Šíření koronaviru na Slovensku dál zrychluje

Na Slovensku dál zrychluje tempo šíření koronavirové nákazy. O uplynulém víkendu se navíc zastavil pokles počtu hospitalizovaných pacientů s onemocněním covid-19. V závěru minulého týdne laboratoře odhalily nejvyšší přírůstek nakažených za neděli od konce loňského listopadu. Vyplývá to z údajů národního centra zdravotnických informací.

Slovensko, ilustrační foto

Nárůst počtu nových případů koronavirové nákazy zaznamenaly také další země včetně Česka. Od úterý Slovensko zkrátí obecnou délku izolace či karantény pro nakažené koronavirem a jejich blízké kontakty na pět dnů; podobně už dříve postupovala ČR.

Pětimilionové Slovensko znovu čelí vyššímu přírůstku infikovaných od minulého týdne, a to v souvislosti se šířením nakažlivější koronavirové varianty omikron. Za neděli přibylo v zemi po provedení laboratorních testů 3503 zjištěných infikovaných; oproti předchozímu týdnu se počet nových případů více než ztrojnásobil.

Nemocnice na Slovensku hlásily 1497 covidových pacientů. Dřívější úbytek hospitalizovaných se tak zastavil, počet pacientů s covidem-19 ve zdravotnických zařízeních se ale drží kolem tříměsíčního minima. Na začátku prosince na vrcholu silné třetí vlny koronavirové infekce bylo v nemocnicích přes 3600 lidí s covidem-19. Následné zlepšení epidemické situace Bratislava využila k uvolnění restrikcí, ke vstupu na některé akce nebo do některých provozů už ale nestačí jen očkování dvěma dávkami vakcíny proti covidu-19.

Počty nových případů nákazy rostou také v České republice. V neděli v zemi přibylo 12.889 nových potvrzených případů nákazy koronavirem, což je nejvyšší nárůst za neděli od začátku epidemie.

Na polovinu z nynějších deseti dnů Slovensko od úterý podle nové vyhlášky hlavního hygienika zkrátí trvání karantény pro infikované. Do izolace budou muset nastoupit až na výjimky i naočkovaní proti covidu-19 nebo ti, kdo toto onemocnění prodělali. Pokud osoba v izolaci bude mít nadále příznaky covidu-19, o ukončení její izolace rozhodne lékař. Pracovníci z některých sektorů ekonomiky včetně zdravotnictví a také politici ovšem budou moci pracovat i po nákaze koronavirem, pokud se u nich vyskytne bezpříznakový průběh onemocnění.

Rovněž se zkrátí délka karantény pro blízké kontakty infikovaných. Lidé po rizikovém kontaktu s infikovaným nebudou muset do karantény například v případě, že jsou plně naočkovaní a nemají příznaky onemocnění.

"Ke zkrácení izolace pozitivní osoby a karantény úzkého kontaktu dochází z pragmatických, a nikoliv medicínských důvodů. Jde o snahu zachovat chod státu a základních služeb v době, kdy budou v karanténě končit v jednom momentu velké počty zaměstnanců nejen kritické infrastruktury, ale i jiných odvětví, která jsou důležitou součástí každodenního života občanů," uvedl k vyhlášce úřad hlavního hygienika.

Slovensko už delší dobu vyžaduje karanténu až na výjimky také od cestujících, kteří přijedou do země ze zahraničí a kteří nejsou očkovaní proti covidu-19. Délka této karantény je stanovena na deset dnů, částečně ji lze zkrátit absolvováním laboratorního testu na koronavirus. Při návratu na Slovensko z vybraných afrických států platí přísnější pravidla karantény.

Europarlament schválil poskytnutí 50 miliard eur Ukrajině

27.02.2024 21:50 Evropský parlament v úterý schválil navýšení víceletého rozpočtu unie do roku 2027, v jehož rámci…

Ukrajinci se pochlubili dalším sestřelem ruského letadla

27.02.2024 17:09 Ukrajinská armáda sestřelila další ruský letoun Su-34. Podle serveru Ukrajinska pravda o tom v…

NATO nemá v plánu poslat vojáky na Ukrajinu

27.02.2024 14:47 Severoatlantická aliance (NATO) neplánuje vyslat vojáky na Ukrajinu, uvedl v úterý její generální…

Biden věří v zahájení příměří v Pásmu Gazy

27.02.2024 11:37 Americký prezident Joe Biden doufá, že od začátku příštího týdne by v Pásmu Gazy mohlo zavládnout…

Macron nevyloučil nasazení vojáků západních zemí na Ukrajině

27.02.2024 09:13 Francouzský prezident Emmanuel Macron nevylučuje možnost nasazení pozemních jednotek své země na…

Maďarsko ratifikovalo vstup Švédska do NATO

26.02.2024 20:40 Poslanci maďarského Národního shromáždění v pondělí schválili vstup Švédska do Severoatlantické…

Kreml se distancoval od tlaku na matku Navalného kvůli pohřbu

26.02.2024 18:55 Kreml v pondělí označil za absurdní všechna tvrzení, že na matku ruského opozičního politika…

Ukrajinci vyčíslili počet válečných zločinů spáchaných ruskými vojáky

26.02.2024 15:36 Ukrajinští státní zástupci zaznamenali přes 120.000 případů válečných zločinů spáchaných ruskými…

Fico pobouřil část Slováků svými výroky k válce na Ukrajině

26.02.2024 11:41 Slovensko bylo dnes deníkem Sme označeno za pátou kolonu Ruska. List to uvedl v reakci na…

Zelenskyj naznačil, že se chystá další ukrajinská protiofenziva

26.02.2024 09:08 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli uvedl, že Rusko se dostalo k plánům na loňskou…

Související:

Nejnovější