Senioři a lidé s postižením čekají na osobní asistenci i více než rok

Na osobní asistenci mohou lidé s postižením či senioři v Praze čekat i víc než rok. Na službu existují pořadníky. Asistentek a asistentů je nedostatek. Příspěvky na péči od státu pak obvykle klientům na úhradu potřebné péče nestačí, zvládnou si zaplatit jen omezený počet hodin. ČTK to řekli členové vedení organizace Prosaz. Na nedostatek asistentů pro potřebné upozorňují i další organizace, které službu zajišťují.

Ilustrační fotografie.

"Máme pořadník. Jsou v něm ještě žadatelé z loňska. Záleží na tom, jakou péči kdo potřebuje. Někdo tak čeká měsíc, někdo mnohem déle. Kdybychom chtěli poptávku uspokojit, nedokážu ani spočítat, kolik by bylo potřeba dalších asistentů," řekla ČTK vedoucí osobní asistence v Prosazu Šárka Horáková.

Díky asistenci mohou lidé s handicapem či ve vysokém věku žít běžný život. Služba zahrnuje pomoc při každodenních činnostech, hygieně, jídle, obstarávání chodu domácnosti či různých záležitosti. Součástí je i aktivizace a zajištění kontaktu s okolím či doprovod na kulturní a jiné akce.

Prosaz má 25 asistentek a asistentů, kteří pomáhají devíti desítkám klientů. Personál se podařilo v době epidemie posílit. "Pro nás byl covid v tomto paradoxně štěstí. Spousta lidí přišla o práci a něco rychle hledali. Pro nás jsou důležité takzvané měkké dovednosti - aby byl člověk empatický, vstřícný, vcítil se. Praktické věci se může naučit. Lidé z pohostinství byli velká záchrana. Získali jsme nové zaměstnance. Ti zůstali a neutekli. Po covidu se nám ale nedaří najít další," popsala Horáková. Důvodem malého zájmu je psychická i fyzická náročnost práce a nízké výdělky. Základní odměna na hodinu činí 150 korun.

Klienti Prosazu hradí za hodinu asistence 130 korun podle celostátní vyhlášky, služba je tak dotovaná. Příspěvek na péči, který lidé pobírají, jim na zaplacení potřebných hodin obvykle nestačí. Stát poskytuje dávku ve čtyřech výších podle závislosti na pomoci. Dospělí mohou pobírat 880, 4400, 12.800 a 19.200 korun. Děti dostávají 3300, 6600, 13.900 a 19.200 korun. Některé organizace už dřív spočítaly, že nejvyšší částka stačí nejvýš na šest hodin asistence denně. Žádaly o zavedení pátého stupně příspěvku, který by se stanovil podle potřeb žadatelů. Podle Horákové by u některých lidí stačilo, kdyby pobírali dávku skutečně podle svého stavu. Často jim totiž úřady přiznají nižší stupeň.

Organizace Prosaz vznikla před 30 lety jako sdružení postižených, kteří chtěli aktivně trávit čas. Věnovali se třeba potápění. Postupně se rozšiřovala a začala poskytovat služby potřebným. Provozuje chráněné dílny či pečovatelskou službu. Asistenci začala podle své zakladatelky a šéfky Ivety Peškové testovat v roce 2002, kdy se zapojila do pilotního projektu. Tuto podporu pak upravil od roku 2007 zákon o sociálních službách.

V Praze hořelo v jedné z budov malešické spalovny, lidé nemohli větrat

20.10.2021 21:19 Aktualizováno V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích dnes odpoledne hořela technologie, požár způsobil…

Testy na covid nebudou pro neočkované zdarma. Bez nich nebo očkování se…

20.10.2021 20:22 Aktualizováno Od 1. listopadu budou preventivní testy na covid-19 hrazené z veřejného zdravotního pojištění dětem…

Babiš podle úřadu mohl spáchat přestupek podle zákona o střetu zájmů

20.10.2021 20:04 Černošický městský úřad zjišťuje, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nespáchal přestupek podle zákona o…

Některé restaurace odmítají kontrolovat bezinfekčnost hostů

20.10.2021 18:59 Zástupci gastronomického odvětví podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha dnes žádali, aby…

Vedení Prahy vyzvalo radnice a školy, aby daly dětem dva dny volna

20.10.2021 18:27 Vedení Prahy vyzvalo radnice a základní školy, aby daly dětem příští týden v pondělí a úterý…

Státní zástupce požádá o vydání Babiše až nově zvolenou Sněmovnu

20.10.2021 16:15 Aktualizováno Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch požádá poslance o vydání premiéra Andreje Babiše (ANO) k…

Vláda opět schválila návrh rozpočtu se schodkem přes 370 miliard korun

20.10.2021 16:04 Vláda dnes znovu schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun.…

Ministři Havlíček a Schillerová jsou nově členy hnutí ANO

20.10.2021 15:45 Vicepremiérka, ministryně financí a nová předsedkyně poslaneckého klubu Alena Schillerová a…

Čechům se zhoršoval zdravotní stav kvůli neřešení potíží s lékaři

20.10.2021 15:23 Polovině Čechů se podle průzkumu ministerstva zdravotnictví zhoršil v době epidemie zdravotní stav…

Vláda schválila novelu, která sníží pro příští rok DPH u energií na nulu

20.10.2021 15:16 Aktualizováno Vláda dnes podle ministryně Aleny Schillerové (za ANO) schválila novelu zákona, která od 1. ledna…

Související:

Nejnovější

reklama