Situace na Ukrajině dospěla do fáze, které čínská strana hluboce lituje. Mezinárodní společenství by mělo podpořit mírové vyjednávání s cílem uklidnit situaci a ukončit konflikt, řekl dnes novinářům čínský chargé d'affaires v ČR Čang Mao-ming. Zároveň kritizoval sankce vůči Rusku, jež podle Číny nejsou účinným nástrojem k řešení problémů.
Ruský útok na Ukrajinu dnes pokračuje 21. dnem. Některá západní média před několika dny uvedla, že se američtí činitelé domnívají, že Moskva v návaznosti na napadení sousední země požádala Peking o vojenské vybavení. Čínské ministerstvo zahraničí uvedlo, že jde o dezinformaci. Podle chargé d'affaires toto vyjádření trvá, zprávy podle něj pocházejí od nejmenovaných činitelů USA, odpověděl na dotaz ČTK.
Čínský ministr zahraničí Wang I minulý týden prohlásil, že Čína je připravena zprostředkovat jednání mezi Ukrajinou a Ruskem. Ministr zároveň tehdy zopakoval, že přátelství Pekingu s Moskvou je pevné. Ruský útok na Ukrajinu dosud Čína neodsoudila a vyhýbá se i tomu, aby jej označila za invazi.
Postoj Číny ke konfliktu popsal vedoucí diplomatické mise v ČR jako konzistentní a jasný. Země podle Čang Mao-minga trvá na respektování územní celistvosti všech zemí, mezinárodní spory by se měly řešit v souladu s principy Charty OSN. Je podle něj též nutné respektovat bezpečnostní obavy všech zemí.
Všechny strany podle chargé d'affaires musejí usilovat o ochranu civilistů a zabránění humanitární krizi. Spojené státy by podle něj měly uvažovat o své roli a udělat něco pro podporu deeskalace konfliktu.
Čang Mao-ming zároveň uvedl, že sankce, které Západ vůči Rusku uplatňuje, nejsou účinným nástrojem k řešení problémů. Čína se podle něj staví proti jednostranným sankcím. Dopad podle něj budou mít na všechny strany. Spojené státy, Velká Británie, Evropská unie a některé další země proti Rusku kvůli rozsáhlé vojenské invazi na Ukrajinu zavedly několik sérií sankcí.
Čang Mao-ming vede diplomatický úřad Číny v ČR poté, co na konci února skončil na pozici velvyslance Čang Ťien-min. Chargé d'affaires na dotaz ČTK uvedl, že zatím nemá informaci o tom, kdy by mohl nastoupit nový velvyslanec.
Ornella Koktová v dokumentu, jenž se stal předmětem sporů s Agátou Hanychovou, otevírá i nepříjemné kapitoly. Ve vzpomínkách se tak vrátila k momentu, kdy jí po narození jednoho z potomků šlo doslova o život.
Taťána Kuchařová se nedávno pustila do dalšího soudního sporu, jehož aktérem tentokrát není Ondřej Brzobohatý. Proti modelce stojí jiný muž, který si v těchto dnech neodpustil zajímavý vzkaz určený někdejší Miss World.
Není žádným tajemstvím, že Veronika Žilková moc neumí sedět doma na zadku. Tentokrát se jí to ale svým způsobem vymstilo. Vyrazila si totiž na lyže, kde se podle vlastních slov srazila se snowboardistou. Část těla známé herečky to nepříjemně odnesla.
Velikonoce letos přicházejí na řadu hned na začátku dubna. Ani tentokrát se nic nemění na tom, že obchody nebudou ze zákona otevřené po celé období svátků. Kdy si lidé nenakoupí?
Dominika Gottová o sobě konečně dala vědět. Podle svých slov se má dobře, v jejím životě se nic zásadního nezměnilo. Přesto se potýká s jednou věcí, která ji momentálně trápí.
Návrat amerického rappera Kanyeho Westa na britská pódia vyvolal vlnu kontroverzí a ostré kritiky. Umělec, který si nyní říká Ye, byl oznámen jako hlavní hvězda všech tří večerů letošního ročníku festivalu Wireless v londýnském Finsbury Parku. Pro Westa půjde o první vystoupení ve Velké Británii po více než deseti letech, ovšem místo jednoznačného nadšení provází tuto zprávu spíše hněv a zklamání části veřejnosti.
Závěr března se pro Taylor Swift nesl ve znamení velkých triumfů, romantických gest i mistrně zvládnutého úniku před stíny minulosti. Zpěvačka, která má za sebou mimořádně nabitý týden, se v sobotu objevila na exkluzivním koncertě Paula McCartneyho v losangeleském divadle Fonda. Večer plný hvězd, kde Taylor vřele konverzovala například s Olivií Rodrigo, měl však jeden háček – mezi hosty se nacházel i její bývalý partner John Mayer.
Britský královský pár se v nadcházejících týdnech stáhne z veřejného života. Princ William a princezna Kate se po velmi nabitém období rozhodli zvolnit pracovní tempo a omezit své oficiální povinnosti na minimum. Důvod je prostý a čistě rodinný – jejich tři děti, dvanáctiletý George, desetiletá Charlotte a sedmiletý Louis, mají velikonoční prázdniny.
Potvrdila se další z mediálních spekulací. V připravované řadě StarDance bude divákům na očích také Sara Sandeva, herečka a snoubenka Jakuba Prachaře. Od středy tak známe již trojici účastníků.
U euforie českých fotbalistů, kterým se po 20 letech podařilo postoupit na světový šampionát, nechyběla ani Dara Rolins. Právě ona nabídla fanouškům jedinečný pohled do kabiny, kde se oslavovalo po úspěšném penaltovém rozstřelu proti Dánsku.
Je to potvrzeno! Petra Kvitová jen několik hodin poté, co do médií unikla informace o narození dvojčat, oficiálně oznámila, že je nyní trojnásobnou maminkou. Na sociální síti ukázala první fotku novorozených dětí a prozradila jejich jména.
Školou povinné děti se krátce před velikonočními prázdninami dozvěděli, že probíhající školní rok skončí dříve, než se původně předpokládalo. Výuka skončí v pátek 26. června, informovalo ministerstvo školství v úterý.