Šíření koronavirové infekce na Slovensku výrazně zpomalilo a počet covidových pacientů v nemocnicích je na minimu za poslední dva měsíce. Vyplývá to z dnešních údajů národního centra zdravotnických informací. Bratislava dříve postupně zrušila téměř všechny epidemické restrikce.
Ve středu laboratoře na pětimilionovém Slovensku odhalily 4380 infikovaných, což je nejnižší přírůstek za pracovní den od poloviny letošního ledna. Ještě v únoru země zaznamenala denně i přes 20.000 případů koronavirové nákazy, což souviselo se šířením nakažlivější varianty omikron. Na rozdíl od předchozí silné vlny infekce nyní země provádí mnohem méně PCR testů na koronavirus.
Nemocnice hlásí 1831 hospitalizovaných lidí s potvrzených covidem-19, což je nejnižší počet těchto pacientů od 5. února. Jen několik desítek z nich muselo být napojeno na umělou plicní ventilaci.
Covidu-19 na Slovensku dosud podle národního centra zdravotnických informací podlehlo 19.500 osob. Země se v EU dlouhodobě řadí k ke státům s nejnižším podílem naočkovaného obyvatelstva proti covidu-19.
V Česku epidemie covidu zpomaluje už zhruba dva měsíce. Ve středu přibylo v ČR nejméně potvrzených případů nákazy za všední den od začátku letošního roku.
Slovensko už v únoru začalo s výrazným uvolňováním epidemických restrikcí. V současnosti zůstává v platnosti zejména nařízení o nošení respirátorů v interiérech veřejných budov, dále ve veřejné dopravě a na hromadných akcích.
Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů v poslední době pohybovaly ve stovkách tisíc za den.
I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal nedávno na twitteru.
Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška ale počty nakažených zatím stagnují nebo klesají. Poslancům sněmovního zdravotního výboru řekl, že zlepšení by podle něj mohlo přinést teplejší počasí, přesto je viru v populaci stále mnoho.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek také kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.
Na rozdíl od předchozích dvou let ale počty nakažených s příchodem jara tak markantně neklesají. Podle Duška za to mohou subvarianty koronaviru, které jsou nakažlivější. Přesto je Česko mezi okolními zeměmi spíš výjimkou, neboť počty případů tam rostou. V Česku se od začátku epidemie laboratorně prokázalo už více než 3,8 milionu případů covidu-19.
Český fotbal od neděle, kdy reprezentace ostudně prohrála kvalifikační zápas na Faerských ostrovech (1:2), hodně spoléhá na Pavla Nedvěda. Manažer reprezentací, bývalý kapitán národního týmu a partner slovenské zpěvačky Dary Rolins naznačil, kdy chce mít jasno o nástupci odvolaného Ivana Haška.
Jen ti, kteří si s dětmi prošli něčím podobným, se dokážou vcítit do pocitů Lely Vémola. Osud jejího nejmladšího potomka měli v uplynulých dnech v rukou lékaři. I další vyjádření manželky známého zápasníka ale naznačují, že všechno dobře dopadlo.
Policie i v pátek pokračuje v prověřování okolností čtvrteční tragické události ve Smržovce na Jablonecku. Podezřelým v případu střelby je senior, který měl nelegálně drženou zbraň. Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření z vraždy.
Českou hudební scénu čeká v příštím roce něco výjimečného. Na svědomí to zase jednou bude mít Marek Ztracený, který se chystá napodobit Michaela Jacksona či Rolling Stones. Plánuje totiž koncert na Letenské pláni v Praze.
Hollywoodem během uplynulého víkendu otřásla smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřela slavná herečka Diane Keatonová, která během kariéry získala i Oscara. Rodina zesnulé hvězdy světové kinematografie se nyní rozhodla odhalit příčinu smrti.
Bývalý prezident Miloš Zeman se opět potýká s poměrně vážnými zdravotními problémy. Podle dostupných informací podstoupil operaci v blíže nespecifikované pražské nemocnici. Zeman se v uplynulých týdnech zúčastnil předvolebních akcí hnutí Stačilo.
Ve věku 66 let zemřel bývalý senátor Vlastimil Sehnal, někdejší dlouholetý člen Občanské demokratické strany a výrazná politická osobnost z jižní Moravy. Sehnal se svého času angažoval také v brněnském fotbale.
Historicky první StarDance Tour je v plném proudu a během nadcházejícího víkendu zavítá do dalšího z českých měst. Tisíce fanoušků zamíří v sobotu na liberecký hokejový stadion. Česká televize je proto předem upozorňuje na možné problémy v dopravě.
Nejprestižnější tuzemské divadelní ceny Thálie se sice budou předávat až v listopadu, ale první laureáty odhalili pořadatelé už v těchto dnech. Národ zaujmou především jména dvou hereckých legend.
Herečka Drew Barrymore šokovala diváky své denní talk show, když si během diskuse o osobní hygieně zula boty a nechala své spolumoderátory očichat své bosé nohy. K tomuto nečekanému momentu došlo v úterním segmentu „Drew’s News“ v rámci The Drew Barrymore Show, kde Barrymore s Sunny Anderson a Rossem Mathewsem rozebírala hygienické návyky nohou.
V rodině legendárního rappera Eminema zavládlo radostné očekávání. Jeho nejstarší dcera, Alaina Scott (32), oznámila, že je těhotná a se svým manželem Mattem Moellerem čeká své první dítě. Slavnostní oznámení sdílela budoucí maminka v neděli 12. října 2025 na svém Instagramu a vyvolala vlnu nadšení.
Americká popová hvězda Katy Perry a bývalý kanadský premiér Justin Trudeau jsou údajně „neustále na FaceTimu“, a to i přes hektické pracovní rozvrhy, které provázejí jejich rozkvétající romanci. Potvrdily to nedávno zveřejněné fotografie, na nichž se pár líbá na jachtě u pobřeží Santa Barbary.