Nedostatky právního státu v Česku spatřuje končící ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková v oblasti ochrany obětí trestných činů, bezplatné právní pomoci pro nemajetné nebo v úpravě trestního a civilního procesu. Trestní i občanský soudní řád teď působí spíše jako "retardéry" než jako pomůcka pružného spravedlivého procesu, řekla v rozhovoru s ČTK soudkyně, která v prosinci nastoupí k Evropskému soudu pro lidská práva (ESLP).
Přehnanou kritiku české justice však slyší Šimáčková nerada. "Samozřejmě, že některé případy by se daly vyřešit rychleji a lépe, některé procesy skončí prohrou spravedlnosti, obecně ale nejsme na chvostě Evropy - ani co se týče důvěry v soudnictví, ani co se týče jeho rychlosti a efektivity," uvedla.
Instituce jsou podle Šimáčkové vždy tak dobré, jak dobří jsou lidé, kteří v nich působí. "Proto považuji za zásadní věnovat se transparentnímu a férovému výběru těch nejlepších do funkcí soudců a soudkyň i potom na vyšší a vrcholné soudy a prostupnosti právnických profesí, aby se do justice dostávali i špičkoví advokáti a akademici," zdůraznila.
Po celou dobu svého působení u ÚS komunikovala Šimáčková s médii a vysvětlovala jejich prostřednictvím svá rozhodnutí veřejnosti. ÚS a Nejvyšší správní soud, kde působila před tím, byly podle Šimáčkové v českém prostředí prvními soudy "s lidskými tvářemi" - veřejnost mohla vidět, kdo o případech rozhoduje, a slyšet vysvětlení konkrétních důležitých rozsudků přímo od těch, kdo je vydali. "Jsem přesvědčena, že právě to vede k větší důvěře v soudnictví a přispívá k právnímu vzdělávání lidí. Chceme-li mít odpovědné občany, musíme být transparentní a důvěryhodní," míní Šimáčková.
S prací na vrcholném soudě si Šimáčková spojuje názorové střety, ale s respektem k těm, kdo zastávají jiné názory. "Řada mých kolegů na obou soudech, kde jsem působila, jsou pro mne v tomto směru inspirací. Ale obecně v české právnické komunitě bychom na sobě v tom směru ještě mohli zapracovat," řekla Šimáčková.
V patnáctičlenné sestavě ústavních soudců a soudkyň působily v posledních letech jen dvě ženy, přičemž i dříve bývaly ženy v menšině. Po odchodu Šimáčkové zůstane jedinou ženou Milada Tomková. "Máme-li v justici více než 60 procent soudkyň, ale na ÚS by zůstala jen jediná, působilo by to na mne až urážlivě," uvedla Šimáčková. Dlouhodobě se snaží tematizovat dostatečné zastoupení žen v rozhodování, aby inspirovala své mladší kolegyně a studentky.
"Chci, aby viděly, že ženy mohou dosáhnout stejných pozic jako muži. Jsem přesvědčena, že spravedlivé zastoupení žen ve vysokých funkcích je užitečné pro celou společnost. Nedává totiž smysl plýtvat částí lidského potenciálu, který máme. Ženy navíc do rozhodování vnášejí svou odlišnou životní zkušenost," uvedla soudkyně.
Další profesní kariéru spojí Šimáčková se štrasburským soudem. "Část svého života jsem prožila v nedemokratickém režimu, proto považuji za zázrak, že existuje mezinárodní instituce, u níž může jednotlivec svůj stát žalovat a vyhrát proti němu satisfakci. A jsem hrdá, že žijeme ve státě, který taková rozhodnutí respektuje a v zájmu ochrany jednotlivce se jim podřizuje, prohra před ESLP může být pro stát i pomocí ve zlepšování jeho fungování," řekla.
Ne všechny státy však dodržují pravidla Rady Evropy a plně respektují rozhodnutí ESLP. "Jedna ze zásadních politických otázek dalšího směřování evropské integrace skutečně spočívá v rozpoznání momentu, kdy už je lepší stát, porušující masivně pravidla Rady Evropy, vyloučit z tohoto společenství," připustila Šimáčková. Pro obyvatele problematických států je však podle ní pořád lepší mít aspoň někdy šanci se dovolat ochrany než zůstat kompletně bez ní. "Na druhou stranu chápu, že nedostatečná reakce na porušování pravidel jedním z členských států může vést k rozmělňování těch pravidel i k pocitu nespravedlnosti," uzavřela Šimáčková.
Přinejmenším pravidelní diváci televize Nova považují Lucii Borhyovou za národní poklad. Agátě Hanychové ale nedělá problém se opřít ani do univerzálně oblíbených osobností. Na co si postěžovala v souvislosti se známou moderátorkou?
Poslední vztah Jaromíra Soukupa s Evou Feuereislovou je prý definitivně u konce. Žena, které se přezdívá Plastic Queen, ho ukončila s odůvodněním, že podnikatel prý udržuje vztahy i s jinými ženami. Jak reagoval sám Soukup?
K vážnému incidentu došlo v sobotu na motokrosových závodech na Prachaticku. Jedna z motorek se dostala mezi diváky a vážně zranila nezletilou dívku. Případem se zabývá policie, o případu informovala na sociální síti X.
Ulice je fenomén mezi českými televizním seriály, protože běží nepřetržitě už 20 let. Předloni do rozjetého vlaku naskočila i Lucie Vondráčková, která se pokusila lidem vysvětlit, v čem tkví tajemství úspěchu.
Začal první dubnový víkend letošního roku, ale Michal David rozhodně nezapomene na ten poslední březnový. Nechtěně totiž schytal dvě rány na československém plese na Tenerife. Jak popsal dramatický incident sám hitmaker?
Evropská unie by měla nabádat amerického prezidenta Donalda Trumpa k tomu, aby odstoupil od nových cel. Řekl to český ministr zahraničí Jan Lipavský. Evropa by podle něj měla v té souvislosti zvážit navýšení objemu kupovaného amerického plynu.
Pět a půl roku uplynulo od smrti Karla Gotta. O odkaz legendárního zpěváka v Česku pečuje vdova Ivana a musí se někdy vyrovnávat i s ostrými vyjádřeními jeho nejstarší dcery. Dominika Gottová se nyní z Finska opět ozvala.
Americký prezident Donald Trump o dalších 75 dní prodloužil život sociální síti TikTok, která musí ukončit činnost v USA, pokud se nenajde vhodný kupce. Dohoda o prodeji platformy byla podle médií blízko, jenže selhala poté, co Trump uvalil nová cla na Čínu.
Česká herecká obec přišla během tohoto týdne o jednu z výrazných osobností. Ve věku 85 let zemřel Alois Švehlík, který se před kamerou potkal i s Jiřinou Bohdalovou. Legendu středeční smutná zpráva velice zasáhla.
Na jihu Slovenska se potvrdilo další ohnisko slintavky a kulhavky. Onemocnění je přítomno v chovu zvířat v obci Jurová v okrese Dunajská Streda. Informoval o tom web aktuality.sk, který se odvolává na informace slovenského ministerstva zemědělství.
Česko se loni po 14 letech radovalo z titulu na mistrovství světa v hokeji a fanoušci by si přáli, aby se zlatá radost opakovala. Důležitou roli může sehrát nejlepší hokejista současnosti David Pastrňák. Předpokládalo se, že letos na šampionát nepřijede. Jenže nakonec se může stát pravý opak.
Jednu specialitu má slovenská show Let's Dance oproti české StarDance. Porotu v ní netvoří jen stálí členové, připojují se k nim hvězdní hosté. O víkendu, který je před námi, usedne na židli osoba, která je doma u nás v Česku. Kdo to bude?