Šéf ruských žoldnéřů Prigožin chce kandidovat na prezidenta Ukrajiny

Jevgenij Prigožin
Jevgenij Prigožin, foto: Reprofoto
ČTK 11. března 2023 21:53
Sdílej:

Šéf ruských žoldnéřů Jevgenij Prigožin ve videu dostupné na internetu tvrdí, že chce příští rok kandidovat v ukrajinských prezidentských volbách. Informovala o tom agentura Unian. Prigožin přitom patří k oporám ruského útoku na Ukrajinu, je spojencem ruského prezidenta Vladimira Putina a dosud politické ambice odmítal.

"Učiním politický comming out. Když vidím, co se děje okolo mě, získal jsem politické ambice. Rozhodl jsem se v roce 2024 kandidovat na prezidenta. Prezidenta Ukrajiny. Budu v této funkci konkurovat (bývalému ukrajinskému prezidentovi Petru) Porošenkovi a (ukrajinskému prezidentovi Volodymyru) Zelenskému," řekl ve videu Prigožin. Podle jeho slov v případě jeho vítězství "vše bude v pořádku a projektily nebudou zapotřebí".

Šéf žoldnéřské takzvané Wagnerovy skupiny je na záběrech ve vojenském oblečení, má neprůstřelnou vestu a přilbu. Stojí před zničenou zdí několik metrů nad zemí, jsou slyšet výbuchy a je vidět poničené město.

Zhruba před týdnem Prigožin napsal na síti telegram, že "nemá politické ambice; naším úkolem je bojovat a hájit zájmy Ruské federace".

Ukrajinské prezidentské volby byly naposledy na jaře 2019. Zelenskyj tehdy ve druhém kole se ziskem 73 procent hlasů porazil Porošenka, který usiloval o druhý mandát. Prezidentský mandát je na Ukrajině pětiletý.

Stalo se
Světové celebrity
Robert De Niro

Robert De Niro otevřeně: Herci se bojí pomsty, ale už o Trumpovi nemůžu mlčet...

Na slavnostním zahájení filmového festivalu v Cannes přebíral Robert De Niro čestnou Zlatou palmu za celoživotní přínos kinematografii. Ocenění sice přijal s pokorou, ale okamžik využil k politickému poselství. Ve vášnivém projevu varoval před vzestupem autoritářství a vyzval k obraně umění, demokracie a lidské důstojnosti. Jeho slova zněla důrazně a nekompromisně, a přestože ho nadšený potlesk dojal, přiznal, že se při něm musel zhluboka nadechnout, aby se zklidnil. „Ano, dojalo mě to. Jak by také ne?“ řekl De Niro druhý den ráno.

České celebrity
Helena Zeťová

Helena Zeťová (†44): Pár měsíců po její smrti přišla další smutná zpráva

Česko oběhla v závěru loňského roku jedna velmi smutná a nečekaná zpráva. Ve věku 44 let náhle zemřela Helena Zeťová. Oblíbenou zpěvačku teď následoval do nebe její pejsek. Smutná informace se objevila v pondělí na sociální síti. 

České celebrity
Pavel Novotný

Pavel Novotný pro tuto chvíli končí v ODS. Po výzvě premiéra

Nepravomocně odsouzený starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný podle svého vyjádření pozastavuje členství ve vládní ODS. K odchodu ze strany ho předtím vyzval její předseda a premiér Petr Fiala. Novotný má zamířit na tři měsíce do vězení, protože porušil podmínku. 

Krimi
Policie ČR, ilustrační fotografie.

Tragický konec pátrání. Pohřešovaného starostu našli mrtvého

Tragicky skončilo pátrání po pohřešovaném starostovi obce Díly na Domažlicku. Miroslav Rýdl odešel ve čtvrtek z místa svého bydliště, následně se po něm slehla zem. Dnes jej policisté našli mrtvého.