Senát asi bude žádat co nejvyrovnanější podíl na volbě rad ČT a Českého rozhlasu

Senát bude podle své mediální komise usilovat o to, aby měl co nejvyrovnanější podíl na volbě členů rad České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo). Chce tak zabránit snahám o možné politické ovládnutí obou veřejnoprávních médií vítězem sněmovních voleb. Po jednání komise to dnes novinářům řekli její předseda Václav Chaloupek a David Smoljak z klubu Starostů.

Česká televize

"Skutečně není jediný důvod, proč by se ta zodpovědnost i ta pravomoc volit členy kontrolních rad neměla rozdělit rovným dílem mezi obě komory," uvedl Smoljak. Připomenul, že rady sestavuje zatím výhradně Sněmovna vzhledem k tomu, že Senát v době prvního naplňování obou rad ještě nebyl ustaven.

Senátory připravovanou novelu o změně výběru členů rad ČT a ČRo si podle Smoljaka osvojilo ministerstvo kultury, které chce navíc připravit komplexní úpravu. Uvedl, že podle "politického zadání" má na rozdíl od senátorského záměru navrhnout, že Senát bude moci volit jen třetinu členů rad a o zbývajících dvou třetinách bude nadále rozhodovat dolní komora parlamentu. "To nepovažujeme za adekvátní a za správné, vlastně to považujeme za úplné popření smyslu toho zákona," řekl Smoljak. Rada České televize má 15 členů, Rada Českého rozhlasu devět členů.

Pro Senát by podle Smoljaka bylo přijatelné, aby v případě Rady ČT rozhodoval alespoň o sedmi jejích členech. "Určitě to není nějaká přetahovaná, kdo má větší ramena a větší svaly," řekl senátor. Podle něj ale Senát prokázal, že je schopen fungovat jako určitá brzda a pojistka proti riziku zneužití vítězem voleb, jako tomu bylo v Polsku a Maďarsku.

Novela o změně výběru členů rad by mohla být projednána ještě do podzimu, uvedl Chaloupek. Podle Smoljak je na tom vůle i ve Sněmovně.

Senátorská novela, kterou připravily Nadační fond nezávislé žurnalistiky, Mezinárodní tiskový institut a Rekonstrukce státu, byla reakcí na úsilí ANO, SPD a KSČM obsadit rady svými adepty. Měla by také zpřesnit způsobilost nominujících organizací a zavést požadavky na kompetence jednotlivých kandidátů a přezkoumatelnost rozhodnutí rady ve správním soudnictví.

Rusové se budou snažit zabránit schválení obranné smlouvy, řekl Koudelka

29.05.2023 14:47 Rusové se pokusí zabránit schválení obranné smlouvy mezi Českem a USA, naznačil ředitel BIS Michal…

Válka mezi NATO a Ruskem je možná, prohlásil Řehka

29.05.2023 12:28 Aktualizováno Náčelník generálního štábu Karel Řehka na pondělní konferenci v Poslanecké sněmovně prohlásil, že…

Babiš odmítl kritiku ze strany europarlamentní ALDE

29.05.2023 11:22 Expremiér Andrej Babiš (ANO) zareagoval na nejnovější rezoluci europarlamentní frakce ALDE. Aliance…

Nehody zastavily dálnice D1 a D2 ve směru na Brno

29.05.2023 10:45 Aktualizováno Začátek týdne v Brně a jeho okolí se neobešel bez dopravních komplikací. Ve směru do jihomoravské…

Klíšťata jsou mimořádně aktivní na celém území ČR, upozornil ČHMÚ

29.05.2023 09:19 Po celém Česku panuje mimořádné riziko napadení klíštětem, upozornil Český hydrometeorologický…

Turci si vybrali prezidenta. Erdogan už slaví vítězství

28.05.2023 21:53 Aktualizováno V Turecku v neděli proběhlo druhé kolo prezidentských voleb. Volební místnosti se uzavřely v 16…

Babiš je u ALDE v nelibosti kvůli vystoupení na konferenci v Maďarsku

28.05.2023 17:31 Europarlamentní frakce ALDE odsoudila účast českého expremiéra Andreje Babiše (ANO) na konferenci…

Rodičovský příspěvek se zvýší, naznačil Jurečka

28.05.2023 13:47 Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a…

Opilá žena najela autem do skupiny dětí na jižní Moravě

27.05.2023 19:40 Řidička v sobotu v podvečerních hodinách najela do skupiny dětí nedaleko hradu Templštejn na jižní…

Policie prověřuje úmrtí dvou mužů při údržbě horkovodu na jihu Čech

27.05.2023 15:05 Jihočeští policisté nařídili pitvy v případu pátečního úmrtí dvou mužů v šachtě horkovodu v Nové…

Související:

Nejnovější