Domovní fond v Česku se rozrůstá. Za posledních deset let se zvětšil o devět procent. Přibylo 195.000 domů. Celkem jich je víc než 2,35 milionu. Nejvíc se stavělo a rekonstruovalo ve Středočeském kraji. Každý osmý dům tu vyrostl po roce 2011.
Naopak nejmenší podíl nových domů má Královéhradecký kraj. Z posledního desetiletí pochází každý čtrnáctý. Ukázaly to první výsledky loňského sčítání, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Cenzus, který se opakuje každých deset let, se konal loni na jaře. Údaje jsou k 27. březnu.
"Devět procent domovního fondu bylo postaveno v posledním desetiletí mezi sčítáními. Zhruba každý čtvrtý dům byl postaven před rokem 1946," upřesnil gestor sčítání Robert Šanda.
Nejpočetnější domovní fond má Středočeský kraj. Stojí v něm téměř každý šestý dům z republiky. Celkem jich je skoro 404.000. Za posledních 30 let jich tu přibylo nejvíc, a to o 40 procent. Druhý nejrychlejší nárůst byl od roku 1991 v Karlovarském kraji, a to o 32 procent. I tak má tento kraj domů nejméně, a to 49.300. Od počátku 90. let se fond naopak rozrostl nejméně ve Zlínském kraji, a to o necelých 16 procent. Celkem v zemi přibylo od roku 1991 více než 484.000 domů. Představuje to pětinu domovního fondu.
Za poslední desetiletí se dohromady postavilo a zrekonstruovalo přes 216.700 domů. Je to méně než v předchozích deseti letech, kdy to bylo 273.900 domů.
Každý osmý dům ve Středočeském kraji vyrostl po roce 2011. V Královéhradeckém kraji to byl každý čtrnáctý dům a v Praze zhruba každý dvanáctý. Za minulého režimu se nejvíc domů budovalo v Moravskoslezském kraji, za první republiky a protektorátu v Praze.
Celkem 88 procent domů vlastní jednotlivci. Šest procent mělo spoluvlastníky. Vlastníkem 2,4 procenta domů byly firmy či jiné právnické osoby, 1,8 procenta patřilo obcím či státu. Bytovým družstvům připadá 0,6 procenta domovního fondu.
Podle Šandy při sčítání v minulém roce statistici vůbec poprvé využili při zjišťování informací o domech úřední data. Lidí se neptali. Údaje získali z databází.
Hackeři v úterý úspěšně napadli profil českého premiéra Petra Fialy (ODS) na sociální síti X, kde se nakrátko objevily nepravdivé příspěvky. Případem se zabývá policie, Fiala se strážci zákona spolupracuje na vyšetření incidentu.
Luxusní hotely, prestižní developerské projekty i skrytý klub s elitní klientelou. Dokumentární film Dynastie odhaluje, jak se István Tiborcz, zeť maďarského premiéra Viktora Orbána, vyšvihl mezi nejbohatší muže země. Klíčovou roli v jeho podnikatelském vzestupu sehrály veřejné zakázky a vazby na státní instituce. Investigativní novináři z několika redakcí přinášejí detailní obraz systému, v němž moc a byznys splývají v jedno. S jedním z autorů snímku jsme mluvili o tom, co všechno zjistili – a proč právě teď jejich práce rezonuje i za hranicemi Maďarska.
Evu Burešovou zasáhla v neděli večer zpráva o úmrtí Aničky Slováčkové v nezáviděníhodné situaci. Nacházela se totiž před televizními kamerami, které zachytily smutek v její tváři. Eva se pak v pondělí vyjádřila k odchodu kamarádky i na sociální síti.
Přes den už sice teploty po uplynulém víkendu rostou, ale zima ještě stále vystrkuje růžky. Během následující noci klesnou minima až na -5 °C. Platí proto výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před mrazem ve vegetačním období.
Jsou to dva dny, co na věčnost odešla Anička Slováčková, která statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smutná zpráva zasáhla celou zemi, během pondělí spontánně vzniklo pietní místo u pražského domu jejích rodičů, tedy Felixe Slováčka a Dády Patrasové.
Víra v dezinformace nebo konspirační teorie je rozšířený jev, který může mít různé příčiny. Patří mezi ně mimo jiné ztráta důvěry ve veřejné instituce či média, ale také přirozené psychologické faktory, jako je strach, potřeba jistoty nebo přesvědčení o vlastní výjimečnosti.
Zdrcený Felix Slováček v neděli večer rozesmutnil Česko, když potvrdil, že jeho milovaná dcera Anička po dlouhém a statečném boji se zákeřnou rakovinou odešla na věčnost. Bolest, jakou si neumíme představit, po necelém dni rozhodně neodezněla. Spíše se znásobila.
Policie v Plzni vyšetřuje od noci z pondělí na úterý případ pokusu o vraždu a následné sebevraždy. Ke konfliktu došlo mezi rodinnými příslušníky. Muž zemřel, žena skončila v nemocnici.
Mirai Navrátil se v poslední době ocitá v situacích, kdy se jiní lidé dostávají do křížku se zákonem. Stačí si vzpomenout na loňské napadení zpěváka v Hradci Králové. Nyní byl frontman jedné z nejpopulárnějších českých kapel okraden.
Poslední rozloučení bude jednou velkou připomínkou toho, kým byla zesnulá Anička Slováčková. Půjde samozřejmě o smutné chvíle, ale svým způsobem i o oslavu jejího krátkého života. Kdy a kde se obřad uskuteční, to zatím není jasné. Existuje ale osoba, která tuší, jak bude pohřeb vypadat.
Až do konce dubna a i do úvodních květnových dnů vidí meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Očekává se, že teploty nejprve den ode dne porostou, ale v druhé polovině měsíce se trend otočí.
Lucie Vondráčková určitě není nedotknutelná. Rozhodně tedy ne pro Ornellu Koktovou, která se do herečky a zpěvačky pustila v podcastu s kamarádkou Agátou Hanychovou. Znovu otevřela kapitolu, která je jinak už dávno uzavřená.