Setrvání Bartoše v čele Pirátů je po vstupu do vlády logické, míní politolog

Dnešní znovuzvolení Ivana Bartoše předsedou Pirátů považuje politolog Ladislav Mrklas z CEVRO Institutu za logický výsledek poté, co strana nedávno schválila vstup do vlády. Mrklas ČTK řekl, že Bartošův mandát považuje za silný, i když na on-line jednání celostátního fóra dostal výstrahu zvolením až ve druhém kole. Politolog neočekává, že Piráti zůstanou členy vládní koalice se Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a STAN po celé čtyři roky.

Ivan Bartoš

Vítězství ve druhém kole je pro Bartoše jistou výstrahou, ale jeho mandát ve druhém kole byl silný. Představuje podle Mrklase umírněný a hlavní proud ve straně. "Je to asi logický výsledek po tom, co Piráti po relativně nedávném volebním debaklu schválili vstup do vlády. Po dvou měsících to úplně zrevidovat změnou předsedy, to si nedovedu představit," uvedl.

Důsledný boj některých členů strany proti kumulaci funkcí, podle kterého by pirátští poslanci neměli být současně ministry, ale například ani ve vedení strany, považuje Mrklas za naivní. "Vůbec neodpovídá realitě. Neznám případ z poslední doby odkudkoliv ze světa, že by to mohlo fungovat," míní. Aby vládní stranu vedl někdo mimo Sněmovnu nedává smysl. "Pro část radikálnějších sympatizantů to může znít zajímavě, ale základ elektorátu Pirátů jsou relativně standardní lidé, kteří chtějí, aby jako vládní strana byli vidět a plnili svůj program," dodal.

Piráti podle Mrklase do vlády museli vstoupit z pragmatických důvodů, protože se čtyřmi poslanci lze těžko něco prosazovat z opozice. "Ale nevěřím tomu, že můžou zůstat po čtyři roky členy vládní koalice," uvedl. Piráti podle něj musí být ve vládě ofenzivní a přicházet se svými návrhy. "A jednoho dne, kdy zjistí, že je nemohou prosadit, tak bude čas opustit vládu a odejít do opozice," míní. Pro další vývoj strany bude podle něj také důležité, zda letos přijde o své dosud nejatraktivnější místo pražského primátora, které zastává Zdeněk Hřib.

V posledních dnech před dnešním jednáním dominovaly diskusi o Pirátech reakce na vyjádření kandidátky na předsedkyni Jany Michailidu, že její vnitřní přesvědčení je "komunistické ve smyslu původním, demokratickém". "Možná to otevře oči spoustě voličů, kteří doteď vnímali Piráty jako středovou stranu a útoky od (předsedy ANO) Andreje Babiše, že jsou neomarxisté, jen za házení špíny," míní Mrklas.

Připomněl, že původní myšlenky světového pirátského hnutí nemají ke krajní levici daleko. "V podstatě zpochybňuje řadu prvků kapitalismu, soukromého vlastnictví, takže řadu marxistických bodů naplňuje," doplnil Mrklas. Debata však podle něj nebude mít pro stranu fatální dopad. "Právě proto, že si poměrně jasně vybrali Bartoše, což je umírněné centristické křídlo a realistický politik, je určitou garancí, že kurz neulítne někam doleva," uvedl.

Síkela: Stát by v případě nedostatku plynu přistoupil k omezení dodávek…

16.08.2022 17:11 Aktualizováno Stát by v případě nedostatku plynu přistoupil k omezení dodávek tepla do domácností, aby udržel v…

Mlejnek má moji důvěru, z postu ministra neodstoupím, řekl Rakušan

16.08.2022 16:38 Aktualizováno Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) zopakoval, že šéf civilní rozvědky Petr Mlejnek má jeho důvěru.…

Ceny plynu v Evropě mohou v zimě vzrůst o dalších 60 procent, varuje…

16.08.2022 16:14 Ruská státní plynárenská společnost Gazprom varovala, že ceny plynu v Evropě se mohou v zimě zvýšit…

Horkým počasím jsou nejvíc ohroženi senioři, děti do čtyř let nebo těhotné

16.08.2022 14:46 Horkým počasím jsou ohroženi zejména senioři, malé děti do čtyř let, těhotné, kojící nebo velmi…

Politologové: Smyslem hlasování o nedůvěře je často snaha opozice se…

16.08.2022 14:26 Smyslem vyvolání hlasování o nedůvěře vládě je z hlediska opozice obvykle snaha zvýšit svou…

Lidovci odmítají zrušení podpory stavebního a důchodového spoření

16.08.2022 14:07 Vedení vládních lidovců v dnešním usnesení odmítlo ukončení státní podpory u stavebního spoření a…

Vláda probere, kolik dá odborům a zaměstnavatelům na vyjednávání

16.08.2022 13:13 Vláda by měla ve středu jednat o částce, kterou stát v příštím roce dá odborům a zaměstnavatelům na…

ANO požaduje mimořádnou schůzi k energetické krizi

16.08.2022 13:09 Opoziční hnutí ANO požádalo o svolání mimořádné sněmovní schůze k řešení energetické krize nebo…

Odborový předák Středula vyzval vládu, aby řešila energetickou krizi

16.08.2022 12:23 Aktualizováno Odborový předák a prezidentský kandidát Josef Středula otevřeným dopisem adresovaným premiérovi…

Ministerstvo počítá s úsporou 14 miliard Kč ze snížení zdravotních plateb…

16.08.2022 12:17 Ministerstvo financí nadále počítá s rozpočtovou úsporou 14 miliard korun, kterou má zajistit…

Související:

Nejnovější