Šéf MI6: Nikdo nechce ponížit Putina a tím méně ruský národ

Šéf britské rozvědky Richard Moore poskytl serveru Politico rozhovor o současném stavu ruského režimu a roli MI6 ve vzpouře Jevgenije Prigožina. Žádnou roli totiž nehrála, rozvědka měla potíž dění v Rusku vůbec porozumět. Moore zavítal u příležitosti výročí Pražského jara zavítal do Prahy. Československo popsal jako poslední zemi, která viděla ruské tanky valící se přes její hranice.

Vladimir Putin

Server zveřejnil rozhovor se šéfem britské rozvědky MI6 Moorem. Stalo se tak u příležitosti jeho návštěvy Prahy, pro níž se rozhodl kvůli výročí Pražského jara. „Toto je poslední evropská země, která viděla ruské tanky valící se před její hranice, a tam se nachází Ukrajina,“ vysvětlil důvod své návštěvy české metropole.

Vyjádřil se například ke kritice ukrajinských sil za to, že v rámci protiofenzívy postupují pomalu. „No, je to tvrdá práce a jak víte, ukrajinští představitelé a armáda se tomu nevyhýbají. A Rusové měli šanci postavit se do obrany, kterou je velmi těžké překonat,“ nastínil.

„Vracím se ale k tomu, že ukrajinští velitelé v dosti ostrém kontrastu se svými ruskými protějšky chtějí zachránit životy svých vojáků, a proto postupují s náležitou opatrností. Stále obsadili více území za měsíc, než se Rusům podařilo za rok,“ zdůraznil Moore.

Šéf britského ekvivalentu americké CIA upozorňoval před možným ponížením ruského prezidenta Vladimira Putina. „Nikdo nechce ponížit Putina a tím méně nechce nikdo ponížit velký ruský národ. Ale cesta pro ně je velmi jasná: Stáhněte všechny své jednotky,“ vyzval.

„Většina konfliktů končí nějakým druhem vyjednávání. Je na Ukrajině, aby definovala podmínky míru, ne na nás. Naším úkolem je pokusit se je postavit do co nejsilnější pozice, ze které lze vyjednávat z pozice síly, a to je to, co máme v úmyslu udělat,“ vylíčil Moore.

Varoval ale, že Putin je pod tlakem. „Myslím, že se pravděpodobně cítí pod nějakým tlakem. Prigožin byl jeho výtvor, a přesto se proti němu obrátil. Opravdu se Prigožinovi nebránil,“ podotkl s tím, že ruský prezident následně uzavřel dohodu, aby „si zachránil kůži s využitím dobrých služeb vůdce Běloruska“.

Šéf MI6 hodlá nejednotnosti všech Rusů využít. Vyzval proto Rusy rozčarované chováním Vladimira Putina ke spojení s britskými bezpečnostními složkami. „Pravdou je, že lidé k nám stále přicházejí, a samozřejmě tím riskují. Ale staráme se o lidi, kteří k nám přicházejí a pracují s námi. A samozřejmě, že naše úspěchy nejsou nikdy známé,“ podotkl.

Napříč ruskými elitami podle něj existují hluboké trhliny. Vysoce postavení činitelé ruského ministerstva obrany jsou navíc stále stejným zdrojem nespokojenosti, jako před vzpourou wagnerovců.

ale tvrzení, že by za vzpourou stály západní zpravodajské služby. „Je velmi lichotivé, že si prezident Putin myslí, že za tím stojí moje služba. Závratný sled událostí před, během a po vzpouře bylo trochu obtížné si vysvětlit,“ uvedl.

Během rozhovoru narážel také na ukončenou spolupráci Putina s Prigožinem a následnou dohodu s běloruským lídrem Alexandrem Lukašenkem. „Jsem si jistý, že si musí uvědomit, že ve státě Dánsko, abych citoval Hamleta, je kolem něj něco hluboce shnilého a on musel tuto dohodu přerušit, a bylo to dost ponižující. Musel jít a uzavřít dohodu s Lukašenkem, aby si toho dne zachránil kůži.

Agentura MI6, kterou Moore vede, vznikla v roce 1909. Britská vláda její existenci oficiálně potvrdila až na konci století – roku 1994. Okolo ní se postupně rozvinula rozsáhlá mytologická tradice, která vyvrcholila vznikem postavy Jamese Bonda neboli agenta 007.

Server Politico přirovnal MI6 k americké Ústřední zpravodajské službě (CIA). V Británii totiž figuruje ještě agentura MI5, která má podobnou náplň práce jako americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Figuruje tedy zejména na území Spojeného království, zatímco MI6 má působnost po celém světě.

Témata: Rusko | Vladimir Putin

Rusové si zřejmě nad Ukrajinou sestřelili vlastní stíhačku

04.10.2023 15:15 V minulém týdnu ruské síly pravděpodobně sestřelily svou vlastní stíhačku Suchoj Su-35 na území…

Policie od zahájení namátkových kontrol zachytila už desítky migrantů

04.10.2023 13:52 Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s…

U Benátek se zřítil autobus z nadjezdu, zemřelo přes 20 lidí

04.10.2023 09:33 Aktualizováno Nejméně 21 obětí na životech si v úterý na předměstí italského města Benátky vyžádala nehoda, při…

EK trvá na vysvětlení polského skandálu s vydáváním víz

03.10.2023 20:13 Evropská komise (EK) v úterý prohlásila, že stále očekává jasnou odpověď od Polska, která by…

Počasí: Silný vítr dosáhne rychlosti 70 kilometrů za hodinu

03.10.2023 15:21 Nadprůměrně teplé počasí ještě dnes odvane z Česka silný vítr, před nímž varuje aktuální výstraha…

Česko je na tom z EU nejlépe, co se týká nezaměstnanosti

03.10.2023 09:18 Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v srpnu klesla na 5,9 % z červencových 6 %, uvedl evropský…

Fico dostal od Čaputové dva týdny na sestavení vlády

02.10.2023 18:53 Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes pověřila předsedu vítězné strany v sobotních…

Ficův Smer není proruský, zní z Moskvy

02.10.2023 13:52 Slovenskou stranu Smer-SD je absurdní označovat za proruskou. Prohlásil to v pondělí mluvčí Kremlu…

Volby v Polsku se blíží. Do ulic vyrazil vládní i opoziční tábor

02.10.2023 08:40 Ve stínu voleb na Slovensku vyrazili lidé do ulic v další sousední zemi. Stovky tisíc lidí se v…

Teroristický útok v Turecku nepřežili oba útočníci

01.10.2023 21:41 Exploze během nedělního dopoledne otřásla Ankarou v blízkosti vládní budovy. Podle ministerstva…

Související:

Nejnovější