Šíření koronaviru na Slovensku dál zrychluje

Na Slovensku dál zrychluje tempo šíření koronavirové nákazy. O uplynulém víkendu se navíc zastavil pokles počtu hospitalizovaných pacientů s onemocněním covid-19. V závěru minulého týdne laboratoře odhalily nejvyšší přírůstek nakažených za neděli od konce loňského listopadu. Vyplývá to z údajů národního centra zdravotnických informací.

Slovensko, ilustrační foto

Nárůst počtu nových případů koronavirové nákazy zaznamenaly také další země včetně Česka. Od úterý Slovensko zkrátí obecnou délku izolace či karantény pro nakažené koronavirem a jejich blízké kontakty na pět dnů; podobně už dříve postupovala ČR.

Pětimilionové Slovensko znovu čelí vyššímu přírůstku infikovaných od minulého týdne, a to v souvislosti se šířením nakažlivější koronavirové varianty omikron. Za neděli přibylo v zemi po provedení laboratorních testů 3503 zjištěných infikovaných; oproti předchozímu týdnu se počet nových případů více než ztrojnásobil.

Nemocnice na Slovensku hlásily 1497 covidových pacientů. Dřívější úbytek hospitalizovaných se tak zastavil, počet pacientů s covidem-19 ve zdravotnických zařízeních se ale drží kolem tříměsíčního minima. Na začátku prosince na vrcholu silné třetí vlny koronavirové infekce bylo v nemocnicích přes 3600 lidí s covidem-19. Následné zlepšení epidemické situace Bratislava využila k uvolnění restrikcí, ke vstupu na některé akce nebo do některých provozů už ale nestačí jen očkování dvěma dávkami vakcíny proti covidu-19.

Počty nových případů nákazy rostou také v České republice. V neděli v zemi přibylo 12.889 nových potvrzených případů nákazy koronavirem, což je nejvyšší nárůst za neděli od začátku epidemie.

Na polovinu z nynějších deseti dnů Slovensko od úterý podle nové vyhlášky hlavního hygienika zkrátí trvání karantény pro infikované. Do izolace budou muset nastoupit až na výjimky i naočkovaní proti covidu-19 nebo ti, kdo toto onemocnění prodělali. Pokud osoba v izolaci bude mít nadále příznaky covidu-19, o ukončení její izolace rozhodne lékař. Pracovníci z některých sektorů ekonomiky včetně zdravotnictví a také politici ovšem budou moci pracovat i po nákaze koronavirem, pokud se u nich vyskytne bezpříznakový průběh onemocnění.

Rovněž se zkrátí délka karantény pro blízké kontakty infikovaných. Lidé po rizikovém kontaktu s infikovaným nebudou muset do karantény například v případě, že jsou plně naočkovaní a nemají příznaky onemocnění.

"Ke zkrácení izolace pozitivní osoby a karantény úzkého kontaktu dochází z pragmatických, a nikoliv medicínských důvodů. Jde o snahu zachovat chod státu a základních služeb v době, kdy budou v karanténě končit v jednom momentu velké počty zaměstnanců nejen kritické infrastruktury, ale i jiných odvětví, která jsou důležitou součástí každodenního života občanů," uvedl k vyhlášce úřad hlavního hygienika.

Slovensko už delší dobu vyžaduje karanténu až na výjimky také od cestujících, kteří přijedou do země ze zahraničí a kteří nejsou očkovaní proti covidu-19. Délka této karantény je stanovena na deset dnů, částečně ji lze zkrátit absolvováním laboratorního testu na koronavirus. Při návratu na Slovensko z vybraných afrických států platí přísnější pravidla karantény.

Turecko neschválí rozšíření NATO o Švédsko a Finsko

16.05.2022 21:57 Aktualizováno Turecko neschválí rozšíření Severoatlantické aliance o Švédsko a Finsko. Dnes to podle agentury…

Švédsko se rozhodlo oficiálně požádat o členství v NATO

16.05.2022 21:57 Aktualizováno Švédsko se rozhodlo oficiálně požádat o členství v Severoatlantické alianci. Ve Stockholmu to dnes…

Novou francouzskou premiérkou se stala dosavadní ministryně práce…

16.05.2022 21:51 Novou francouzskou premiérkou se stala dosavadní ministryně práce Élisabeth Borneová. S odvoláním…

Země Evropské unie se kvůli ropě stále neshodly na nových sankcích proti…

16.05.2022 21:29 Země Evropské unie se stále neshodly na nových sankcích proti Rusku, jejichž přijetí stále brání…

Slovenská prezidentka Čaputová podporuje vstup Finska a Švédska do NATO

16.05.2022 20:51 Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová podporuje vstup Finska a Švédska do Severoatlantické aliance …

ON-LINE 82. den války: Ukrajině se povedlo vytlačit v Charkovské oblasti…

16.05.2022 20:36 Aktualizováno Ruské jednotky nyní soustředí své hlavní úsilí v Doněcké oblasti, kde se dělostřelbou a leteckými…

Ministři zdravotnictví německých zemí žádají po vládě novelizaci…

16.05.2022 20:19 Ministři zdravotnictví německých spolkových zemí žádají po spolkové vládě novelizaci…

Biden údajně schválil opětovné nasazení amerických vojáků v Somálsku

16.05.2022 18:51 Americký prezident Joe Biden podepsal nařízení znovu nasadit americké vojáky v Somálsku, kde…

Putin: Plány na přijetí Finska a Švédska do NATO nejsou problém

16.05.2022 18:24 Aktualizováno Plány na přijetí Finska a Švédska do NATO nejsou problém, prohlásil dnes podle agentury Reuters…

Rusko hlásí evakuaci raněných Ukrajinců z Azovstalu do města pod kontrolou…

16.05.2022 17:01 Aktualizováno V Mariupolu začala podle ruského ministerstva obrany evakuace raněných ukrajinských vojáků z…

Související:

Nejnovější