Kyjevskou oblastí otřáslo v noci několik výbuchů, z Čaplyne hlásí 25 mrtvých

Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto
Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto, foto: FREE Photo Tereshchenko Oleg / UNIAN
ČTK 25. srpna 2022 08:57 | akt. 25. srpna 2022 10:58
Sdílej:

Kyjevskou oblastí v noci na dnešek otřáslo několik explozí, uvedly ukrajinské úřady. Nejsou zatím hlášeny oběti ani škody. Výbuchy se ozvaly ve Vyšhorodském okrese severně od centra ukrajinské metropole, okolo čtvrté ráno SELČ se nad oblastí rozezněly sirény. Ukrajinské úřady dnes zvýšily bilanci středečního ruského úderu na nádraží v obci Čaplyne v Dněpropetrovské oblasti - zemřelo podle nich 25 lidí, předchozí údaje hovořily o 22 mrtvých.

Podle zástupce šéfa prezidentské kanceláře Kyryla Tymošenka je mezi mrtvými v Čaplyne i jedenáctiletý chlapec, jenž zemřel v troskách budovy, a šestileté dítě. To přišlo o život při požáru auta poblíž nádraží, uvedl Tymošenko. Dalších 31 lidí podle něj utrpělo zranění. Ruské rakety podle úřadů ve středu, kdy si země připomínala 31. výročí své nezávislosti, zasáhly železniční stanici a obytnou čtvrť. Agentura Unian dříve napsala, že ruská raketa zasáhla vlak a zapálila čtyři osobní vagony.

Vyšhorodský okres později zasáhly dvě rakety, zbývající exploze byly projevem práce ukrajinského systému protivzdušné obrany, píše server Ukrajinska pravda s odvoláním na gubernátora Kyjevské oblasti Oleksije Kulebu, podle něhož úřady zatím nemají informace o civilních obětech. Kuleba obyvatele oblasti na severu Ukrajiny vyzval, aby neignorovali sirény a odešli do krytů.

Gubernátor Sumské oblasti Dmytro Žyvyckyj uvedl, že ruské síly ve středu útočily na obce Esman, Znob-Novhorodske a Bilopillia. Nebyly hlášeny žádné oběti nebo materiální škody.

Podle serveru Ukrajinska pravda ruské invazní síly zaútočily v noci na dnešek také na čtyři okresy v Dněpropetrovské oblasti. "Noc byla nesmírně těžká, útoky byly neúprosné, jsou zranění," uvedl gubernátor Dněpropetrovské oblasti Valentyn Rezničenko.

Šéf vojenské správy v Kryvém Rihu v Dněpropetrovské oblasti Oleksandr Vilkul rovněž v noci na dnešek na telegramu oznámil, že ruské síly ostřelovaly z raketometů Tornado okres Metalurhijnyj. Vilkul vyzval občany, aby si dávali pozor na nevybuchlou munici. V tomto případě zatím nejsou informace o případných obětech.

Podle agentury Reuters zažily za uplynulý den raketové údery a dělostřelecké ostřelování frontová města jako je Charkov, Mykolajiv, Nikopol nebo Dnipro.

Stalo se
Světové celebrity
Meghan Markleová a princ Harry

Princ Harry a vévodkyně Meghan přišli o dalšího stěžejního člena týmu

Mediální tým prince Harryho a Meghan Markle prochází další výraznou personální obměnou. Po necelém roce ve funkci končí jejich hlavní komunikační ředitelka Meredith Maines, která do úřadu nastoupila teprve loni v únoru. Maines, která dříve působila na vysokých postech ve společnostech Google či Hulu, pomůže s přechodem agendy ještě začátkem roku 2026 a poté se vydá za novými profesními příležitostmi.

Počasí
Ledovka, ilustrační fotografie.

Počasí: Meteorologové vydali varování, část Česka zasáhne ledovka

Český hydrometeorologický ústav vydal varování před ledovkou, která se může vytvořit už během dnešního večera. Komplikace hrozí především v severních a severovýchodních Čechách, konkrétně v Ústeckém a Libereckém kraji. Přechod studené fronty sem přinese nejen sněžení, ale místy i mrznoucí mrholení nebo déšť, což může na silnicích a chodnících vytvořit nebezpečný kluzký povrch. Riziko těchto nebezpečných srážek by mělo pominout během noci na neděli.

Světové celebrity
Perry Bamonte

Zemřel kytarista a klávesista legendárních The Cure Perry Bamonte

Hudební svět zasáhla během letošních vánočních svátků smutná zpráva. Legendární britská skupina The Cure oznámila, že ve věku 65 let zemřel jejich dlouholetý kytarista a klávesista Perry Bamonte. 

Světové celebrity
Kim Kardashian

Kim Kardashian překvapila fanoušky otevřeným přiznáním

Kim Kardashian o letošních Vánocích překvapila své fanoušky nečekaným přiznáním ve svém svátečním vlogu na TikToku. Zakladatelka značky SKIMS prozradila, že si nedávno nechala znovu propíchnout uši na velmi neobvyklém místě – v prodejně doplňků Claire’s na Havaji.