Síkela se má stát eurokomisařem pro obchod

Jozef Síkela
Jozef Síkela, foto: Facebook Jozef Síkela
Marek Novotný 8. září 2024 16:12
Sdílej:

Český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) zřejmě zastane v druhé Evropské komisi Ursuly von der Leyenové post komisaře pro obchod. Dosavadní informace o tom, že Síkela bude zastávat post komisaře pro energetiku, odmítl ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák v Otázkách Václava Moravce.

Síkela v nové Evropské komisi zřejmě zastane post eurokomisaře pro obchod. Oznámil to ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák v nedělních Otázkách Václava Moravce na stanici Česká televize.

Dosavadní informace hovořily o tom, že Síkela bude komisařem pro energetiku, což je dnes v Evropské komisi jeden z nejzásadnějších postů. V úterý o tom informoval deník Die Welt s odvoláním na vysoce postavené diplomaty EU. „Já jsem úplně nepochopil, proč to otisknul, protože jsem měl v tu chvíli úplně jinou informaci,“ uvedl Dvořák.

Situace se podle ministra pro evropské záležitosti ještě může změnit. „Potvrzuji, že tohle je v tuto chvíli dostupný narativ nebo možnost,“ poznamenal.

Předsedkyně Evropské komise Leyenová by měla v následujících dnech oficiálně představit svou navrhovanou sestavu kolegia EK. Kandidáti na eurokomisaře poté projdou během září a října slyšeními ve výborech Evropského parlamentu (EP), který o nich následně bude hlasovat jako o celku.

Raffaele Fitto z krajně pravicové strany Bratři Itálie (FdI) by měl podle plánů von der Leyenové zastávat funkci výkonného místopředsedy EK odpovědného za hospodářství a obnovu po pandemii.

Fitto, současný italský ministr pro evropské záležitosti, je považován za pragmatika a odborníka na finance EU. Jeho úkolem by mělo být dohlížet na efektivní využití pandemického fondu Unie, který disponuje stovkami miliard eur.

Lotyš Valdis Dombrovskis, současný výkonný místopředseda EK pro hospodářství, by se v následujícím pětiletém období měl věnovat rozšiřování Evropské unie a obnově Ukrajiny.

Pro resort energetiky údajně von der Leyenová navrhla ministra průmyslu a obchodu Josefa Síkelu, zatímco polský představitel při EU Piotr Serafin by měl mít na starosti rozpočtové otázky Unie.

Španělská ministryně životního prostředí Teresa Riberová by měla dostat "přechodné" portfolio, zahrnující ekologii a digitální záležitosti.

Stalo se
Zahraničí
Nový papež Lev XIV. se poprvé ukázal světu.

Inaugurace papeže Lva XIV. Na mši do Vatikánu dorazil i Zelenskyj

Ve Vatikánu proběhla v neděli inaugurační mše nového papeže Lva XIV. Svatý otec vyzval církev k jednotě. Stalo se tak před zraky tisíců věřících a také řady zahraničních politiků. Papež Lev XIV. se stal hlavou katolické církve minulý týden. 

České celebrity
Michal David

Musím se sebou něco udělat, řekl si Michal David. Co ho přesvědčilo?

Michal David vždycky uměl zaujmout jako muzikant, ale v poslední době si získal pozornost i neuvěřitelnou proměnou. Podle dostupných informací zhubl o neuvěřitelných osmnáct kilogramů. Prvotním impulsem mělo být setkání se světovými hudebními hvězdami. 

Domácí
Lidé volí v prezidentských volbách.

Češi už ví, kdy půjdou volit. Nejvíce lidí hodlá podpořit Babišovo ANO

Česko už ví, kdy půjde volit nové složení Poslanecké sněmovny. Opoziční hnutí ANO vévodí i prvnímu průzkumu po vyhlášení termínu sněmovních voleb. Hlas by mu dala téměř třetina voličů. Mandáty by získalo celkem šest kandidujících subjektů. Pětiprocentní hranici se nově vzdaluje Motoristům. 

České celebrity
Jaromír Soukup ještě s Agátou Hanychovou

Jaromír Soukup se přes ni stále nepřenesl. Tohle řekl o vztahu s Hanychovou

Opravdu otevřený se rozhodl být Jaromír Soukup v novém mediálním projektu, kde tentokrát nepředstavuje jen své pohledy na politiku a další témata, ale otevírá i kapitoly z osobního života. Jednou takovou je nevydařený vztah s Agátou Hanychovou, matkou jeho dcery Rozárky.