Bankéř a investor Jozef Síkela, který se jako nominant hnutí STAN zřejmě stane ministrem průmyslu a obchodu v nové vládě designovaného premiéra Petra Fialy (ODS), zahájil kroky k ukončení svého působení v technologickém fondu Prime Fund. "Síkela svůj odchod z fondu oznámil, takže proces prodeje byl zahájen v tom smyslu, že my to respektujeme a teď to budeme řešit. S právníky připravujeme konkrétní kroky," řekl dnes večer ČTK výkonný partner fondu Jan Svoboda.
Síkela nastoupil na pozici spoluzakladatele a partnera technologického fondu Prime Fund letos v březnu. "Odkup do konce roku rozhodně nebude problém. Mohu ujistit, že náš vztah se narovná do té míry, že žádný vztah nebude. Snažíme se zabránit tomu, abychom my nebo Jozef byli v jakémkoliv střetu zájmů. Spolupráci, byť přátelsky, musíme ukončit zcela. Jozef tedy nebude žádnou formou držet ani investorský, ani partnerský podíl," upřesnil Svoboda. Fond investuje do různých technologických firem a start-upů, které chce Síkela coby budoucí ministr průmyslu podporovat.
Předseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Vít Rakušan již v pondělí řekl, že Síkela už začal řešit odprodej svého podílu ve fondu Prime Fund. "Jozef Síkela koupil podíl ve fondu začátkem tohoto roku, tedy ještě v době, kdy neočekával, že se stane ministrem. Uvědomuje si závažnost situace a chce předcházet případnému konfliktu zájmů, a proto již v současné době řeší odprodej svého minoritního podílu v tomto fondu,“ napsal Rakušan v pondělí redakci Deníku N. To dnes potvrdila mluvčí STAN Sára Beránková na dotaz serveru HN.cz. "Pan Síkela už zahájil kroky k odprodeji svého podílu v Prime Fundu. V současné chvíli se snaží tyto kroky maximálně urychlit a věří, že tento proces ukončí do konce roku,“ potvrdila serveru Beránková.
Fiala v pondělí odpoledne odeslal prezidentovi Miloši Zemanovi návrh na jmenování Síkely ministrem průmyslu a obchodu. Síkela ČTK napsal, že poděkoval premiérovi za důvěru a informoval ho, že se na spolupráci s ním velmi těší. "Velice si vážím toho, že pan premiér mnou předložené priority podpořil a že jsme našli ve všech diskutovaných oblastech shodu," uvedl Síkela.
Ten v navrhované budoucí sestavě vlády Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN nahradil místopředsedu Starostů Věslava Michalika, který se nominace vzdal minulý týden kvůli spekulacím o svém podnikání. Síkela je manažer, bankéř a investor. Má za sebou 30 let v bankovnictví ve střední a východní Evropě, byl i členem představenstva rakouské Erste Group. Působil mimo jiné jako ředitel Slovenské spořitelny, ukrajinské Erste Bank a vybudoval korporátní bankovnictví v České spořitelně.
Českou hudební scénu zasáhla smutná zpráva o úmrtí legendárního kapelníka Václava Hybše. Mnoho zpěváků a zpěvaček má potřebu se s ním veřejně rozloučit. První příležitost měla řada z nich na sociálních sítích.
Babišova vláda nadále plánuje změnu financování veřejnoprávních médií. Ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé) v úterý představil mediální novelu, která zruší poplatky. Česká televize i Český rozhlas by měly být od příštího roku financovány ze státního rozpočtu. Sněmovní opozice už ale avizuje, že bude bojovat proti schválení návrhu.
Poměrně teplý, ale místy také celkem deštivý. Takový má být nadcházející dubnový víkend podle aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nejvyšší teploty překročí dvacítku, někde ale může spadnout až 15 milimetrů srážek za jediný den.
Řidiči by si zítra měli na českých silnicích dát pozor na zvýšenou přítomnost policistů. Letos se totiž opět uskuteční pravidelná dopravně-bezpečnostní akce Speed Marathon. Strážci zákona se zaměří zejména na dodržování rychlosti.
Nevídaným způsobem se americký prezident Donald Trump rozhodl vyjadřovat k záležitostem Vatikánu. Konkrétně se rozhodl opřít do papeže Lva XIV., jemuž vyčetl kritiku některých amerických kroků v poslední době.
Rodinou známého režiséra Jiřího Adamce otřásla zhruba před měsícem smutná zpráva. Jeho manželka Jana přišla o milovanou maminku. Není proto divu, že někdejší televizní moderátorka nyní potřebuje přijít na jiné myšlenky.
Dobrou zprávu mají meteorologové před nadcházejícími dny a týdny. Nejtepleji totiž má být v epizodě, které je věnován aktuální dlouhodobý výhled, v období květnových státních svátků. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Již polovinu tanečních partnerů a partnerek celebrit pro letošní řadu StarDance představila Česká televize. Páté místo náleží tanečnici, která se do populární televizní show vrací po téměř dvaceti letech.
Kriminalisté se od pondělí zabývají pokusem o vraždu v plzeňské věznici. V případu budou probíhat procesní úkony se zainteresovanými osobami. Bližší podrobnosti zatím nejsou známé.
Agáta Hanychová má tři děti se třemi různými partnery. S jedním z nich momentálně žije, s dalším z trojice otců vychází relativně bez problémů. Jen ve vztahu s podnikatelem Jaromírem Soukupem, tatínkem nejmladší dcery Rozárky, se stále objevují nové a nové problémy.
Jméno Jiřiny Bohdalové se v poslední době skloňovalo v souvislosti s blížícími se půlkulatinami. Tohle téma ale nyní ustupuje do pozadí. Legendární herečka totiž podle dostupných informací přišla o milovanou sestru.
Počasí se v týdnu teplotně přiblíží k normálu, který je běžný pro polovinu dubna. Maximální teploty v následujících dnech vyšplhají až na 21 stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).