Šéf ukrajinské diplomacie v OSN žádal rychlé kroky proti zhoršení konfliktu

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba dnes při vystoupení na Valném shromáždění OSN volal po "rychlých, konkrétních a rázných krocích", které by zastavily eskalaci konfliktu s Ruskem. Vypuknutí války by podle něj ovlivnilo svět na celá desetiletí, píše zpravodajský web BBC. Ukrajina od Západu žádá zpřísnění protiruských sankcí a další vojenskou podporu ve světle kroků Moskvy, které podle evropských a amerických lídrů představují začátek ruské invaze.

OSN, ilustrační fotografie.

Kuleba na půdě OSN zdůrazňoval, že Ukrajina pro Rusko není žádnou hrozbou, jak v posledních dnech argumentuje ruský prezident Vladimir Putin. "Ukrajina nikdy neplánovala a neplánuje žádnou vojenskou operaci na Donbasu," citovala ministra agentura AFP. Prokremelské zdroje v poslední době obviňují Kyjev z přípravy ofenzívy a Putin na východ Ukrajiny nařídil vyslat vojáky pod záminkou ochrany míru. Není přitom zcela jasné, zda už přes mezinárodně uznávanou ukrajinskou hranici jednotky proudí.

"Chceme mír!" zvolal v jistém momentě dnešního projevu Kuleba. Moskvu vyzval ke stažení jednotek a návratu k diplomacii. Už předtím nabádal partnery ke zpřísnění sankcí proti Rusku v zájmu "zastavení Putina". Protiruské sankce v úterý postupně představily Británie, Evropská unie i Spojené státy či Kanada, přičemž lídři slibovali dodatečná opatření v případě dalšího vyhrocení konfliktu.

"Jsme v kritickém momentě světových dějin," míní Kuleba. V Evropě se podle něj rýsuje katastrofa, která ovlivní chod světa na velmi dlouhou dobu. "Začátek války na Ukrajině ve velkém měřítku by byl koncem světového řádu, jak jej známe," uvedl ukrajinský ministr zahraničí.

Před Kulebou promluvil k delegacím z celého světa generální tajemník OSN António Guterres, který podobně jako předtím lídři EU nebo USA odsoudil rozhodnutí Moskvy uznat separatistické "lidové republiky" na Donbasu jako nezávislé státy. Krok označil za porušení svrchovanosti a teritoriální integrity Ukrajiny a vyzval Moskvu, aby ji přestala "destabilizovat". Zároveň varoval, že v případě rozšíření konfliktu hrozí humanitární krize, jakou svět "mnoho let nezažil".

Témata: Ukrajina | OSN

Rusové se budou snažit zabránit schválení obranné smlouvy, řekl Koudelka

29.05.2023 14:47 Rusové se pokusí zabránit schválení obranné smlouvy mezi Českem a USA, naznačil ředitel BIS Michal…

Válka mezi NATO a Ruskem je možná, prohlásil Řehka

29.05.2023 12:28 Aktualizováno Náčelník generálního štábu Karel Řehka na pondělní konferenci v Poslanecké sněmovně prohlásil, že…

Babiš odmítl kritiku ze strany europarlamentní ALDE

29.05.2023 11:22 Expremiér Andrej Babiš (ANO) zareagoval na nejnovější rezoluci europarlamentní frakce ALDE. Aliance…

Nehody zastavily dálnice D1 a D2 ve směru na Brno

29.05.2023 10:45 Aktualizováno Začátek týdne v Brně a jeho okolí se neobešel bez dopravních komplikací. Ve směru do jihomoravské…

Klíšťata jsou mimořádně aktivní na celém území ČR, upozornil ČHMÚ

29.05.2023 09:19 Po celém Česku panuje mimořádné riziko napadení klíštětem, upozornil Český hydrometeorologický…

Turci si vybrali prezidenta. Erdogan už slaví vítězství

28.05.2023 21:53 Aktualizováno V Turecku v neděli proběhlo druhé kolo prezidentských voleb. Volební místnosti se uzavřely v 16…

Babiš je u ALDE v nelibosti kvůli vystoupení na konferenci v Maďarsku

28.05.2023 17:31 Europarlamentní frakce ALDE odsoudila účast českého expremiéra Andreje Babiše (ANO) na konferenci…

Rodičovský příspěvek se zvýší, naznačil Jurečka

28.05.2023 13:47 Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a…

Opilá žena najela autem do skupiny dětí na jižní Moravě

27.05.2023 19:40 Řidička v sobotu v podvečerních hodinách najela do skupiny dětí nedaleko hradu Templštejn na jižní…

Policie prověřuje úmrtí dvou mužů při údržbě horkovodu na jihu Čech

27.05.2023 15:05 Jihočeští policisté nařídili pitvy v případu pátečního úmrtí dvou mužů v šachtě horkovodu v Nové…

Související:

Nejnovější