Senátní výbory odmítají nižší valorizaci červnových důchodů

Senátní výbory dnes nepodpořily spornou vládní novelu o nižší valorizaci penzí. Proti byli i někteří senátoři z klubů vládních stran. Ústavně-právní výbor dnes doporučil nejtěsnější většinou čtyř ze sedmi hlasů novelu zamítnout zejména kvůli způsobu jejího prosazení ve Sněmovně. V sociálním výboru byl pro schválení novely stejný počet členů jako pro její zamítnutí.

Senát ČR

Kdyby vládní důchodovou novelu neschválil ani Senát jako celek při středeční schůzi, její včasné přijetí do 22. března by to vážně ohrozilo.

Novela počítá s tím, že průměrný měsíční důchod by se zvýšil od června o 760 korun místo předpokládaných 1770 korun podle míry inflace. Na sníženou červnovou valorizaci by tak stát dal o 15 miliard korun navíc. Pokud by novela nebyla schválena, výdaje státního rozpočtu na penze by vzrostly o 34,4 miliardy korun a v následujících letech by se zvýšily postupně celkem na 300 miliard korun, řekl senátorům ředitel ministerského odboru sociálního pojištění Tomáš Machanec.

Zamítnutí prosadil v ústavně-právním výboru jeho místopředseda Michael Canov (SLK), podpořily ho Hana Kordová Marvanová a Jitka Chalánková z klubu ODS a TOP 09 a Daniela Kovářová (nezávislá). Pro schválení hlasoval jen předseda výboru Tomáš Goláň (ODS), zbývající dva přítomní členové výboru se hlasování zdrželi.

Zamítnutí v sociálním výboru navrhoval Miroslav Adámek z opozičního hnutí ANO. Připojili se k němu Marek Hilšer a Jiří Vosecký z klubu vládního hnutí STAN. Pro schválení hlasovali Pavel Karpíšek, Jan Paparega a Marek Slabý z klubu ODS a TOP 09, který má v jednaosmdesátičlenné horní komoře 36 členů.

Canov podobně jako Adámek navrhl zamítnutí novely nikoli kvůli obsahu, ale kvůli schválení Sněmovnou ve stavu legislativní nouze, což označil za protizákonné a protiústavní i s odkazem na jedno z rozhodnutí rozhodnutí Ústavního soudu. "Pokud tento zákon projde, tak to bude trapas trapasů. Otřese se právní stát," řekl. Senátor z klubu vládního hnutí STAN odmítl tvrzení vlády, že stav legislativní nouze je oprávněný kvůli hrozbě značných hospodářských škod,. Podle Canova za ně nelze označit zákonné výdaje na penze.

Novela je podle Canova retroaktivní, neboť nárok na valorizaci v nesnížené výši vznikl na konci ledna. Podobně argumentovali také Adámek nebo Vosecký. Podle nich by byla ostuda zvyšovat platy státním zaměstnancům, ale důchodcům jejich nárok nepřiznat. Machanec uvedl, že loni se platy reálně snížily, zatímco důchody díky valorizacím nikoli. Penze se tak přiblížily na úroveň 50 procent průměrné mzdy, zatímco v minulosti byly na úrovni kolem 40 procent. Průměrná starobní penze činila v lednu podle ministerstva práce a sociálních věcí 19.438 korun. Po omezeném zvýšení, kterým podle vlády ušetří stát letos 19,4 miliardy korun kvůli stabilizaci veřejných financí, přesáhne průměrná penze podle ministerstva 20.000 korun.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) již dříve odmítl argumenty, že penzistům už nárok na zvýšení penzí podle současných pravidel vznikl, a jejich změna tedy poruší legitimní očekávání. Podle něho by toto očekávání vzniklo až vydáním příslušného vládního nařízení.

Také Kovářová zamítnutí podpořila s tím, že míra inflace nebyla neočekávaná. Chalánková apelovala na potřebu celkové změny průběžného důchodového systému. Kordová Marvanová uvedla, že kdyby Ústavní soud na základě ohlášeného podnětu poslanců opozičního hnutí ANO novelu v případě jejího přijetí zrušil, "byla by to velká ostuda Senátu". "Jako pojistka ústavnosti bychom selhali," dodala.

Goláň poukázal na to, že zákonem určené výdaje státu přesahují příjmy státního rozpočtu. Bez systémových změn se podle senátora v roce 2030 systém průběžného financování důchodů zhroutí. "Narazíme na dluhovou brzdu a s ní spojené snižování platů i důchodů," varoval Goláň. Vrchní ředitelka legislativní sekce ministerstva sociálních věcí Dana Roučková uvedla, že ministerstvo na systémových úpravách pracuje a má je dokončit do konce března.

Při mimořádné valorizaci, která ze zákona nastává při vyšším růstu cen, se zvedá zásluhový procentní díl důchodu. Podle běžných pravidel by mělo zvýšení činit od června 11,5 procenta. Podle novely by se procentní část penze zvýšila o 2,3 procenta a k tomu všem ještě o 400 korun, což o něco zvýhodnilo penzisty s nejnižšími důchody.

Koalice věří, že Senát schválí nižší valorizaci důchodů

Vládní politici věří, že přes názor části senátních výborů ve středu plénum horní komory schválí návrh sporné valorizace důchodů. Vicepremiér a šéf Starostů Vít Rakušan bude se senátory v klubu STAN odpoledne o podpoře návrhu ještě jednat. Novinářům řekl, že nechce a nebude "někoho válcovat", přednese ale argumenty pro nižší valorizaci, než udává zákon. Také vicepremiér a předseda Pirátů Ivan Bartoš věří v přijetí návrhu. Novinářům před jednáním Sněmovny řekl, že se senátory komunikují koaliční strany i příslušní ministři. Při jednání výborů se proti novele postavili také někteří senátoři z klubů vládních stran.

Rakušan uvedl, že zaregistroval některé odmítavé názory v klubu STAN a plánuje s danými senátory dnes odpoledne v jednání klubu hovořit. Diskuse se podle něj vede ve všech vládních klubech. "Nepředpokládejte, že budu někoho válcovat... přijdu s argumenty a budu se s každým senátorem bavit," uvedl.

Ústavně-právní výbor Senátu dnes doporučil nejtěsnější většinou čtyř ze sedmi hlasů novelu zamítnout zejména kvůli způsobu jejího prosazení ve Sněmovně. V sociálním výboru byl pro schválení novely stejný počet členů jako pro její zamítnutí. Pokud by vládní důchodovou novelu neschválil ani Senát jako celek při středeční schůzi, vážně by to ohrozilo její včasné přijetí do 22. března.

Bartoš odkázal na komunikaci na úrovni politických stran a klubů. "Samozřejmě probíhá jak skrze strany, tak skrze zodpovědné ministry," řekl. Věří, že senátoři nakonec podpoří návrh v podobě, v jaké ho odeslala Sněmovna.

Místopředseda poslanců TOP 09 Michal Kučera řekl, že plénum Senátu může a pravděpodobně i bude hlasovat jinak než výbory. "Věřím, že ten sněmovní návrh podpoří a hlavně nás ušetří dalšího týdenního nocování v Poslanecké sněmovně," uvedl.

Novela počítá s tím, že průměrný měsíční důchod by se zvýšil od června o 760 korun místo předpokládaných 1770 korun podle míry inflace. Koalice novelu prosadila minulý týden navzdory rozsáhlým obstrukcím opozice, která chce předpis napadnout u Ústavního soudu, pokud začne platit.

Témata: Senát ČR | důchody

Senát nepodpořil rozšíření pravomocí ombudsmana v boji proti diskriminaci

31.03.2023 18:28 Senát na rozdíl od svého sociálního výboru nepodpořil rozšíření pravomocí veřejného ochránce práv v…

Česká pošta dnes zveřejnila seznam 300 poboček, které zruší. Obce jsou…

31.03.2023 17:20 Aktualizováno Česká pošta dnes zveřejnila seznam 300 rušených poboček. Plánované zrušení téměř desetiny pošt v…

Jurečka: Pravidelné valorizace důchodů by dál měly plně zohledňovat inflaci

31.03.2023 17:18 Pravidelné valorizace důchodů by dál měly plně zohledňovat inflaci. Novinářům to dnes po jednání s…

Česká republika je připravena pokračovat v pomoci při obnově…

30.03.2023 20:55 Česká republika je připravena pokračovat v pomoci při obnově zničené dopravní infrastruktury na…

Pavel na ústavní soudce navrhne kandidáty, o nichž nebude mít pochyby

30.03.2023 16:08 Aktualizováno Prezident Petr Pavel hodlá navrhnout na ústavní soudce jen takové kandidáty, o jejichž kvalitách…

Česká pošta zruší desítky poboček ve velkých městech

30.03.2023 15:42 Česká pošta zruší nejvíce poboček v Praze, Ostravě, Brně a Plzni. V Praze má ubýt 35 pošt, v…

Pavel navštívil Senát, chce napravit vztahy mezi ním a Pražským hradem

30.03.2023 11:16 Prezident Petr Pavel dnes před senátory uvedl, že by chtěl napravit vztahy mezi prezidentem a…

Nafta je nejlevnější od ledna 2022, dál klesá i cena benzinu

30.03.2023 10:10 Aktualizováno Nafta u čerpacích stanic v Česku stojí nejméně od loňského ledna, za uplynulý týden v průměru…

Do Dukovan bude nově dodávat palivo americký Westinghouse

29.03.2023 19:31 Palivo pro Jadernou elektrárnu Dukovany bude od příštího roku nově dodávat americká firma…

Pošta kvůli rušení poboček rozdá výpovědi zhruba 1600 zaměstnanců

29.03.2023 18:02 Aktualizováno Česká pošta v souvislosti se snižováním počtu poboček rozdá výpovědi zhruba 1600 zaměstnanců. Další…

Související:

Nejnovější