Šéf OSN chce ukončení násilností a respektování lidských práv v Afghánistánu

OSN, ilustrační fotografie.
OSN, ilustrační fotografie., foto: Pixabay
ČTK 16. srpna 2021 20:48
Sdílej:

Generální tajemník Organizace spojených národů António Guterres při dnešním zasedání Rady bezpečnosti OSN vyzval k ukončení násilností v Afghánistánu a k respektování lidských práv místních obyvatel, zejména žen a dívek. V zemi se o víkendu chopilo moci povstalecké hnutí Tálibán.

Podle Guterrese se nyní svět musí spojit, aby zabránil tomu, že se z Afghánistánu znovu stane působiště teroristů. RB OSN následně ve společném prohlášení vyzvala k ustavení nové jednotné vlády.

"Mezinárodní komunita se musí sjednotit a ujistit se, že Afghánistán již nebude využíván jako platforma nebo úkryt pro teroristické organizace," řekl generální tajemník na mimořádné schůzi RB OSN svolané kvůli situaci v asijské zemi, kterou ovládli povstalci poté, co odtud odešla zahraniční vojska.

Rada bezpečnosti i další státy by podle Guterrese měly usilovat rovněž o to, aby byla respektována základní lidská práva Afghánců. Generální tajemník je "zvláště znepokojen přibývajícími zprávami o porušování práv afghánských žen a dívek".

"Zásadní budou příští dny," řekl šéf OSN s tím, že v sázce jsou naděje a sny mladé generace Afghánců. "Svět nás pozoruje. Nesmíme a nemůžeme opustit obyvatele Afghánistánu," dodal. Všechny strany sporu a jmenovitě Tálibán pak vyzval, aby co nejúzkostlivěji chránily životy civilistů a ujistily se, že nedojde k humanitární krizi.

Velvyslanec afghánské vlády při OSN Ghulám Isákzáí při zasedání Rady bezpečnosti řekl, že hovoří jménem milionů lidí, "jejichž osudy jsou nejisté", včetně žen a dívek. Ty podle něj "brzy přijdou o možnost chodit do školy, pracovat a účastnit se politického, ekonomického a společenského života v zemi".

Představitel dosavadní afghánské vlády přitom vyzval RB a celou OSN, aby neuznávaly jakoukoli vládu, která se v jeho zemi chopí moci násilím. Vyslovil se přitom pro okamžité ustavení přechodného kabinetu.

RB OSN následně ve společném prohlášení vyzvala k ustavení jednotné vlády, která by zastupovala všechny obyvatele Afghánistánu a umožnila "plnou, rovnou a smysluplnou účast žen". Patnáctičlenný orgán rovněž žádá ukončení bojů a všechny zúčastněné strany vyzval, aby umožnily okamžitý, bezpečný a neomezený přístup k humanitární pomoci.

Témata:
Stalo se