Si Ťin-pching se dlouho neukázal. Analytici odmítají spekulace o převratu

Čínská komunistická strana před blížícím se sjezdem potvrdila, že "jádrem" strany je její vůdce a prezident země Si Ťin-pching. Čínský prezident se od summitu Šanghajské organizace pro spolupráci v Uzbekistánu neobjevil na veřejnosti, což na sociálních sítích v posledních dnech vyvolalo spekulace o převratu v Číně.

Si Ťin-pching

Analytici oslovení agenturou Bloomberg tyto zvěsti ale odmítli a uvedli, že Si je s největší pravděpodobností v covidové karanténě, která je po návratu ze zahraničí v Číně povinná.

Komunistická strana Číny o víkendu zveřejnila seznam 2296 delegátů, kteří se zúčastní stranického sjezdu, jehož začátek je plánován na 16. října. Očekává se, že prezident Si Ťin-pching si na sjezdu zajistí pokračování v čele strany na třetí funkční období.

Lidový deník, který je oficiálním listem čínské komunistické strany, v dnešním úvodníku vyzval delegáty, aby se semkli "za soudruhem Si Ťin-pchingem, který je jádrem strany". "Jádrem" stranického vedení byli v minulosti nazváni jen tři politici - zakladatel komunistické Číny a vůdce první generace Mao Ce-tung, reformní vůdce druhé generace Teng Siao-pching a vůdce třetí generace exprezident Ťiang Ce-min. Si Ťin-pchinga strana takto poprvé označila v roce 2016.

Prezident Si nebyl vidět na veřejnosti od poloviny září, kdy se v Samarkandu v Uzbekistánu zúčastnil regionálního summitu. Pro čínského prezidenta to byla první zahraniční cesta po více než dvou letech.

Siova následná absence na veřejnosti odpovídá přísným pravidlům, které Čína uplatňuje, aby bránila šíření koronaviru, napsala dnes agentura Bloomberg. Peking požaduje, aby lidé, kteří se vrátili z ciziny, strávili sedm dní v karanténním hotelu a poté další tři dny v karanténě doma.

Nepřítomnost prezidenta na veřejnosti ale v posledních dnech podnítila spekulace, že Si byl svržen při vnitrostranickém převratu a je v domácím vězení. Na sociálních sítích kolovalo mimo jiné video zachycující údajnou vojenskou kolonu mířící k Pekingu. Spekulacemi o převratu se zabývala například i indická média.

Podle analytiků ze střediska Eurasia Group, citovaných agenturou Bloomberg, zvěsti o puči v Číně "pocházejí patrně od osob, které jsou na sociálních sítích častými zdroji dezinformací". "Zveřejnění seznamu delegátů stranického sjezdu by při takovémto scénáři bylo vysoce nepravděpodobné," uvedli analytici.

"Před sjezdem očekáváme další fámy týkající se postavení prezidenta Sia. Budou ale pravděpodobně nepodložené, pokud nebudou okamžitě zřetelné personální či politické změny, které by zpochybňovaly Siovu vůdčí roli," uvedl analytik Neil Thomas a jeho kolegové.

Sjezd vládnoucí Komunistické strany Číny, který se koná jednou za pět let, obvykle trvá týden a jeho nejdůležitějším úkolem je volba nového stranického vedení. Si Ťin-pching stojí v čele Komunistické strany Číny od listopadu 2012 a prezidentem je od března 2013. Teoreticky může vládnout neomezeně dlouho, protože v roce 2018 čínský parlament vyškrtl z ústavy klauzuli omezující výkon funkce prezidenta na dva po sobě následující mandáty, tedy na deset let.

Před letošním sjezdem ale prezident Si Ťin-pching čelí stále větším výzvám doma i v zahraničí, píše agentura Bloomberg. Poukazuje přitom na slábnoucí čínskou ekonomiku, na kterou dopadají přísné covidové uzávěry, či problémy na čínském trhu s nemovitostmi. Na mezinárodní scéně je pak Čína pod tlakem USA a jejich spojenců kvůli porušování lidských práv menšinových Ujgurů, upevňování vlády nad Hongkongem či postoji k ruské invazi na Ukrajinu, již Peking odmítl odsoudit.

Témata: Si Ťin-pching | Čína

Rusové chtějí získat a udržet iniciativu na Ukrajině. Kvůli Putinovi a…

10.12.2023 19:10 Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na…

Netanjahu naznačil Bidenovi, jak dlouho ještě potrvá operace v Chán Júnisu

10.12.2023 10:28 Izraelská vojenská operace proti teroristům z hnutí Hamás ve městě Chán Júnis na jihu Pásma Gazy…

Schwarzenberg byl přesvědčeným Evropanem, uvedla Čaputová

09.12.2023 21:37 Na sobotním pohřbu Karla Schwarzenberga nechyběli ani zahraniční státníci v čele se slovenskou…

Scholz slíbil Kyjevu další pomoc od Německa

09.12.2023 19:15 Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním…

Ruská armáda je nadále aktivní u Avdijivky na východě Ukrajiny

09.12.2023 16:41 Rusové pokračují v aktivitě u měst Avdijivka a Marjinka v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny.…

Na pohřbu Schwarzenberga promluvil Pavel, dorazil i Zeman

09.12.2023 14:59 V katedrále svatého Víta na Pražském hradě proběhla zádušní mše v rámci posledního rozloučení s…

Evropská unie zreguluje AI, dosáhla předběžné dohody

09.12.2023 11:26 Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence,…

Izraelci potřebují v první fázi války v Gaze ještě dva měsíce

09.12.2023 09:54 Izraelská armáda potřebuje přibližně další dva měsíce na dokončení probíhající pozemní ofenzivy ve…

Advokáti se bojí o Navalného. Věznice je k němu nechce pustit

08.12.2023 21:27 Správa věznice, kde je vězněn ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj, již třetí den odmítá přijmout…

Putin nejspíš povede Rusko i nadále, opět chce kandidovat na prezidenta

08.12.2023 14:02 Ruský prezident Vladimir Putin v pátek oznámil, že v roce 2024 má v plánu opět kandidovat v…

Související:

Nejnovější