Senátní výbor pro obranu a bezpečnost nepodpořil ani nezamítl návrh, podle něhož by se čeští dobrovolníci mohli zapojit na základě vládní výjimky po boku Ukrajinců do bojů s ruskými agresory. Po jednání výboru to dnes oznámil jeho předseda Pavel Fischer (nezávislý). Senát o osudu této novely branného zákona, kterou nedoporučila ani jeho ústavní komise, rozhodne příští týden.
Novela, kterou připravili Václav Láska a Lukáš Wagenknecht z klubu Pirátů a hnutí Senátor 21, má umožnit českým občanům vstoupit do ozbrojeného sboru jiného státu, pokud to bude armáda uvedená v nařízení vlády a bude to v souladu s podmínkami tohoto nařízení. Nepotřebovali by k tomu výjimku od prezidenta republiky jako vrchního velitele ozbrojených sil.
Kritici vytýkali novele přesnější vymezení podmínek, za nichž by se Češi mohli začlenit do ukrajinských ozbrojených sil, i absenci parlamentní kontroly. Podle Lásky by mez podmínkami ve vládním nařízení mohly být například minimální věk nebo vojenský výcvik. Láska dodal, že je připraven novelu vzít zpět v případě, jestliže vláda před dalším kolem schvalování předloží lepší řešení. "Pokud v mezidobí přijde vláda se svým řešením, které bude fungovat, svou novelu stáhneme," uvedl.
Premiér Petr Fiala (ODS) se počátkem března s prezidentem Milošem Zemanem dohodl na tom, že lidem, kteří odjedou bojovat za Ukrajinu, mohou garantovat beztrestnost abolicí. Podle premiéra je to výhodnější než senátní návrh, jehož schvalování zabere měsíce.
Mezi odpůrce novely patřil místopředseda senátního výboru pro zahraničí, obranu a bezpečnost Jan Sobotka (STAN). Podle něj by mohla být vykládána jako "účast NATO v ozbrojeném konfliktu na Ukrajině" a jako měření dvojím metrem. Připomněl, že čeští občané, kteří se zapojili do bojů na proruské straně v separatistických východoukrajinských oblastech, byli za to odsouzeni.
Dobrou zprávu mají meteorologové před nadcházejícími dny a týdny. Nejtepleji totiž má být v epizodě, které je věnován aktuální dlouhodobý výhled, v období květnových státních svátků. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Již polovinu tanečních partnerů a partnerek celebrit pro letošní řadu StarDance představila Česká televize. Páté místo náleží tanečnici, která se do populární televizní show vrací po téměř dvaceti letech.
Kriminalisté se od pondělí zabývají pokusem o vraždu v plzeňské věznici. V případu budou probíhat procesní úkony se zainteresovanými osobami. Bližší podrobnosti zatím nejsou známé.
Agáta Hanychová má tři děti se třemi různými partnery. S jedním z nich momentálně žije, s dalším z trojice otců vychází relativně bez problémů. Jen ve vztahu s podnikatelem Jaromírem Soukupem, tatínkem nejmladší dcery Rozárky, se stále objevují nové a nové problémy.
Jméno Jiřiny Bohdalové se v poslední době skloňovalo v souvislosti s blížícími se půlkulatinami. Tohle téma ale nyní ustupuje do pozadí. Legendární herečka totiž podle dostupných informací přišla o milovanou sestru.
Počasí se v týdnu teplotně přiblíží k normálu, který je běžný pro polovinu dubna. Maximální teploty v následujících dnech vyšplhají až na 21 stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Ornella Koktová si momentálně působí problémy hned na několika frontách. Po rozkolu s Agátou Hanychovou udělala něco, co neprospělo vztahům v rodině. Rozšířila totiž nepravdivou informaci o sestře Charlotte, která se teď konečně ozvala.
Britney Spears se dobrovolně rozhodla nastoupit na léčbu, protože před měsícem ji policisté zadrželi pro podezření z řízení pod vlivem alkoholu a drog. Informovala o tom britská BBC. Soudu se tak ale bývalá hvězda popmusic nevyhne.
Slovensko má nadále zájem o vzájemně výhodné vztahy a spolupráci s Maďarskem, reagoval slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) na výsledky parlamentních voleb v sousední zemi. Poděkoval zároveň končícímu premiérovi Viktoru Orbánovi.
Smutek nezavládl jen v rodině Jiřiny Bohdalové, ale také v domácnosti jiné známé české herečky. Truchlí totiž i Mahulena Bočanová, protože zemřela jedna z osudových žen v životě jejího tatínka, který byl známým a respektovaným architektem.
Jednou z nejsmutnějších událostí loňského roku v českém šoubyznyse byla nepochybně prosincová smrt Patrika Hezuckého. Nejbližší rodina se s jeho odchodem stále těžce vyrovnává. Důkazem jsou aktuální slova vdovy Nikoly.
Nad Českem se momentálně nachází velké množství saharského prachu, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pondělí na sociální síti X. V posledních letech jde o poměrně pravidelnou záležitost, která přitom může mít vliv na počasí.