Silný vítr způsobil klientům pojišťoven přes 1000 škod za desítky milionů korun

Silný vítr následkem tlakové níže Nadia, který zasáhl Česko o víkendu, způsobil klientům pojišťoven přes 1000 škod za desítky milionů korun. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími pojišťovnami. Hlášeny mají zejména poničené střechy, dále pak majetek poškozený například pádem stromů či větví. Nárůst nahlášených případů pojišťovny očekávají i v dalších dnech.

Hasiči odstraňují následky vichřice

"Škody z vichru jsme s klienty registrovali během celého víkendu a pokračujeme i nadále. K dnešní 13:00 máme po následcích vichru Nadia registrováno 487 škod za téměř 12 milionů korun. Čtvrtinu nahlášených škod jsme s klienty vyřešili," řekl dnes ČTK mluvčí Generali České pojišťovny Jan Marek. Nejvíce škod má aktuálně pojišťovna nahlášeno od klientů na Ústecku (109), ve středních Čechách (102) a na Pardubicku (44). Škody jsou ale podle Marka rozprostřeny více méně po celém území Česka.

Kooperativa v souvislosti s víkendovou vichřicí k dnešnímu poledni evidovala 290 škod za téměř 15 milionů Kč. Většinu škod způsobila vichřice na nemovitostech, nejčastěji jde podle mluvčího Milana Káni o poškozené střechy, zničené přístřešky a pergoly. Pojišťovna eviduje také 20 poškozených vozidel, na které v důsledku vichřice spadly větve nebo polámané stromy. Nejvíce škod zatím nahlásili klienti ze Středočeského, Ústeckého a Libereckého kraje. "Nicméně jde o první reakce klientů a očekáváme, že počet škod ještě výrazně naroste," dodal Káňa.

Allianz během víkendu a dnešního dopoledne řešila 160 škod, které souvisejí s počasím (vítr, ale také například ledovka). Většina z nich se týkala privátního majetku. Mluvčí Marie Petrovová předběžně odhadla nahlášené škody na 4,2 milionu korun. Objem celkových škod se bude podle ní pohybovat řádu několika desítek milionů Kč.

"První hlášení nám přicházela ještě během víkendu a počty škod výrazně rostou dnes ráno. Aktuálně evidujeme 90 škod v objemu 3,5 milionu Kč," uvedla dnes mluvčí České podnikatelské pojišťovny Renata Čapková. V drtivé většině případů jde podle ní o škody způsobené vichřicí a pádem stromů. Zatím nejsou hlášeny žádné škody většího rozsahu, většinou jde o škody do 50.000 Kč, dodala.

"V těchto okamžicích je na přesnější čísla příliš brzy, klienti nám teprve začínají škody nahlašovat," upozornil mluvčí ČSOB pojišťovny Petr Milata. Podle předběžného zmapování situace by podle něj víkendová vichřice neměla nikde způsobit masivnější škody. Odhadl pro dnešek kolem 250 nahlášených škod, celkem pak zhruba kolem 1000, možná mírně víc.

Slavia pojišťovně klienti oznámili prvních asi 30 případů. Nejčastěji jde o poškozené střechy domů a auta, která poničily spadlé předměty, ale také o škody na okenních roletách, kůlnách, zahradních domech a skleníkách. "Vichřice patří už tradičně mezi nejčastější příčiny živelných pojistných událostí. Teprve za ní se objevují kroupy a záplavy," uvedl ředitel likvidace pojistných událostí Slavia pojišťovny Miroslav Novák.

Vítr v Česku se po víkendu ztišil. Vedle silničářů v terénu zůstávají energetici a odstraňují poslední poruchy, které v neděli způsobily stromy a větve popadané do elektrického vedení a odřízly od proudu desetitisíce odběratelů. Státním Lesům ČR poničil vítr podle předběžných odhadů asi 200.000 metrů krychlových dřeva, tedy asi 200.000 stromů. Za poruchami v dodávkách elektrického proudu stály především popadané stromy a větve.

Témata: Vichřice | pojišťovny

Obchody ujišťují, že ceny potravin s nižší DPH klesnou

07.09.2023 18:57 Zástupci osmi významných obchodních řetězců se během dnešního jednání na ministerstvu zemědělství…

Inflace v eurozóně zůstala na svém, činí 5,3 procenta

31.08.2023 13:18 V srpnu se míra inflace v eurozóně nezměnila a setrvala na úrovni 5,3 procenta, oznámil dnes v…

V průběhu minulého týdne došlo v Česku opět ke zdražení pohonných hmot

24.08.2023 12:55 V průběhu minulého týdne došlo v Česku opět ke zdražení pohonných hmot. Průměrná cena benzinu se…

Innogy sníží cenu plynu pro 310.000 zákazníků, pod vládní strop

21.08.2023 16:03 Energie pro tuzemské odběratele dál zlevňují. Společnost innogy dnes uvedla, že od října sníží cenu…

Čínští internetoví prodejci kvůli zhoršující se ekonomice masivně snižují…

21.08.2023 14:10 Velcí čínští internetoví prodejci masivně snižují ceny svého zboží, aby přilákali zákazníky, kteří…

Česká ekonomika letos nepatrně poklesne, uvedlo ministerstvo

18.08.2023 12:58 Česká ekonomika se v prvním pololetí pohybovala na hraně recese a za celý letošní rok zřejmě mírně…

Rusku hrozí velké problémy. Podle ekonoma ho čeká extrémní zdražování

15.08.2023 19:23 Ruský ekonomický profesor Igor Lipsic tvrdí, že Rusko směřuje k situaci, kdy se roční inflace v…

Související:

Nejnovější