Se členstvím České republiky v NATO souhlasí 78 procent lidí v Česku, nejvíc od roku 1994. Vzrostla také podpora Evropské unie, ukázal průzkum agentury STEM z přelomu března a dubna. Třetina Čechů kvůli válce na Ukrajině považuje bezpečnostní situaci ve střední Evropě za špatnou a jen necelá desetina si myslí, že zde nehrozí žádný konflikt.
Rusko je jednoznačným viníkem války na Ukrajině podle tří čtvrtin obyvatel ČR, silně pozitivní vztah k němu mají jen čtyři procenta lidí. Výsledky průzkumu dnes STEM poskytl ČTK.
Ruská invaze na Ukrajinu do české společnosti přinesla bezprecedentní pocit ohrožení, uvedli autoři průzkumu. "Jen devět procent veřejnosti se domnívá, že v regionu nehrozí žádné vojenské nebezpečí, což je nejnižší podíl naměřený od roku 1994 a propad o 22 procentních bodů oproti srpnu 2021," dodali.
Naproti tomu 34 procent hodnotí bezpečnostní situaci jako tak špatnou, že propuknutí vojenského konfliktu v regionu je jen otázkou času. Podle největší části lidí, konkrétně 58 procent, je situace v zásadě dobrá, ale existuje hrozba vojenského konfliktu.
S posilujícím pocitem ohrožení stoupá podpora členství ČR v Severoatlantické alianci. Na 78 procent se zvýšila ze 68 procent v září 2020, výrazně se přitom zvětšil zejména podíl rozhodných podporovatelů členství ze zhruba 30 procent v posledních letech na aktuálních 47 procent.
Podobně podpora setrvání v EU vzrostla z předchozích 46 na 54 procent. Téměř univerzální podporu má budování společných unijních obranných sil, s nímž souhlasí 85 procent lidí v Česku, a podobně 84 procent je pro společný nákup ropy a plynu. Pro společný nákup zbraní a vojenské techniky v EU se vyslovilo 71 procent Čechů. Postupně také z 32 procent v lednu na nynějších 41 procent přibývá lidí, kteří pozitivně hodnotí připravenost ČR na předsednictví v EU ve druhé polovině letošního roku.
Prozápadní postoje má v souvislosti s válkou 57 procent obyvatel v ČR, z toho 37 procent podporuje alespoň přesuny vojáků NATO k hranicím Ukrajiny a Ruska a 20 procent aktivitu vojáků NATO nepodporuje, nebo dokonce odmítá. Nejistá je ve svých názorech třetina lidí, k ruskému popisu situace nemají vyhraněnou důvěru ani nedůvěru. Šest procent důvěřuje ruskému výkladu, že jde o provokaci NATO a Ukrajina je uměle vytvořený stát. Čtyři procenta silně proruských lidí si pro ČR do budoucna přejí cestu na východ.
V hodnocení států školními známkami se Rusko s průměrnou čtyřkou propadlo na nejhorší pozici od roku 1994. Stejně se zhoršilo hodnocení ruského prezidenta Vladimira Putina, kterého v březnu příznivě vnímalo osm procent české společnosti oproti 27 procentům loni v květnu. Naproti tomu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj má kladné hodnocení od 62 procent Čechů. "Je to důsledkem krizové situace a vynikající strategické komunikace ukrajinského vedení. Z testovaných zahraničních státníků je populárnější jen slovenská prezidentka Zuzana Čaputová," uvedl STEM.
Průzkumu se od 24. března do 6. dubna zúčastnilo 1171 lidí starších 18 let.
Vztahy uvnitř britské královské rodiny procházejí náročnou zkouškou. Princ William, následník trůnu, se stal nečekaným spojencem a ochráncem svých sestřenic, princezen Beatrice a Eugenie. Podle expertky na královskou rodinu Jennie Bondové pramení Williamova podpora z jeho vlastních traumatických zkušeností z dětství, kdy musel pod drobnohledem médií sledovat rozpad manželství svých rodičů.
Britská televizní legenda Jeremy Clarkson ohlásil, že si poprvé po čtyřiceti letech dává pauzu od natáčení. Pětašedesátiletý moderátor přiznal, že má z nadcházejícího volna upřímný strach, protože až do března se poprvé ve své kariéře neobjeví před kamerou žádného pořadu.
V nejnovějších dílech dokumentární série The End of an Era na platformě Disney+ Taylor Swift odhalila, že slavné vystoupení jejího snoubence Travise Kelceho na Eras Tour začalo jako pouhý vtip. Hvězda NFL se k ní na pódiu připojila v červnu 2024 během koncertu v Londýně.
Britský následník trůnu, princ William, se v utajení ujal jedné ze svých dosud nejvýznamnějších vojenských rolí. Podle informací deníku Mirror se stal patronem Asociace SAS (SASRA), prestižní charitativní organizace, která pečuje o rodiny a veterány nejslavnějších speciálních jednotek světa. Toto jmenování je pro elitní pluk se sídlem v Herefordu velkým vánočním úspěchem a očekává se, že výrazně pozvedne morálku jak sloužících vojáků, tak vysloužilců.
Ministerstvo spravedlnosti Spojených států zveřejnilo rozsáhlý soubor dokumentů z vyšetřování sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Tato událost představuje významný moment v dlouholeté kauze, která se po loňském znovuzvolení Donalda Trumpa stala jedním z jeho největších politických problémů.
Britská královská rodina čelí vážné hrozbě ze strany jednoho ze svých vlastních členů. Experti varují, že pokud král Karel III. zcela odřízne svého bratra Andrewa od financí, mohl by se zhrzený princ uchýlit k rozprodávání palácových tajemství.
Na sníh bohatého zimního počasí se nejspíš v Česku jen tak nedočkáme. Vyplývá to z aktuálního dlouhodobého výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Denní teploty se zřejmě i v úvodu ledna budou držet nad nulou.
Vlaky metra na lince C od pátečního odpoledne opět zastavují ve všech stanicích. Cestující mohou po téměř roční rekonstrukci znovu nastupovat a vystupovat na Pankráci, kde do budoucna bude možné přestupovat i na linku D, která ještě není v provozu.
Do Štědrého dne zbývá necelý týden. Zatímco Veronika Žilková prozradila vánoční plány už dávno, její nejstarší dcera Agáta Hanychová je odhalila až v podcastu s kamarádkou Ornellou Koktovou. Při té příležitosti připustila, že roli sehrají napjaté vztahy v rodině.
Vánoční či novoroční projevy k politice patří. Výjimkou nebude ani letošní rok, ačkoliv nový premiér Andrej Babiš (ANO) neplánuje televizní vystoupení v následujících dnech. Z obrazovky ale promluví k národu exprezident Miloš Zeman.
Pavel Nedvěd nakonec po několika neúspěších splnil svůj úkol v roli manažera fotbalové reprezentace. FAČR v pátek představila nového trenéra národního trenéra, kterým se stal zkušený Miroslav Koubek. Kouč podepsal smlouvu do června 2028. Tým poprvé povede v březnové baráži o postup na mistrovství světa.
Jediný host měl u Karla Šípa nárok na speciální zacházení. Známý bavič přiznal, že šlo o Karla Gotta. Nyní se ale ve Všechnopárty, která nedávno oslavila neuvěřitelných 20 let na obrazovce České televize, dočkal dalšího vysněného a slovutného hosta. Dorazil Jaromír Jágr.