a Spojených států - když na zasedání vystoupil ruský ministr pro hospodářský rozvoj Maxim Rešetnikov. Ruská delegace následně stejným způsobem zareagovala při vystoupení představitele Spojených států.

Ministři 21 zemí, včetně tří největších světových ekonomik - USA, Číny a Japonska - také jednali o potravinové bezpečnosti a způsobech posílení dodavatelských řetězců.

Na okraj zasedání jednal Hagiuda také s některými svými protějšky, včetně ministrů z Indonésie, Singapuru a Thajska, o otázkách jako je Indopacifický hospodářský rámec (IPEF), což je nový druh obchodní dohody, kterou se snaží USA prosadit mezi zeměmi regionu. Očekává se, že zahájení IPEF oficiálně oznámí americký prezident Joe Biden v pondělí v Tokiu. Hagiuda uvedl, že spuštění IPEF posílí angažovanost USA v regionu a dodal, že Japonsko stále doufá, že Spojené státy se vrátí k dohodě o Transpacifickém parnterství (TPP).

APEC byl založen v roce 1989, aby se na jeho setkáních diskutovalo o volném obchodu a ekonomické spolupráci mezi zeměmi Tichomoří. Je považován za jedno z největších společenství na podporu volného obchodu ve světě. Jeho součástí je 21 zemí, které obklopují Tichý oceán. Je to například Rusko, USA, Čína, Austrálie, Peru, Filipíny, Mexiko, Indonésie či Nový Zéland. V zúčastněných státech žije 37 procent světové populace. Vytvářejí 48 procent objemu světového obchodu a 60 procent globálního hrubého domácího produktu (HDP).

Témata: APEC

USA oznámily další vojenskou pomoc Ukrajině za stamiliony dolarů

01.07.2022 22:05 Spojené státy dnes oznámily, že poskytnou Ukrajině novou vojenskou pomoc ve výši 820 milionů dolarů…

Ruské stíhačky podle Ukrajinců bombardovaly Hadí ostrov

01.07.2022 21:34 Ruské stíhačky dnes bombardovaly ukrajinský Hadí ostrov v Černém moři, ze kterého se invazní síly…

Norsko daruje miliardy Ukrajině, Zelenskyj ocenil pomoc

01.07.2022 19:45 Norsko u příležitosti dnešní návštěvy norského premiéra Jonase Gahra Störeho v Kyjevě oznámilo, že…

WHO volá po naléhavém a koordinovaném postupu proti opičím neštovicím

01.07.2022 19:30 Evropská pobočka Světové zdravotnické organizace (WHO) dnes vyzvala evropské státy k naléhavému a…

V Británii rychle přibývá nových případů infekce covidu-19

01.07.2022 19:03 V Británii prudce roste počet nových případů infekce covidu-19, konkrétně subvariant omikronu BA.4…

Navalnyj v nové věznici sedí pod Putinovým portrétem

01.07.2022 18:30 Dlouhé sezení na tvrdé lavici pod portrétem ruského prezidenta Vladimira Putina v rámci "výchovných…

Turecko zablokovalo vysílání Hlasu Ameriky a Deutsche Welle

01.07.2022 17:47 Aktualizováno Turecké úřady zablokovaly přístup k vysílání dvou zahraničních rozhlasových stanic - k Hlasu…

Osoby stejného pohlaví mohou nově ve Švýcarsku uzavírat manželství

01.07.2022 16:48 Ve Švýcarsku dnes začal platit zákon, který umožňuje homosexuálním párům vstoupit do manželství.…

Ruský útok raketami u Oděsy. Zemřelo 20 lidí

01.07.2022 16:19 Aktualizováno Na dvě desítky stoupl počet obětí ruského nočního raketového útoku ve vsi Serhijivka u Oděsy na…

Barlin: Putin se bude muset zodpovídat z raketového útoku v Oděse

01.07.2022 16:02 Ruský prezident Vladimir Putin se bude muset zodpovídat z nočního raketového útoku v Oděské oblasti…

Související:

Nejnovější