Šíření koronavirové nákazy zpomaluje po celém světě, vyjma Evropy

Sídlo Světové zdravotnické organizace
Sídlo Světové zdravotnické organizace, foto: Google Earth
Pavel Dratva , ČTK 10. listopadu 2021 13:39
Sdílej:

Počet úmrtí v souvislosti s koronavirovou nákazou vzrostl v Evropě za minulý týden o deset procent. Evropa je tak jediným regionem na světě, kde neustále přibývá nakažených i zemřelých, uvedla dnes podle agentury AP Světová zdravotnická organizace (WHO).

Růst v tomto regionu s 53 státy pokračoval šestý týden v řadě. V Evropě, do které WHO řadí i bývalé země Sovětského svazu, za poslední týden přibylo nově nakažených v průměru o sedm procent. Až 42 procent zemí v tomto regionu ohlásilo více než desetiprocentní nárůst případů.

Celkově na světě přibylo 3,1 milionu registrovaných případů, z toho 1,9 milionu v Evropě. Nejvíc nově nakažených registrují země jako Spojené státy, Rusko, Británie, Turecko či Německo. Počet úmrtí na covid-19 po celém světě, s výjimkou Evropy, klesl o čtyři procenta.

V obou Amerikách podle WHO poklesl počet nově infikovaných o zhruba pět procent, nejvyšší čísla hlásí USA. V jihovýchodní Asii a Africe klesl počet úmrtí v souvislosti s koronavirem asi o třetinu, i když tyto regiony nemají dostatek vakcín proti covidu-19.

Farmaceutická společnost Pfizer v úterý požádala americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), aby schválil třetí posilovací dávku vakcíny proti covidu-19 pro všechny dospělé. WHO vyzvala všechny země, aby alespoň do konce roku nepodávaly třetí dávky. Zavedlo ji zatím přibližně 60 států.

Šéf evropské sekce WHO Hans Kluge minulý týden varoval, že Evropa "je opět v epicentru pandemie" a tempo šíření koronaviru by v regionu mohlo vést k dalšímu půl milionu úmrtí spojených s nemocí covid-19.

Stalo se
Počasí
Jarní počasí

Počasí bude i v dalších dnech stabilní, avizují meteorologové na začátku týdne

V Česku o víkendu začalo meteorologické jaro, ale jarní počasí panovalo už v posledních únorových dnech. Zásadní změna se neočekává ani během prvního ryze březnového týdne. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) bude slunečno a nadprůměrně teplo. 

Krimi
Policie ČR, ilustrační foto

Tragický konec pátrání po seniorce. Muž je podezřelý z vraždy

Tragicky skončilo pátrání po pohřešované seniorce z Kroměřížska, které probíhalo v závěru února. Policisté totiž po nálezu těla zjistili, že se stala obětí vraždy. Podezřelému hrozí až 18 let vězení. 

České celebrity
Zdeněk Svěrák

Zdeněk Svěrák oslaví kulaté jubileum. ČT zahájila velké přípravy

Zdá se to neuvěřitelné, ale dramatik, scenárista, textař, herec, spisovatel a cimrmanolog Zdeněk Svěrák oslaví 28. března 90. narozeniny. Obraz české kulturní scény spoluvytváří od šedesátých let minulého století. Je držitelem řady ocenění, od Litery přes Českého lva až po nejvyšší státní ocenění Řád bílého lva. K jeho jubileu Česká televize uvede dvacet pořadů, které budou na ČT1, ČT art, ČT: D i v iVysílání. 

Světové celebrity
Tom Hanks

Tom Hanks má trable se synem. Nechtějí ho z Kolumbie pustit zpět do USA

Syn slavného herce Toma Hankse, Chet Hanks, uvázl v Kolumbii a prostřednictvím sociálních sítí popsal bizarní situaci, která ho tam uvěznila. Ve videu na Instagramu vysvětlil, že po oslavě narozenin svého přítele na Portoriku zamířil do Medellínu za dalším kamarádem. Problémy nastaly ve chvíli, kdy se pokusil zemi opustit a odletět zpět do Spojených států.