Šéfové soudů zhodnotí situaci v justici, která je podle nich před kolapsem

Předsedové ze všech stupňů soudní soustavy se na dnešní tiskové konferenci v Praze pod záštitou Nejvyššího soudu vyjádří k současné situaci v justici, která je podle nich kvůli nízkým platům zaměstnanců soudů před kolapsem. Za stávajících podmínek nemohou garantovat chod soudů, varovali v prohlášení, které zveřejnili tento týden.

Ilustrační foto

Vláda Petra Fialy (ODS) podle šéfů soudů v rozporu se svým programovým prohlášením odmítla dostatečně zvýšit platy justičních zaměstnanců. Pokud se situace nezmění, může řada soudů citelně omezit svou činnost. Premiér na prohlášení reagoval slovy, že vláda bude o zvýšení platů dál jednat, rozpočtové možnosti jsou ale za současné složité politické a ekonomické situace velmi omezené.

Soudci tvrdí, že po mnoho let trvající podfinancování justice nejenom v oblasti platů soudních zaměstnanců vede k postupnému hroucení celého systému. "V důsledku dlouhodobě zoufalého platového ohodnocení zaměstnanců soudů dochází k nárůstu odlivu zkušených a kvalitních pracovníků, jež není možné nahradit," stojí v prohlášení.

Platové ohodnocení zaměstnanců soudů je podle autorů prohlášení "zoufale nízké" přes opakovaná ujištění ze strany vládních představitelů. Průměrný plat v justici je podle nich asi o 10.000 Kč nižší, než činí průměrný plat ve veřejné sféře, který podle údajů z prvního pololetí činil přes 43.000 korun hrubého. Zářijové desetiprocentní zvýšení tarifů pro státní zaměstnance podle vedoucích představitelů soudů platy reálně nezvedlo.

"Nedostatek kvalitních pracovníků se projeví nejen v délce řízení a s ní spojeném nárůstu výše odškodnění za průtahy, ale také v bezpečnostních rizicích a celkovém zhoršení ochrany práv a svobod obyvatel této země," uvedli.

Tiskové konference se má zúčastnit místopředseda Nejvyššího soudu Petr Šuk, předseda Vrchního soudu v Praze Luboš Dörfl, šéf středočeského krajského soudu Lubomír Drápal, předsedkyně Krajského soudu v Českých Budějovicích Martina Flanderová, šéf brněnského městského soudu Jan Sedláček a šéfka Okresního soudu Praha - východ Jana Stejskalová.

Témata: soudy

Policie uzavřela D3 ve směru do Prahy, uvízly tam kamiony

06.12.2022 11:44 Aktualizováno Policie dnes dopoledne zhruba na hodinu uzavřela dálnici D3 ve směru od Tábora do Prahy. Kvůli…

Letiště Praha odbavilo do víkendu 10 milionů cestujících, meziročně…

06.12.2022 11:36 Pražské letiště Václava Havla překročilo o víkendu hranici deseti milionů přepravených cestujících…

Sníh komplikuje dopravu, nejvíce na jihu Čech. Tisíce míst byly bez…

06.12.2022 11:20 Aktualizováno Mokrý sníh dnes od rána komplikuje dopravu na silnicích a železnici, přerušeny byly i dodávky…

Na Frýdlantsku jsou tabule upozorňující na omezení vstupu do lesů

06.12.2022 11:11 Frýdlantší strážníci dnes začali instalovat tabule, které upozorňují na omezení vstupu do lesů na…

Ministerstvo vnitra hájí registraci prezidentské kandidátky Rohanové

06.12.2022 09:14 Ministerstvo vnitra podle vlastního výkladu právní úpravy nemělo jinou možnost, než kandidátku na…

Ministr Kupka povolil stavbu posledního úseku D1 u Přerova

05.12.2022 21:59 Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) potvrdil v reakci na šest rozkladů stavební povolení pro…

Státní příspěvek pro klokánky by se mohl od ledna zvýšit o deset procent

05.12.2022 13:39 Státní příspěvek pro klokánky a podobná zařízení pro okamžitou pomoc dětem (ZDVOP) by se mohl od…

České korunovační klenoty budou vystaveny v lednu ve svatovítské katedrále

05.12.2022 12:49 Aktualizováno České korunovační klenoty budou vystaveny 17. až 21. ledna. Lidé si je budou moct netradičně…

Letadlo easyJet do Bristolu nouzově přistálo v Praze kvůli možnému…

05.12.2022 06:37 Aktualizováno Letadlo společnosti easyJet směřující z Polska do Británie bylo v noci na dnešek odkloněno na…

Na Černé hoře o víkendu tisíc lyžařů a výletníků. Lyžařská sezóna…

04.12.2022 18:36 Zhruba 1000 lyžařů a výletníků přijelo o víkendu na Černou horu u Janských Lázní v Krkonoších. K…

Související:

Nejnovější