Silný vítr připravil v Austrálii o elektrickou energii 450 000 domácností

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Pixabay
ČTK 29. října 2021 08:41
Sdílej:

Více než 450.000 domácností se ocitlo bez elektrické energie v australském Melbourne a ve státě Viktorie poté, co silný vítr strhával střechy, vyvracel stromy a strhával vedení vysokého napětí. Informovala o tom dnes agentura AP.

Energetická firma AEMO oznámila, že škody jsou vážné a že část zákazníků se nemusí dočkat obnovení dodávky elektřiny během víkendu a dokonce ani začátkem příštího týdne.

Větrná bouře přišla v době, kdy se mnoho lidí v Melbourne připravovalo odjet na jiná místa v rámci státu. O víkendu mohou lidé po dlouhých měsících koronavirových uzávěr začít volně cestovat v rámci státu Viktorie.

Zhruba 125.000 domácností také přišlo o internetové připojení, což postihlo tisíce lidí, kteří stále pracují z domova. Zrušena byla část železniční dopravy a uzavřeno muselo být několik očkovacích středisek.

Podle meteoroložky Christie Johnsonové zaznamenalo několik míst nejsilnější rychlost větru za poslední desetiletí i více. Bylo mezi nimi pohoří Ben Nevis, kde vítr dosáhl rychlosti 117 kilometrů v hodině. V Bassově průlivu mezi státy Viktorie a Tasmánie dosahovaly poryvy větru rychlosti 165 kilometrů v hodině.

Stalo se
Světové celebrity
Princ Harry

Princ Harry může v Británii kvůli králi čelit tvrdému zklamání!

Princ Harry by mohl čelit definitivnímu konci svých snah o urovnání královských sporů, pokud král během jeho nadcházející cesty do Velké Británie učinit zásadní rozhodnutí. Začátkem tohoto týdne vyšlo najevo, že Harry plánuje za několik týdnů přicestovat do své vlasti společně s manželkou Meghan a oběma dětmi, princem Archiem a princeznou Lilibet.

Světové celebrity
Zendaya

Zendaya vyšla s pravdou ven: Kdy se zamilovala do Toma Hollanda?

Zendaya se do svého současného manžela Toma Hollanda bezhlavě zamilovala během jeho slavného televizního vystoupení v pořadu Lip Sync Battle z roku 2017. Podle zákulisního zdroje britského listu Mail on Sunday to bylo právě toto odvážné číslo s písní Umbrella od zpěvačky Rihanny, které u americké herečky definitivně rozhodlo.

Světové celebrity
Jeremy Clarkson

Jeremy Clarkson vyzval: Klidně lžete, hlavně se nechte otestovat!

Televizní moderátor Jeremy Clarkson oznámil na sociálních sítích, že jeho rakovina prostaty je v remisi, a zároveň poděkoval fanouškům za obrovskou podporu. Bývalý průvodce pořadem Top Gear odhalil svou diagnózu v páté sérii své reality show Clarksonova farma. 

Světové celebrity
Morgan Freeman

Morgan Freeman vyměnil herectví za hudební branži

Držitel Oscara, devětaosmdesátiletý herec Morgan Freeman, oznámil svůj oficiální vstup na hudební scénu. Vydavatelská společnost Decca Records vydá sedmého srpna jeho debutové album s názvem Morgan Freeman’s Symphonic Blues Experience.