Silvestr ve světě: Austrálie chystá tradiční ohňostroj, čínská města oslavy ruší

Australské Sydney se chystá na tradičně spektakulární oslavy příchodu Nového roku, které vyvrcholí dvanáctiminutovým ohňostrojem v místním přístavu. Čína je naopak před novoročními oslavami v nejvyšší pohotovosti.

Ilustrační foto

Premiér Scott Morrison lidem popřál, aby si slavnostní večer naplno užili, a to navzdory faktu, že stát Nový Jižní Wales dnes oznámil rekordní počet nových případů nákazy koronavirem - přes 21.000. Napsala o tom agentura Reuters.

Sydney dnes bude jedním z prvních míst na planetě, kde lidé přivítají rok 2022. Půlnoc tam odbije ve 14:00 SEČ a po ní bude následovat ohňostroj nad budovou opery v Sydney, na který padne šest tun pyrotechniky.

Na rozdíl od loňského silvestra letos budou moci ohňostroj na místě sledovat desetitisíce lidí. Zájemci si ale museli předem pořídit lístky na jednu z 30 lokalit, odkud bude světelná show na noční obloze dobře vidět.

Plány radnice se nijak nezměnily ani po zveřejnění dnešní bilance nakažených, která je o 9000 případů vyšší než ve čtvrtek a o 15.000 vyšší než ve středu.

"Počty případů se vůčihledně zvyšují, ale ve srovnání s variantou delta je teď naše situace mnohem lepší," řekl novinářům premiér Nového Jižního Walesu Dominic Perrottet. Podle něj i díky očkování zvládají nemocnice péči o pacienty s covidem-19 bez problémů.

Celá Austrálie za posledních 24 hodin zaznamenala 32.400 nově nakažených, dosud nejvyšší bilance byla 21.329 z předchozího dne. Podle dat zdravotnických úřadů je nyní v zemi 135.000 aktivních případů infekce, na jednotkách intenzivní péče ale leží pouze 127 lidí s těžkým průběhem covidu-19.

Čína je před novoročními oslavami v nejvyšší pohotovosti kvůli covidu-19

Čína je před novoročními oslavami v nejvyšší pohotovosti, aby zabránila jakémukoli možnému šíření covidu-19. Město Si-an je nadále v přísné uzávěře. Několik dalších měst zrušilo jakékoli silvestrovské a novoroční akce a část provincií vyzvala obyvatele, aby se na cesty vydávali jen v nezbytných případech. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Čína ve čtvrtek potvrdila 166 případů lokálního přenosu infekce; 161 z nich z třináctimiliónového Si-anu. V období od devátého prosince počet nakažených v tomto městě překročil 1200. Toto číslo zaostává za bilancí mnoha jiných zemích, především evropských, ale Čína trvá na tom, že jakékoli ohnisko nákazy rychle izoluje, zvláště před nadcházejícími zimními olympijskými hrami v Pekingu.

"S příchodem Nového roku a lunárního Nového roku se počet lidí vracejících se domů ze zahraničí zvýší, stejně jako vnitrostátní přesuny obyvatel," řekl Che Čching-chua z čínské Národní zdravotní komise. "Ve spojení s novými variantami, jako je omikron, zvyšují tyto scénáře riziko šíření epidemie," dodal.

Oblíbený zábavní park Happy Valley v Pekingu zrušil odpočet Nového roku, zatímco stejnojmenný zábavní park v Nankingu odvolal ohňostroj a přehlídku dronů. V Šanghaji nebude zábavní park Great World pořádat speciální akce, jako jsou vystoupení na jevišti a u řeky Chuang-pchu se neuskuteční tradiční půlnoční odpočítávání.

Město Wu-chan, odkud se přesně před dvěma lety dostala do světa informace o prvních osobách nakažených "neznámým druhem chřipky", nebude pořádat žádná velká silvestrovská shromáždění na veřejných místech, jako je například Kuang-ku, jedna z nejdelších nákupních zón pro pěší na světě.

Severočínská provincie Che-pej, kde se bude konat část zimních olympijských her, vyzvala obyvatele, aby během období Nového roku a lunárního Nového roku, který začne 12. února, omezili zbytné cesty. Provincie Šan-si, která leží také na severu, apelovala na obyvatele, aby nejezdili do jiných provincií za turistikou.

Témata: Silvestr | Čína | Austrálie

NATO se dle Stoltenberga u Ukrajiny připravuje se na nejhorší

26.01.2022 22:10 NATO doufá v dobré vyřešení vypjaté situace okolo Ukrajiny a Ruska, je ale připraveno na nejhorší,…

Izrael zpřístupní čtvrtou dávku očkování proti covidu širšímu okruhu lidí

26.01.2022 22:00 Čtvrtá dávka vakcíny proti covidu-19 bude v Izraeli nově zpřístupněna lidem mladším 60 let, kteří…

Biden nejspíš dostane možnost vybrat člena nejvyššího soudu

26.01.2022 21:41 Aktualizováno Soudce Nejvyššího soudu Spojených států Stephen Breyer letos téměř po třech dekádách ve funkci…

USA odpověděly na ruské požadavky, na otevřených dveřích NATO se nic…

26.01.2022 21:12 Aktualizováno Dveře Severoatlantické aliance zůstávají i přes ruské výhrady otevřené a nic se na tom nezmění.…

Francie má přes 428 tisíc nových nákaz, Británie pouze 102 tisíc

26.01.2022 21:10 Francie dnes oznámila 428.008 nových případů koronavirové nákazy. Jde o pokles vůči úterý, kdy…

Svět musí uvolnit zmražené afghánské fondy, řekl Guterres

26.01.2022 19:28 Miliony Afghánců čelí extrémnímu hladu, vzdělávání a sociální služby jsou v zemi na pokraji kolapsu…

V Německu poslanci poprvé debatovali o povinném plošném očkování proti…

26.01.2022 19:06 Poslanci Spolkového sněmu dnes poprvé debatovali o možném zavedení všeobecné očkovací povinnosti v…

Rusko podle USA plánuje použít sílu proti Ukrajině, možná do půlky února

26.01.2022 17:40 Aktualizováno Vláda Spojených států se domnívá, že Rusko by mohlo "použít vojenskou sílu" proti Ukrajině během…

Michel: EU je pro diplomatické řešení napětí mezi Ruskem a Ukrajinou

26.01.2022 17:03 Evropská unie podle předsedy Evropské rady Charlese Michela usiluje hlavně o diplomatické řešení…

Dvě třetiny Britů nemocných variantou omikron už v minulosti nemoc…

26.01.2022 16:14 Dvě třetiny Britů, kteří se v nedávné době nakazili koronavirovou variantou omikron, již v…

Související:

Nejnovější

reklama