Singapur oznámil první případ opičích neštovic

Singapur
Singapur, foto: Pixabay
ČTK 22. června 2022 10:34
Sdílej:

Singapur oznámil první případ opičích neštovic, nakaženým je 42letý britský stevard. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News, podle nějž se jedná o první výskyt této nemoci v oblasti jihovýchodní Asie v nynější epidemii.

Brit měl pozitivní test na opičí neštovice v pondělí, byl v Singapuru hospitalizován a je ve stabilním stavu, uvedlo v prohlášení singapurské ministerstvo zdravotnictví. Do úterý bylo rovněž identifikováno 13 jeho blízkých kontaktů, kterým byla nařízena 21denní karanténa.

Od května bylo podle BBC zaznamenáno přes 2100 nákaz opičími neštovicemi ve více než 40 zemích světa. Nově se k nim dnes zařadil i další asijský stát, Jižní Korea. Infikovaný jihokorejský občan přicestoval do vlasti z Německa v úterý odpoledne s příznaky nemoci. Test na opičí neštovice mu vyšel pozitivně a nemocný byl převezen do nemocnice v Inčchonu.

Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že přes 80 procent případů opičích neštovic v nynější vlně epidemie připadá na Evropu, infekce se ale rozšířila také do Severní a Jižní Ameriky či Austrálie. WHO registruje zatím jedno úmrtí.

Opičí neštovice byly poprvé zaznamenány v Konžské demokratické republice v 70. letech minulého století a donedávna se vyskytovaly hlavně v částech střední a západní Afriky. Mezi příznaky onemocnění patří horečka, bolesti hlavy a kožní vyrážka, která se obvykle objeví nejprve na obličeji a pak se šíří po zbytku těla.

Témata:
Stalo se
České celebrity
Simona Stašová a Jiřina Bohdalová

Simona Stašová oslavila narozeniny. Pupeční šňůra pořád drží pevně

Česko letos oslaví půlkulaté 95. narozeniny legendární Jiřiny Bohdalové. Už včera však měli v rodině slavné herečky důvod slavit. Zase o rok starší je oficiálně její dcera Simona Stašová. Co hvězda Pelíšků prozradila o vztahu se slavnou matkou? 

Domácí
Andrej Babiš

Babiš zepsul Izraelce. Totálně to ničí trhy, stýská si premiér

Ceny ropy a plynu po posledních událostech v rámci konfliktu na Blízkém východě opět letí nahoru. Nelíbí se to ani českému premiérovi Andreji Babišovi (ANO), který označil izraelský útok na zařízení v Íránu za nepochopitelný. 

České celebrity
Dara Rolins

Dara Rolins o pauze. Je to přirozený krok z několika důvodů

Dara Rolins zaskočila české i slovenské fanoušky, když oznámila uměleckou pauzu. Věnovat se chce stavbě pražské rezidence, ale rozhodnutí ovlivnilo více důvodů. Slovenská zpěvačka prozradila, co si chce během přestávky vyzkoušet. 

Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Hollywoodská bublina splaskla. Netflix má Harryho a Meghan plné zuby

Partnerství mezi britským princem Harrym, jeho manželkou Meghan Markle a streamovacím gigantem Netflix se po pěti a půl letech ocitlo v hluboké krizi. Ačkoliv spolupráce začala s velkými ambicemi na tvorbu hraných i dokumentárních projektů, aktuální zprávy naznačují, že hollywoodská bublina Sussexů definitivně splaskla. Podle zdrojů webu Mirror zevnitř společnosti je vedení Netflixu unavené a s párem už v podstatě „skoncovalo“.