Si Ťin-pching se dlouho neukázal. Analytici odmítají spekulace o převratu

Čínská komunistická strana před blížícím se sjezdem potvrdila, že "jádrem" strany je její vůdce a prezident země Si Ťin-pching. Čínský prezident se od summitu Šanghajské organizace pro spolupráci v Uzbekistánu neobjevil na veřejnosti, což na sociálních sítích v posledních dnech vyvolalo spekulace o převratu v Číně.

Si Ťin-pching

Analytici oslovení agenturou Bloomberg tyto zvěsti ale odmítli a uvedli, že Si je s největší pravděpodobností v covidové karanténě, která je po návratu ze zahraničí v Číně povinná.

Komunistická strana Číny o víkendu zveřejnila seznam 2296 delegátů, kteří se zúčastní stranického sjezdu, jehož začátek je plánován na 16. října. Očekává se, že prezident Si Ťin-pching si na sjezdu zajistí pokračování v čele strany na třetí funkční období.

Lidový deník, který je oficiálním listem čínské komunistické strany, v dnešním úvodníku vyzval delegáty, aby se semkli "za soudruhem Si Ťin-pchingem, který je jádrem strany". "Jádrem" stranického vedení byli v minulosti nazváni jen tři politici - zakladatel komunistické Číny a vůdce první generace Mao Ce-tung, reformní vůdce druhé generace Teng Siao-pching a vůdce třetí generace exprezident Ťiang Ce-min. Si Ťin-pchinga strana takto poprvé označila v roce 2016.

Prezident Si nebyl vidět na veřejnosti od poloviny září, kdy se v Samarkandu v Uzbekistánu zúčastnil regionálního summitu. Pro čínského prezidenta to byla první zahraniční cesta po více než dvou letech.

Siova následná absence na veřejnosti odpovídá přísným pravidlům, které Čína uplatňuje, aby bránila šíření koronaviru, napsala dnes agentura Bloomberg. Peking požaduje, aby lidé, kteří se vrátili z ciziny, strávili sedm dní v karanténním hotelu a poté další tři dny v karanténě doma.

Nepřítomnost prezidenta na veřejnosti ale v posledních dnech podnítila spekulace, že Si byl svržen při vnitrostranickém převratu a je v domácím vězení. Na sociálních sítích kolovalo mimo jiné video zachycující údajnou vojenskou kolonu mířící k Pekingu. Spekulacemi o převratu se zabývala například i indická média.

Podle analytiků ze střediska Eurasia Group, citovaných agenturou Bloomberg, zvěsti o puči v Číně "pocházejí patrně od osob, které jsou na sociálních sítích častými zdroji dezinformací". "Zveřejnění seznamu delegátů stranického sjezdu by při takovémto scénáři bylo vysoce nepravděpodobné," uvedli analytici.

"Před sjezdem očekáváme další fámy týkající se postavení prezidenta Sia. Budou ale pravděpodobně nepodložené, pokud nebudou okamžitě zřetelné personální či politické změny, které by zpochybňovaly Siovu vůdčí roli," uvedl analytik Neil Thomas a jeho kolegové.

Sjezd vládnoucí Komunistické strany Číny, který se koná jednou za pět let, obvykle trvá týden a jeho nejdůležitějším úkolem je volba nového stranického vedení. Si Ťin-pching stojí v čele Komunistické strany Číny od listopadu 2012 a prezidentem je od března 2013. Teoreticky může vládnout neomezeně dlouho, protože v roce 2018 čínský parlament vyškrtl z ústavy klauzuli omezující výkon funkce prezidenta na dva po sobě následující mandáty, tedy na deset let.

Před letošním sjezdem ale prezident Si Ťin-pching čelí stále větším výzvám doma i v zahraničí, píše agentura Bloomberg. Poukazuje přitom na slábnoucí čínskou ekonomiku, na kterou dopadají přísné covidové uzávěry, či problémy na čínském trhu s nemovitostmi. Na mezinárodní scéně je pak Čína pod tlakem USA a jejich spojenců kvůli porušování lidských práv menšinových Ujgurů, upevňování vlády nad Hongkongem či postoji k ruské invazi na Ukrajinu, již Peking odmítl odsoudit.

Témata: Si Ťin-pching | Čína

Kličko: Dlouhodobý blackout v Kyjevě tuto zimu stále není vyloučen

07.12.2022 22:05 Stále není vyloučeno, že v Kyjevě tuto zimu nastane "apokalyptický scénář", kdy se jeho obyvatelé…

Evropská komise navrhuje rozšířit protiruské sankce o 200 lidí a firem

07.12.2022 19:36 Evropská komise navrhuje rozšířit protiruské sankce o 200 lidí a firem, včetně tři ruských bank.…

S vládou kancléře Scholze je většina Němců nespokojena

07.12.2022 18:37 Dvě třetiny Němců jsou nespokojeny s vládou kancléře Olafa Scholze. Ukázal to průzkum pro agenturu…

Černochová dnes ve Vietnamu jednala se svým protějškem ve funkci

07.12.2022 17:55 Česká ministryně obrany Jana Černochová dnes ve Vietnamu, kde je na několikadenní oficiální…

Putin vzkázal, že Rusko je připraveno bránit své zájmy všemi prostředky

07.12.2022 16:57 Aktualizováno Rusko je v případě potřeby připraveno bránit své zájmy všemi dostupnými prostředky, prohlásil podle…

Extremisté v Německu plánovali útok na parlament a převrat, policie je…

07.12.2022 16:48 Aktualizováno Při rozsáhlé razii v 11 německých spolkových zemích zatkla dnes ráno policie 25 lidí patřících k…

Německý prezident Steinmeier se vyjádřil k pokusu o převrat

07.12.2022 16:20 I liberální demokracie jako Německo se musí umět bránit, řekl dnes německý prezident Frank-Walter…

Ukrajinský prezident Zelenskyj se stal osobností letošního roku podle…

07.12.2022 14:46 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se stal osobností letošního roku podle časopisu Time.…

Neschopnost Rusů zabezpečit letiště může být interpretována jako selhání…

07.12.2022 11:55 Neschopnost Rusů zabezpečit významné objekty v hlubokém ruském vnitrozemí lze vyložit i jako…

Srážka vlaků u Barcelony si vyžádala desítky zraněných

07.12.2022 11:53 V železniční stanici u Barcelony se dnes ráno srazily vlaky, na 155 lidí bylo zraněno. Nehoda v…

Související:

Nejnovější