Silnice na východě Čech pokryl sníh, na západě naopak mrzne

Na většině silnic na východě Čech leží sníh. Naopak na západě Čech mrzne, ale nesněží, silnice jsou sjízdné a nehody nejsou hlášeny.

Silnice v zimě, ilustrační fotografie

Na většině silnic na východě Čech leží sníh. Po chemickém ošetření je rozbředlý, v oblastech, kde se nesolí, tvoří souvislou uježděnou vrstvu. Všechny komunikace jsou se zvýšenou opatrností sjízdné.

Vozovky pokrývá uježděný sníh například v okolí Holic, Vysokého Mýta, Broumova, Jičína nebo v Železných horách. Souvislá sněhová vrstva leží i na vozovkách v Krkonoších a Orlických horách, někde je i zledovatělá, místy se tako tvoří sněhové jazyky.

Silnice na Vysočině jsou po nočním mírném sněžení sjízdné se zvýšenou opatrností kvůli rozbředlému sněhu, který na nich po solení leží. Na jihu Čech sněžilo v některých částech i ráno. Silnice jsou tam také sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Vyplývá to z informací krajské správy a údržby silnic Vysočiny a Jihočeského kraje.

"Venku bylo asi 100 sypačů, silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností, během dne se to bude dočišťovat, zatím na Vysočině nesněží," řekl ČTK dispečer krajských silničářů na Vysočině Roman Hubený.

V Jihočeském kraji sněží na Písecku a Českobudějovicku. Sněžení může snižovat viditelnost. Problémy v dopravě ale silničáři k 7:30 neevidovali. V terénu bylo přes 153 aut a 14 traktorových radlic. Technika jezdila nepřetržitě celou noc. 

Na Opavsku a v Beskydech si řidiči musejí dávat pozor na sněhové jazyky. I jinde jsou silnice po pátečním vydatném sněžení sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Vyplývá to z dat, která dnes ráno zveřejnilo Ředitelství silnic a dálnic.

Na chemicky udržovaných komunikacích leží zbytky rozbředlého sněhu. Na silnicích druhé a třetí třídy pak vrstva ujetého sněhu. Místy viditelnost snižuje sněžení. Kvůli silnému větru pak především na Opavsku a v Beskydech vznikají sněhové jazyky.

Řidiči ve Zlínském kraji si dnes ráno musí opět dávat pozor na rozbředlý sníh, který po nočních sněhových přeháňkách pokrývá většinu silnic. Na Vsetínsku a Kroměřížsku se tvoří sněhové jazyky, správa silnic vyzývá řidiče k velké patrnosti, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic. Sněžení komplikovalo dopravu v kraji i v pátek.

Sněhové přeháňky v noci postupně zasáhly většinu Zlínského kraje. Na Zlínsku jsou ráno hlavní silniční tahy po chemickém posypu mokré nebo je na nich rozbředlý sníh. Silnice druhé a třetí třídy pokrývá vrstva ujetého sněhu s posypem, sjízdné jsou se zvýšenou opatrností.

Podobná situace je také na sousedním Vsetínsku, kde se kvůli sněžení a silnému větru mohou tvořit sněhové jazyky. V terénu jsou sypače i pluhy. "Opatrnost při jízdě autem je nutností," upozornila správa silnic. Řidiči, kteří dnes ráno nemusí nutně vyjíždět, by cestu měli podle správy silnic raději odložit.

V Olomouckém kraji byly v noci opět sněhové přeháňky, silnice dnes ráno ve vyšších polohách i nížinách pokrývá rozbředlý sníh. Na vozovkách se může tvořit náledí, řidiči by proto měli jezdit opatrně. Dohlednost na silnicích v některých částech kraje snižuje sněžení, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Sněhové přeháňky v noci zasáhly značnou část Olomouckého kraje, správa silnic poslal do terénu sypače a pluhy. Rozbředlý sníh pokrývá silnice ve všech pěti okresech. Na méně využívaných silnicích třetí třídy je vrstva ujetého sněhu, která může být zledovatělá.

Silnice v Libereckém kraji jsou dnes sjízdné se zvýšenou opatrností. Ve vyšších polohách leží na komunikacích podle informací silničářů ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Místy ještě sněží. Teploty jsou pod nulou, pohybují se do minus osmi stupňů Celsia.

V Plzeňském i Karlovarském kraji mrzne, ale nesněží. Všechny silnice jsou sjízdné, policie zatím nehlásí žádné nehody. Řidiči by měli být opatrní, zejména na úsecích v ochranných pásmech vod a v rezervacích jako Šumava, Český a Slavkovský les, kde jsou silnice ošetřované drtí. ČTK to řekli dispečeři správy silnic z obou krajů Daniel Žižka a Josef Bulka.

"V Plzeňském kraji ještě v noci sněžilo na hodně místech, třeba na Rokycansku a Domažlicku, sypače tam vyjížděly v pět hodin ráno," uvedl Žižka. Naopak Plzni a Tachovsku se přeháňky vyhnuly. Podle Žižky leží pouze místy rozbředlý sníh. Sníh posypaný štěrkovou drtí je na silnicích na Šumavě, v Českém lese a kolem vodních zdrojů, například nýrské přehrady. V CHKO Brdy se silnice na výjimku udržují solí.

Silnice na jižní Moravě jsou dnes ráno s opatrností sjízdné, dálnice bez omezení. Většina silnic je holá a mokrá po solení, v některých úsecích jsou zbytky rozbředlého sněhu. V některých částech kraje v noci ještě sněžilo, ale výrazně méně než předchozí noc. Pro auta nad 12 tun je uzavřená silnice druhé třídy z Drnovic do Podomí na Vyškovsku. Vyplývá to z informací Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje.
 

Témata: počasí | doprava | sníh

Na silnicích šlo o nejtragičtější leden za posledních 11 let

31.01.2023 16:46 Letošní leden byl na silnicích nejtragičtějším prvním měsícem za posledních 11 let. Při nehodách…

V malochovu slepic na Tachovsku se objevila ptačí chřipka

31.01.2023 16:26 V malochovu v Souměři na Tachovsku se objevilo ohnisko ptačí chřipky subtypu H5N1. Chovatel oznámil…

Česko snížilo dovoz ruského plynu z původních 97 asi na čtyři procenta

31.01.2023 15:45 Česká republika v loňském roce snížila svou závislost na ruském plynu z původních 97 procent na…

Rakušan: Dovedu si představit na Hradě přívětivější bezpečnostní opatření

31.01.2023 15:33 Na Pražském hradě jistě existují i jiná režimová opatření, přívětivější k návštěvníkům než současné…

Pavel řešil s poradcem pro bezpečnost Pojarem koordinaci zahraniční…

31.01.2023 15:05 Poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar jednal dnes se zvoleným prezidentem Petrem Pavlem o…

Babiš neměl šanci? Podle výzkumu byl před volbami nepřijatelný pro půlku…

31.01.2023 14:25 V závěru prezidentské kampaně byla výsledkem negativní rétoriky bývalého premiéra Andreje Babiše …

Pavel bude do inaugurace využívat vládní Hrzánský palác

31.01.2023 14:19 Zvolený prezident Petr Pavel od dnešního dne přijímá hosty v Hrzánském paláci na pražských…

Zemana čeká cesta na Slovensko, sejde se s Čaputovou ve Vysokých Tatrách

31.01.2023 14:07 Český prezident Miloš Zeman se příští úterý při své rozlučkové návštěvě Slovenska sejde ve Vysokých…

Lipavský si umí představit vstup Finska do NATO dříve než Švédska

31.01.2023 12:40 Český ministr zahraničí Jan Lipavský si umí představit, že by Finsko vstoupilo do NATO dříve než…

Ministerstvo chce do října připravit záměr rozvoje českého školství

31.01.2023 12:31 Ministerstvo školství (MŠMT) plánuje nejpozději 15. října předložit vládě ke schválení materiál, v…

Související:

Nejnovější