Senát vyzval vnitro k záchraně České pošty před insolvencí

Ministerstvo vnitra by mělo podle Senátu jako zakladatel České pošty zabránit jejímu finančnímu ohrožení, které souvisí mimo jiné s výpadkem příjmů kvůli povinnému zavádění datových schránek. Mělo by tím zajistit poskytování zejména základních poštovních služeb. Senát o to dnes ministerstvo požádal na popud své komise pro rozvoj venkova.

Česká pošta

Informaci o přijatých opatřeních očekává do poloviny letošního března. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) zájem Senátu o Českou poštu ocenil a doporučení přivítal.

"Pokud se nic neudělá, (Česká) pošta může skončit v insolvenci," přiznal ministr. "Česká pošta potřebuje transformaci," uvedl. Podle něj se pošta musí uplatnit i v digitálním světě i s ohledem na to, že 17 procent české populace není počítačově gramotná. Vládní představitelé se podle Rakušana v úterý dohodli na tom, že vláda do dvou měsíců přijme příslušné základní kroky.

Předseda komise Jiří Vosecký (SLK) uvedl, že pošta se dostane do finančních problémů kvůli zavedení povinných datových schránek. V důsledku zrušení zasílání doporučených dopisů mezi úřady a živnostníky přijde Česká pošta o dvě miliardy korun na příjmech, uvedl senátor STAN Petr Štěpánek. Podle něj by se pošta mohla ocitnout v bankrotu už v polovině letošního roku.

Ministr uvedl, že je třeba přijmout pro poštu model udržitelného financování pro letošní rok, aby se její ztráta nevyšplhala na čtyři miliardy korun. Podle Rakušana je pošta dlouhodobě podfinancovaná. Senátorka Daniela Kovářová (nezávislá) to označila za termín ze socialistické ekonomiky. Doporučovala privatizaci České pošty, proti čemuž se ohradil Štepánek poukazem na to, že výplatu důchodů není možné svěřit soukromé firmě.

Česká pošta je státní podnik, v posledních letech hospodaří v červených číslech. Loni snížila ztrátu o polovinu na 681 milionů korun. V předchozím roce vykázala propad 1,37 miliardy korun. Provozní výnosy vzrostly o 400 milionů na 19,55 miliardy korun. Loňské hospodaření ovlivnila epidemie koronaviru.

Stát podle rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu doplatí České poště čisté náklady za poskytování základních služeb v loňském roce ve výši 750 milionů korun. Pošta tak za minulý rok dostane 1,5 miliardy Kč, tedy maximální možnou částku. Její polovinu již dostala v srpnu. Za loňský rok pošta nárokovala 1,85 miliardy korun, z toho téměř 1,47 miliardy tvořily náklady na pobočkovou síť a zbytek náklady na doručovací síť a podpůrné procesy.

Úhradu čistých nákladů za poslední čtyři roky v létě schválila Evropská komise. Podnik následně dostal od státu 4,5 miliardy Kč za roky 2018 až 2020 a tři čtvrtě miliardy za loňský rok. Vyplacené prostředky pošta využila na splacení komerčních úvěrů, které si musela kvůli zdržení výplaty v souvislosti s šetřením Evropské komise sjednat u bank. Část peněz šla na zlepšení pracovních podmínek zaměstnanců.

Pošta provozuje v zemi zhruba 3200 poboček a poskytuje na základě licence od Českého telekomunikačního úřadu základní poštovní služby na celém území státu. Čisté náklady na poskytování těchto služeb hradí podle zákona stát.

Podpora uprchlíků z Ukrajiny se možná změní

07.02.2023 19:22 Podpory uprchlíků z Ukrajiny se možná změní. Zpřísnit by se měly od července podmínky pro nárok na…

K návrhu na očkování v lékárnách a u zubařů se politici zřejmě nevrátí

07.02.2023 15:25 Poslanci se už nebudou zabývat vládním návrhem, který měl umožnit očkování proti covidu-19 také v…

SPD je proti navyšování věku odchodu do důchodu

07.02.2023 13:37 Opoziční hnutí SPD je proti zvýšení věku pro odchod do důchodu na 68 let místo nynějších 65 let. Na…

Soud potvrdil osvobození Janouška v kauze kolem společnosti Chambon

07.02.2023 13:27 Osvobození podnikatele a lobbisty Romana Janouška a dalších čtyř lidí v kauze úhrad pro společnost…

Jurečka po diskusi s odbory či zaměstnavateli věří v posun v Nexenu

07.02.2023 12:42 Aktualizováno Vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) věří tomu, že se dnes…

Češi se podle studentů nechají snadno zmanipulovat sociálními sítěmi

07.02.2023 09:09 Většina Čechů se nechá snadno zmanipulovat tím, co vidí na sociálních sítích. Myslí si to tři…

Zeman potvrdil, že Rychetského nástupce už nejmenuje

06.02.2023 18:48 Prezident Miloš Zeman potvrdil, že do konce svého mandátu už nejmenuje nového předsedu Ústavního…

Zemřel Lubomír Štrougal, komunistický premiér se dožil 98 let

06.02.2023 17:51 Aktualizováno Zemřel komunistický premiér a ministr vnitra a zemědělství Lubomír Štrougal, bylo mu 98 let. ČTK to…

Lipavský se zaměří na ekonomickou diplomacii nebo aktualizaci systému Drozd

06.02.2023 16:53 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) se letos chce v resortu zaměřit na ekonomickou diplomacii,…

Případů akutních respiračních infekcí v Česku za minulý týden neubylo

06.02.2023 14:50 Případů akutních respiračních infekcí v ČR bylo za minulý týden zhruba stejně jako o týden dříve.…

Související:

Nejnovější