Šéf WHO zpochybnil čínskou metodu boje proti covidu. Čína jej kritizuje

Čínské ministerstvo zahraničí dnes obvinilo šéfa Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse z nezodpovědných výroků poté, co v úterý označil čínskou politiku nulové tolerance v boji s covidem-19 za neudržitelnou. Informovala o tom agentura Reuters.

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Mluvčí čínské diplomacie Čao Li-ťien na dnešní tiskové konferenci hájil přísná čínská opatření proti šíření koronaviru. "Čína doufá, že šéf WHO bude posuzovat čínskou covidovou politiku objektivně," řekl Čao.

"Vzhledem k tomu, jak se virus nyní chová a co očekáváme v budoucnu, je strategie nulové tolerance neudržitelná, je třeba přejít k jiné," prohlásil v úterý generální ředitel Světové zdravotnické organizace. Podle agentury AFP Čína jeho výroky cenzuruje. Na sociální síti Weibo, která je čínskou obdobou sítě Twitter, nepřinášelo dnes vyhledávání hesel #Tedros a #WHO žádné výsledky. Na populární síti WeChat nebylo zase možné přeposlat článek týkající se tohoto tématu z oficiálního účtu Světové zdravotnické organizace, napsala AFP.

Čínské úřady v boji s koronavirem nadále přijímají extrémně přísná omezení a uzavírají celá města, jakmile se v nich objeví několik desítek případů nákazy. Tento přístup vyvolává čím dál větší rozhořčení obyvatel země, především pak v Šanghaji, kde lockdown platí ve většině čtvrtí již více než měsíc. Lidé si v čínské finanční metropoli stěžují na problémy se zásobováním potravinami i na špatné podmínky v karanténních centrech, kam jsou všichni lidé s pozitivními testy posíláni.

Šanghajské úřady nicméně dnes zopakovaly, že se budou politiky nulového covidu držet i nadále. "Dosáhli jsme jistého pokroku, nyní se ale nacházíme v kritickém bodě, abychom se covidu ve městě zcela zbavili," uvedla městská zdravotní komise. "Pokud nyní polevíme v ostražitosti, epidemie se může vrátit, takže je nutné vytrvat a nadále uplatňovat preventivní opatření," dodala.

Šanghaj za posledních 24 hodin zaznamenala méně než 1500 nových případů nákazy, zatímco v polovině dubna ve městě s 26 miliony obyvatel přibývalo denně kolem 26.000 infekcí. Peking, kde za poslední den přibylo 37 nových případů koronaviru, oznámil, že od čtvrtka uzavře svou hlavní turistickou atrakci Zakázané město, aby se snížilo riziko přenosu.

KLDR popravuje lidi kvůli drogám či náboženství, říká nová zpráva Soulu

30.03.2023 12:24 Severní Korea popravuje lidi kvůli drogovým deliktům, sdílení jihokorejských médií i kvůli jejich…

Unijní země se shodly na zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie

30.03.2023 11:22 Aktualizováno Evropská unie by měla v roce 2030 produkovat 42,5 procenta celkové spotřeby energie z obnovitelných…

Rusové postoupili u Bachmutu, přiznal ukrajinský generální štáb

30.03.2023 10:13 Ruské síly postoupily u Bachmutu, ukrajinští vojáci však celkově drží obranné linie u tohoto řadu…

Papež František by se měl zotavit do Velikonoc

30.03.2023 09:52 Papež František, který ve středu skončil v nemocnici kvůli infekci dýchacích cest, se nejspíš během…

Biden vyzval Netanjahua, aby upustil od reformy, která v Izraeli vyvolala…

29.03.2023 21:50 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden v úterý vyzval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby upustil…

Biden oznámil vznik nového fondu na podporu světové demokracie

29.03.2023 21:44 Americký prezident Joe Biden dnes u příležitosti jím pořádaného virtuálního Summitu pro demokracii…

Papež je v nemocnici kvůli nemoci dýchacích cest. Covid nemá

29.03.2023 21:23 Papež František je na několik dní hospitalizovaný kvůli onemocnění dýchacích cest. Informoval o tom…

Do okupované Záporožské JE přijel šéf MAAE, chce zajistit její ochranu

29.03.2023 20:52 Aktualizováno Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi dnes navštívil Záporožskou…

Reznikov: Ukrajinská protiofenziva začne patrně v dubnu či květnu

29.03.2023 17:27 Ukrajina by mohla přejít do protiofenzivy v dubnu nebo květnu, až pro to nastanou výhodnější…

Putin poprvé připustil, že sankce by mohly dopadnout na ruskou ekonomiku

29.03.2023 16:14 Ruský prezident Vladimir Putin připustil, že se sankce mohou ve střednědobém výhledu negativně…

Související:

Nejnovější