Situace na frontě se pro ukrajinskou armádu zhoršuje, tvrdí její velitel

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

Ukrajinská armáda střeží své území (březen 2022).

Syrskyj zdůraznil významný nárůst ruských vzdušných úderů na energetickou infrastrukturu země v posledních týdnech. Podle něj je Ukrajina naléhavě závislá na dodávkách dalších raket, munice, vojenského vybavení a bojové techniky.

Na zasedání kontaktní skupiny Syrskyj vyjádřil vděk americkému ministru obrany Lloydovi Austinovi, který v pátek oznámil, že Spojené státy plánují investovat do Ukrajiny šest miliard dolarů (v přepočtu přes 140 miliard Kč) na nákup raket do protivzdušných baterií a další vojenské vybavení.

To, že se situace na frontové linii na Ukrajině v následujících týdnech bude pravděpodobně neustále zhoršovat, řekl už šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov v pondělním rozhovoru pro ukrajinskou verzi stanice BBC.

Vyjádřil se tak v době, kdy se ukrajinské síly snaží zadržet ruské jednotky, které v posledních měsících získaly jistá území a očekává se, že brzy ještě zintenzivní svoji ofenzívu.

"Myslíme si, že nás v blízké budoucnosti čeká poměrně náročná situace, " řekl Budanov. "Nebude však katastrofická, a to si musíme uvědomit. Armagedon nenastane, jak teď mnozí říkají ," uvedl dále. " Od poloviny května však budou problémy. Mluvím zejména o frontě... V polovině května, začátkem června to bude náročné období, " dodal.

Rusko o víkendu informovalo, že jeho síly získaly území u východního města Časiv Jar na východě Ukrajiny. Kyjev se obává, že pokud toto město ležící na strategické vyvýšenině padne, tak se Rusku otevře cesta k dalším důležitým městům v Donbasu.

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal dříve tento měsíc uvedl, že v případě porážky Ukrajiny v konfliktu s Ruskem nastane třetí světová válka. Ukrajina se brání proti ruské invazi a je závislá na dodávkách zbraní z USA a Západu. Pomoc USA má však zdržení kvůli obstrukcím ve Sněmovně reprezentantů, kde mají většinu republikáni.

Významný balík pomoci pro Ukrajinu blokovali několik měsíců republikáni ve Sněmovně reprezentantů USA i přes několik žádostí Kyjeva. "V žádném případě to neovlivní vývoj situace na frontě," řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. "Všichni odborníci nyní tvrdí, že situace na frontě je pro ukrajinskou stranu velmi nepříznivá. Proto (americká pomoc) nebude moci nic změnit." dodal.

Analytici ISW upozorňují, že Rusko může využít nedostatku munice v ukrajinské armádě a dosáhnout významných územních zisků, zejména na západ od již dobytého města Bachmut.

Podle ISW je nedostatek munice v ukrajinských jednotkách natolik vážný, že vojáci mohou odpovědět na ruské útoky pouze omezeným počtem dělostřeleckých granátů. Ukrajinské dělostřelectvo je však stále považováno za přesnější.

Analytici ISW také varují, že nedostatek munice by mohl umožnit Rusku ovládnout město Časiv Jar v nadcházejících týdnech, které leží západně od Bachmutu.

Hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Olexandr Syrskij předpokládá, že ruské vojenské velení chce město Časiv Jar v Doněcké oblasti obsadit do 9. května, kdy si Rusko připomíná vítězství nad nacistickým Německem.

Jak ve své zprávě z neděle připomněla britská stanice BBC, ruské jednotky začaly postupovat ve směru na Časiv Jar po dobytí nedalekého města Avdijivka. Časiv Jar je považován za důležitou baštu ukrajinské armády v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny.

Izrael dává ruce pryč od smrti íránského prezidenta

20.05.2024 14:02 Izrael se nepodílel na smrti íránského prezidenta Ebráhima Raísího, který spolu s dalšími členy…

Fico komunikuje a klinicky se zlepšuje, prozradila nemocnice

20.05.2024 12:59 Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je po atentátu, k němuž došlo minulý týden,…

Íránský prezident Raísí zemřel při tragické nehodě vrtulníku

20.05.2024 08:40 Íránský prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján zahynuli při…

Pellegrii vyčetl politikům nedostatek sebereflexe i po atentátu na Fica

19.05.2024 21:27 Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD)…

Policie vyšetřuje i teorii, že atentátník na Fica nebyl osamělým vlkem

19.05.2024 18:41 Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD)…

Fico je podle lékařů mimo ohrožení života

19.05.2024 12:49 Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo…

Netanjahu má nůž na krku. Ganc chce nový plán pro Gazu

19.05.2024 09:22 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dostal ultimátum od ministra a člena válečného kabinetu…

Polsko plánuje obří obrannou investici na hranicích s Ruskem a Běloruskem

18.05.2024 21:47 Polsko se chystá investovat devět miliard zlotých (přibližně 58 miliard korun) do zlepšení…

Zelenskyj odmítá olympijské příměří. Kvůli Rusku

18.05.2024 18:50 Každým dnem se blíží začátek letních olympijských her ve Francii, jejíž představitelé vyzvali…

Atentát na Fica: Soud poslal Juraje C. do vazby

18.05.2024 16:12 Specializovaný trestní soud v Pezinku v sobotu poslal do vazby Juraje C., který je obviněn z pokusu…

Související:

Nejnovější