Senát se zřejmě příští rok nechá zkontrolovat Nejvyšším kontrolním úřadem

Senát ČR
Senát ČR, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
ČTK 5. července 2022 09:10
Sdílej:

Do Senátu zřejmě v příštím roce zamíří kontrola z Nejvyššího kontrolního úřadu, aby prověřila, jak horní parlamentní komora hospodaří s penězi daňových poplatníků. Stane se tak na podnět senátního organizačního výboru, který tak chce zjistit, zda senátní kancelář hospodařila v letech 2019 až 2021 účelně a hospodárně. ČTK to sdělil mluvčí NKÚ Václav Kešner.

Hospodaření Kanceláře Senátu prověřuje také senátorská skupina, kterou ustavil hospodářský výbor horní komory. Skupina vznikla na základě podnětu předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS), který požádal o provedení speciální kontroly hospodaření správy horní komory. Důvodem byly informace o údajném netransparentním zadávání veřejných zakázek a zneužívání veřejných peněz. Senát má letos na výdaje v rozpočtu 653 milionů korun, tedy asi o 17 milionů Kč víc než loni.

Vedoucí Kanceláře Senátu Jana Vohralíková, za jejíhož tříletého působení horní komoru opustily desítky z dvou stovek zaměstnanců, již dříve pochybení odmítla. Kancelář Senátu má povinnost zveřejňovat smlouvy s hodnotou nad půl milionu korun. Podle Hospodářských novin za vedení Vohralíkové zadávala takzvaně z ruky předražené zakázky a dělila je na menší smlouvy, aby se vyhnula povinnému výběrovému řízení.

Podnět senátorů projednalo kolegium NKÚ na konci května. "Kolegium rozhodlo o tom, že podnět ke kontrole hospodaření Senátu ČR využije, a NKÚ tak hospodaření Senátu ČR prověří. Stane se tak poté, kdy skončí kontrola Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu Senátu PČR, která má být zaměřená podobně. S ohledem na to předpokládáme, že bychom kontrolu mohli zahájit příští rok," sdělil na dotaz ČTK mluvčí NKÚ Václav Kešner.

Hospodaření Senátu prověřoval NKÚ naposledy v roce 1998. Zjistil tehdy nedostatky při zadávání veřejných zakázek. Senátu loni přidělil schválený rozpočet 636 milionů korun, nakonec jeho výdaje vzrostly na 663 milionů korun. Pro příští rok by měl mít 622 milionů korun.

Témata:
Stalo se
Světové celebrity
Taylor Swift

Experti popsali první detaily svatby Taylor Swift!

Přestože Taylor Swift a Travis Kelce zatím úzkostlivě tají datum i místo své svatby, světoví experti na design a plánování luxusních oslav už mají o podobě jejich svatební tabule jasno. Shodují se, že recepce bude velkolepou vizuální oslavou jejich milostného příběhu, která v sobě spojí Taylorinu zálibu v romantice a Travisův uvolněný šarm.

Světové celebrity
princezna Kate

Vévodkyně Kate má před sebou zásadní životní milník!

Princezna z Walesu se chystá na zásadní životní i pracovní milník. Příští týden odcestuje na svou první sólovou zahraniční cestu od doby, kdy jí byla diagnostikována rakovina. Podle královských pobočníků se Kate cítí dobře, je plná energie a velmi se těší na návrat k mezinárodním povinnostem.

Světové celebrity
Kim Kardashian

Kim Kardashian vzala Lewise Hamiltona na svou první divadelní hru!

Americká celebrita Kim Kardashian podlehla kouzlu Broadwaye. Poté, co jako jedna z producentek uvedla svou první divadelní hru „The Fear Of 13“, si zážitek z představení zopakovala hned dvakrát po sobě. Zatímco první návštěvu absolvovala v neděli v doprovodu své rodiny, v úterý se rozhodla do divadla James Earl Jones Theater vyrazit znovu, tentokrát se svým přítelem, hvězdou Formule 1 Lewisem Hamiltonem.

Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Harry a Meghan se vrátí do Británie. Královský palác řeší zásadní překážku!

Cesta prince Harryho do Velké Británie, která je naplánována na letošní léto, vyvolala v Buckingamském paláci vlnu nevole. Podle dostupných informací jsou členové královské rodiny pobouřeni seznamem požadavků, které vévoda ze Sussexu zaslal jménem své manželky Meghan Markle.