Senát si po volbách obnoví vedení, předsedou zůstane Vystrčil

Senát si ve středu zvolí obměněné vedení. Jeho předsedou zůstane podle dohod senátorských klubů Miloš Vystrčil (ODS), místopředsedy Jiří Oberfalzer (ODS) a Jitka Seitlová (KDU-ČSL). Novým prvním místopředsedou Senátu bude dosavadní předseda senátního školského výboru Jiří Drahoš (za STAN), který si vymění pozici s Jiřím Růžičkou (za TOP 09).

Miloš Vystrčil

Dalším nováčkem mezi místopředsedy Senátu bude někdejší předseda komise pro krajany Tomáš Czernin (TOP 09), který obsadí křeslo po Janu Horníkovi (STAN), jenž letos senátorský mandát neobhájil. Czernina v čele komise vystřídá Raduan Nwelati (ODS).

Dohodnuté změny se týkají jen členů nejsilnějšího klubu ODS a TOP 09 a klubu Starostů a nezávislých, který je přes početní oslabení druhou nejpočetnější senátorskou frakcí. V porovnání s minulým funkčním obdobím ale tento klub přišel o obsazení křesla ve vedení Senátu, předsedu školského výboru a předsedu ústavní komise ve prospěch posíleného klubu ODS a TOP 09.

Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu má nově předsedat Miroslav Plevný (za STAN). Dosavadní šéf tohoto výboru Vladislav Vilímec (ODS) převezme vedení výboru pro záležitosti EU. Jeho nynější předseda David Smoljak (STAN) se má stát předsedou senátní komise pro sdělovací prostředky po Václavu Chaloupkovi z klubu Starostů, který letos senátorský mandát neobhájil.

Ústavně-právní výbor má nadále vést Tomáš Goláň, výbor pro zdravotnictví Roman Kraus (oba ODS). Organizačnímu výboru bude z titulu funkce předsedat Vystrčil. Výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí má dál řídit Zbyněk Linhart (za STAN a SLK), lidoveckému klubu má zůstat předsednictví výboru pro sociální politiku pro Miluši Horskou (za KDU-ČSL).

V čele výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost bude nadále Pavel Fischer (nezávislý), který je jedním z kandidátů na prezidenta. Staronovým předsedou mandátového a imunitního výboru se odpoledne stane sociální demokrat Petr Vícha z klubu ANO a ČSSD.

Komisi pro rozvoj venkova má dál předsedat Jiří Vosecký (SLK), komisi pro dohled nad poskytováním veřejných prostředků a pro analýzu kontrolních postupů finanční správy pak opět pirátský senátor Lukáš Wagenknecht z klubu SEN 21 a Piráti. Předsedou komise pro práci Kanceláře Senátu má zůstat Lumír Kantor (KDU-ČSL), šéfem komise pro ústavu Zdeněk Hraba (dříve STAN), který se rozhodl přejít do klubu ODS a TOP 09 jako nestraník. Staronovým předsedou komise věnující se suchu a záplavám bude Rostislav Koštial a volební komisi povede dál Jan Tecl (oba ODS).

Klub ODS a TOP 09 má 36 členů, klub Starostové a nezávislí 18 členů. Klub KDU-ČSL a nezávislí zůstal dvanáctičlenný. Po šesti členech mají shodně kluby ANO a ČSSD a klub SEN 21 a Piráti. Bez klubové příslušnosti jsou podle webových stránek Senátu vedle Fischera nové senátorky Daniela Kovářová (nezávislá) a Jana Zwyrtek Hamplová (za NEZ).

Všichni senátoři už převzali dekrety osvědčující jejich zvolení

Všichni senátoři, kteří se letos na přelomu září a října stali nově nebo znovu členy horní komory, už převzali osvědčení o svém zvolení. Za Státní volební komisi jim je předal náměstek ministra vnitra Petr Vokáč. Převzetí osvědčení je předposledním aktem k tomu, aby se mohli ujmout svého mandátu. Plnoprávnými zákonodárci se stanou po složení ústavou předepsaného slibu na středeční schůzi Senátu.

Osvědčení minulou středu dostal staronový senátor Jiří Růžička (za TOP 09) spolu s novým orlickoústeckým senátorem Petrem Fialou (za KDU-ČSL), kteří byli zvoleni už v prvním kole voleb, stejně jako Ladislav Václavec (ANO). Ten dekret o zvolení převzal jindy.

Potvrzení dnes obdrželo 24 senátorů, kteří se prosadili v druhém volebním kole. Patřil mezi ně také opětovně zvolený Miloš Vystrčil (ODS), který se ve středu podle dohod senátorských klubů znovu stane předsedou horní komory. Vystřídá v čele Senátu jeho místopředsedkyni Jitku Seitlovou (KDU-ČSL), která po zhruba dva týdny vykonávala pravomoci šéfky horní komory, neboť jako jediná členka jeho původního vedení senátorský mandát obhajovat nemusela.

Seitlová při předávání osvědčení uvedla, že právoplatnost zvolení nových či staronových senátorek a senátorů už ověřil mandátový a imunitní výbor horní komory.

Senátní volby letos vyhrála ODS před KDU-ČSL a ANO. Občanští demokraté získali osm mandátů z 27, o které se na podzim bojovalo. KDU-ČSL obhájila všech sedm mandátů, ANO získalo tři senátory, stejně jako TOP 09.

Nejsilnější frakcí v jednaosmdesátičlenném Senátu zůstal klub ODS a TOP 09 s 36 senátory. Druhou nejpočetnější frakcí je přes oslabení nadále klub Starostů a nezávislých s 18 senátory, klub KDU-ČSL a nezávislí si udržel 12 senátorů. Šest členů má jak klub ANO a ČSSD, tak klub SEN 21 a Piráti. Bez klubové příslušnosti jsou v Senátu pouze Pavel Fischer (nezávislý), Daniela Kovářová (nezávislá) a Jana Zwyrtek Hamplová (za hnutí Nezávislí).

EU nalezla shodu na nejvyšší ceně za barel ruské ropy

02.12.2022 19:22 Aktualizováno Velvyslanci zemí Evropské unie se dnes shodli na parametrech cenového stropu na ruskou ropu…

Soud brzy rozhodne o návratu Ratha do vězení

02.12.2022 18:48 Krajský soud v Praze v nejbližších dnech stanoví termín návratu Davida Ratha do vězení. Mluvčí…

Kvůli africkému moru je na Liberecku omezen pohyb lidí

02.12.2022 17:20 Aktualizováno Veterináři dnes odpoledne vydali kvůli výskytu afrického moru prasat u uhynulého divočáka mimořádné…

Ukrajinský konzulát v Brně kvůli podezřelému předmětu evakuovali

02.12.2022 17:14 Aktualizováno Ukrajinský konzulát v Brně v Barvičově ulici dnes asi na čtyři hodiny policisté evakuovali kvůli…

V Česku bylo letos na jaře téměř 18.000 lidí bez domova a 270.000 lidí v…

02.12.2022 16:36 V Česku bylo letos na jaře téměř 18.000 lidí bez domova. Na ulici a po noclehárnách jich žilo 12…

První kolo prezidentské volby by vyhrál Babiš před Pavlem a Nerudovou,…

02.12.2022 13:42 Aktualizováno První kolo prezidentské volby by v listopadu podle modelu agentury Ipsos vyhrál předseda hnutí ANO…

Poslanci schválili zrušení automatického zřizování datových schránek…

02.12.2022 13:40 Lidé zřejmě budou moci získat datovou schránku i nadále výhradně na svou žádost. Sněmovna dnes…

Senát vrátil poslancům důchodovou reformu s pozměňovacím návrhem

02.12.2022 11:01 Senát chce uzákonit možnost odchodu do předčasného důchodu bez krácení penze nejen pro zdravotnické…

Senát bude dnes rozhodovat o důchodech záchranářů a o posudkových lékařích

02.12.2022 08:58 Předčasné důchody pro záchranáře nebo změnu v organizaci práce posudkových lékařů dnes projedná…

V Česku je potvrzen africký mor prasat i nové ohnisko ptačí chřipky

01.12.2022 18:57 Ve Frýdlantském výběžku se dnes potvrdil africký mor prasat u jednoho uhynulého divočáka. ČTK to…

Související:

Nejnovější