Sesuv půdy na italském ostrově Ischia nepřežila jedna osoba

Po dnešním sesuvu půdy na italském ostrově Ischia zemřela nejméně jedna žena. Dalších 12 lidí se podle agentury ANSA pohřešuje, pátrají po nich záchranáři. Zhruba 200 lidem úřady nařídily evakuaci kvůli obavám z dalších sesuvů a zřícení dalších domů. České ministerstvo zahraničí neví o tom, že by se neštěstí dotklo některého z Čechů.

Ischia, ilustrační fotografie.

Média zpočátku hojně citovala prohlášení ministra infrastruktury a dopravy Mattea Salviniho, podle něhož si neštěstí vyžádalo osm mrtvých. Žádný další politik to ale nepotvrdil. Starosta Neapole Gaetano Manfredi uvedl, že s jistotou může potvrdit jednu oběť, kterou už se podařilo vytáhnout ze záplavy bahna. Ministr vnitra Matteo Piantedosi a také neapolský prefekt Claudio Palomba konstatovali, že se pohřešuje 12 lidí.

Ostrov Ischia proslavily termální lázně, do kterých jezdí i čeští turisté. "Náš zastupitelský úřad v Římě v tuto chvíli nemá informace, že by se toto neštěstí jakkoliv dotklo českých občanů," sdělila ČTK mluvčí českého ministerstva zahraničních věcí Mariana Wernerová.

Proud bahna vyvolaný největšími srážkami za 20 let - kdy během šesti hodin napršelo 126 milimetrů, tedy 126 litrů vody na metr čtvereční - smetl deset domů, v moři pak skončily desítky zaparkovaných aut i některé autobusy. Přístav, který zajišťuje trajektové spojení se světem, je nyní uzavřen.

"Situace je složitá, jde o lidi, kteří jsou patrně pod bahnem a nereagují na volání," řekl v rozhovoru s televizí Tg2 ministr vnitra Piantedosi. "Záchranné operace jsou obtížné, protože povětrnostní podmínky jsou velmi náročné. Prostředky posíláme po moři i letecky," dodal. Po lidech, kteří mohou být až pod sedmimetrovým závalem, pátrají záchranáři s malými buldozery i speciálně vycvičenými psy, uvedla agentura AP. Nasazeny jsou také vrtulníky.

Mezi pohřešovanými, o kterých původně psala italská média, byla mimo jiné rodina s kojencem. Ta už ale podle prefekta Neapole později byla na cestě do nemocnice. Sesuv od světa odřízl kolem tří desítek rodin, úhrnem zhruba 100 lidí, dalších asi 70 jich našlo útočiště v tělocvičně. Někteří také uvázli v místním hotelu Terme Manzi bez elektřiny. Zhruba šedesátiletý muž byl v ohrožení života převezen do místní nemocnice. Tu podle deníku La Repubblica požádalo několik záchranářských týmů o vaky na mrtvé.

"Kolem půlnoci začalo silně pršet. Od tří hodin se začal ozývat lomoz. To byl první sesuv, další přišel kolem páté hodiny," řekla agentuře ANSA ilustrátorka dětských knih Lisa Mocciarová, když byla uvězněna ve třetím patře obytného domu v Casamicciole. "Bylo to...možná horší než povodně v roce 2009 a stejně hrozné jako zemětřesení v roce 2017," dodala. První poschodí budovy zavalilo bahno. Mocciarová ve svém bytě poskytla útočiště méně šťastným obyvatelům domu.

K několika stavbám v nejvíce zasažené oblasti je možné se dostat pouze úzkými a nepropustnými ulicemi, a tak je záchranáři zatím nemohli všechny zkontrolovat a zjistit skutečný rozsah škod. Úřady požádaly místní obyvatele, aby zůstali doma a nekomplikovali záchranné práce. Doprava na mnoha silnicích na ostrově byla zablokována. Na místě odpoledne pracovalo kolem osmdesáti jednotek hasičů, pomáhali také potápěči a námořníci.

Ischia je největším ostrovem v Neapolském zálivu. Na sopečném ostrově o rozloze 46 kilometrů čtverečních žije celoročně zhruba 63.000 lidí, v letní sezóně jich tam je více než 200.000.

Témata: Itálie

Světový tisk Pavlovo vítězství vidí jako překvapivě jasné, všímá si tvrdé…

28.01.2023 18:14 Petr Pavel v prezidentských volbách v České republice porazil Andreje Babiše překvapivě jasně.…

Při střelbě v Jeruzalémě byli dnes dopoledne zraněni dva lidé, střelci…

28.01.2023 13:51 Při střelbě v Jeruzalémě byli dnes dopoledne zraněni dva lidé, uvádí agentury s odkazem na…

Ukrajina by od spojenců chtěla 24 moderních bojových letounů, nejlépe F-16

28.01.2023 11:40 Ukrajina by od spojenců chtěla 24 moderních bojových letounů, kterými by vyzbrojila dvě letky. Pro…

Americké úřady zveřejnily záběry z brutálního zákroku policistů, po němž…

28.01.2023 09:11 Úřady amerického města Memphis zveřejnily obrazový materiál zachycující brutální zásah policistů ze…

Střelba ve východním Jeruzalémě: Sedm mrtvých, útočník byl zastřelen

27.01.2023 21:20 Aktualizováno Sedm lidí dnes zastřelil a několik dalších zranil ozbrojenec při teroristickém útoku v synagoze ve…

Polsko je připraveno dát Ukrajině 60 modernizovaných tanků, uvedl…

27.01.2023 21:03 Aktualizováno Varšava je připravena poslat Ukrajině kromě 14 tanků německé výroby Leopard 2 rovněž 60…

Kvůli Orbánovi si Ukrajina předvolává maďarského velvyslance

27.01.2023 20:50 Ukrajinské ministerstvo zahraničí si předvolá maďarského velvyslance k "otevřenému rozhovoru" kvůli…

Zelenskyj upozornil na napjatou situaci na donbaské frontě

27.01.2023 19:54 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil v pravidelném večerním projevu situaci na frontě…

WHO registrovala minulý týden v souvislosti s covidem téměř 40 tisíc…

27.01.2023 17:46 Téměř 40.000 mrtvých v souvislosti s covidem-19 registrovala v minulém týdnu Světová zdravotnická…

Putin si neodpustil útok na Ukrajinu ani při připomínce obětí holokaustu

27.01.2023 17:38 Ruský prezident Vladimir Putin u příležitosti dnešního Mezinárodního dne památky obětí holokaustu…

Související:

Nejnovější